YARININ BU GÜNDEN FARKLI OLMALIdır...

Zeki Çelik 2
613

ŞİİR


11

TAKİPÇİ

YARININ BU GÜNDEN FARKLI OLMALIdır...

YARININ BU GÜNDEN FARKLI OLMALIDIR...

Merhaba gönül dostlarım. Saygılar, selamlar ileterek konumun içeriğini paylaşıyorum. Yarının bu günden elbette farklı olmalı. Çünkü her insan yarına bin bir umutla bakar. Yerinde saymayı hiç kimse arzulamaz. Gün boyunca, hayat boyunca çektiğimiz çile ve cefalar, sıkıntılar, yarınlarımızın bu günden farklı olması içindir. Dünyaya yalnız olarak doğduğumuz gibi gidiyoruz.

Öncelikle aile büyüklerimizden dersler alarak, tecrübelerinden yararlanıp hayat akışımıza yön vermeye çalışıyoruz. Doğuşumuzdan vade bitimine kadar yaşanan süreçte elbette farklılıklar olacaktır. Yalnız doğduk ama yalnız yaşanmıyor. Bizim dünyaya gelmemize vesile olan anne ve babamız büyütüp okutmak için çaba göstererek istikbalimiz için fedakarlıklar yapmaktadırlar.

Onlarında yarınlardan farklılıkları bu olsa gerek. İstikbalimizi sağlayınca da
hayırlı bir eşle everip sorumluluklarını yerine getirerek istirahat etmeyi evlattan mürüvvet görmeyi arzularlar. Tabi ki onların doğal haklarıdır. Emekli olmaları onlar için avantaj olsa da bağ,bahçede meyveler, sebzeler üretip yarınların farklılıklarına yeterince zemin hazırlamaya çalışırlar.

Bizler kendi sorumluluklarımızı yerine getirirken çevremizde ki yardıma muhtaç olanları da unutmamamız lazım. Çünkü hayat serüveninde insanların birbirlerine destek olmaları gerekmektedir. Yarınlarımız da farklılıklar görmek istiyorsak bugünlerimizi Allah'ın rızasıyla çevremizin duasıyla doldurmalıyız. Kimin duasının kabul olacağı belli olmaz ondan dolayı ayrımcılık yapmayalım.

Sık sık değindiğim konulardan biride aile büyüklerimize gerekli ilgiyi, sevgiyi göstermeliyiz. Ata duasını alanların yarınlarda ufku aydınlanmaktadır. Bu gün için rahatını düşünüp huzurum kaçacak diye felçli hastalarını uzaklara itersen şunu unutma ki aynı duruma senin evlatların zamanla düşürebilirler. Yarının bu günden farklı olacaksa hayır dualarını esirgemeyenlere yardım et.

Sadece kendi anne ve babanı düşünme. Eşinin de aile büyüklerine saygı göster, muhtaç olduklarında elinden gelen hizmeti yap, eşini de rencide etme
. Eşinin senin çevrene karşı soğukluğu varsa buzları eritmeye, aklını erdirmeye çalış. Aile içinde bence ayrımcılık olmamalıdır. Çünkü hiç bir insan cahil kalmaz. Zamanında eğitim alamadıysa teknolojiden yararlanabilir.

Çocuklarınızı, torunlarınızı yetiştirirken teknoloji harikalarından yararlandırıp iyi yönlerini benimsetip doğru yoldan ilerlemelerini sağlayın. Bir hastayı ziyaret ettiğinizde bu gün dünkünden daha iyisin dediğinizde en azından ona moral verdiğinizde o hasta sizin bu mütevazi hareketinizden hoşnut olur. Toprağa düşen tohumun bile yarınlarda canlılara umut olduğunu biliyoruz.

Kendinizde, eşinizde, işinizde, çocuklarınızda, maaşımızda elbette çok farklılıklar olacaktır. Fark var şiirimde bunu belirtiyorum. Zayıfla şiirimden belki kendini şişman görenler algılanabilir ama amacım rencide etmek değil nasıl şişmanladığımızı hatırlatmaktır. Şahsen benim kilom üç rakamdan aşağı inmiyor. Delikanlı iken bile farklıydı. Allah yardımcımız olsun, hoşça kalınız.

***** FARK VAR *****

Geçmişe bakınca gelişi yorsun,
Yavan ekmeğini bölüşü yorsun,
Kederi unuttun gülüşü yorsun,
Yarının bu günden farklı olacak.

Çok şükür sonunda göz yaşın dindi,
Yediğin, içtiğin içine sindi,
Annende, babanda çok çok sevindi,
Yarının bu günden farklı olacak.

Hayaller kurmaya gücün yetecek,
Aşkın deryasına gönlün itecek,
Vuslata erince ocak tütecek,
Yarının bu günden farklı olacak.

Ruhun ferahladı korkuyu yendin,
Erkeği yıldırır kadınsı fendin,
Gün boyu çalıştın koltuğa kondun,
Yarının bu günden farklı olacak.

Zekinin görüşü dini yöndedir,
Sıkıntı, acılar mazi, dün dedir,
Hayırlı dualar, kalpte, dildedir,
Yarının bu günden farklı olacak.

***** ZAYIFLA *****

Sabah kahvaltısı reçel, kaymak bal,
Zeytin, peynir, ekmek nedir bilmem hal,
Önce ben yiyeyim beklemede kal,
Birde bana sen zayıfla diyorsun.

Havyar, çikolata gözümden kaçmış,
Şekerli çay ile bardağım taşmış,
Bir kilo süte de görenler şaşmış,
Birde bana sen zayıfla diyorsun.

Kıymalı yumurta, etli yemekler,
Salata içinde çoktur emekler,
Baklava, börekler, tatlılar, kekler,
Birde bana sen zayıfla diyorsun.

Badem, ceviz, fındık, fıstıkta mevcut,
Çerezler yedikçe yağlanır vücut,
Tüm kızartmalardan nefsimi ocut,
Birde bana sen zayıfla diyorsun.

Meyve suyu katma kahve içerken,
Seyirci olursun vücut şiş erken,
Kahkaha atarsın Zeki düşerken,
Birde bana sen zayıfla diyorsun.

Ispartalı Zeki Çelik TÜRKİYE İLESAM il temsilcisi.

Zeki Çelik 2
Kayıt Tarihi : 19.8.2014 08:59:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!