Yansımalar 206 - Paran Var Mı Paran

Recep Akıl
792

ŞİİR


3

TAKİPÇİ

Yansımalar 206 - Paran Var Mı Paran

İzlediğim bir filmde Harvard’da tıp okuyan genç delikanlı arkadaşıyla burs konusunu konuşurlarken lafının bir yerinde “Okul ve günlük şahsi giderlerim için 300 bin dolara ihtiyacım var,” diye bir laf etti.

300 bin dolar… Hayır, Türk lirasına çevirmeyeceğim.

Amerika şartlarında bile çok büyük bir para bu. Tıp Fakültesi’nde okuyabilmek için neredeyse bir servet ödemek gerekiyor. Gerçi bu giderler eğitiminin tamamını kapsıyor ama yine de göz korkutucu.

Öte yandan bu fakülte tıp değil de hukuk işletme ya da ne bileyim mühendislik olsa bile bu rakam çok da değişmeyecek. Ve tabi bu paraya yurt giderleri, yol giderleri falan dâhil değil. Çünkü çocuk ailesiyle birlikte okuduğu fakültenin bulunduğu kentte yaşıyor ve okula bisikletle gidip geliyor.

Şimdi dönelim bizim ülkemize… Özel üniversiteleri bir kenara koyalım. Hoş onların da fiyatları ABD’dekiler kadar pahalı değildir diye tahmin ediyorum. Tam bir bilgiye sahip olmadığım için yanılabilirim tabi ama acaba devlet üniversitelerinde okuyabilmek için ne kadar para harcamak gerekiyor?

Ya da başka bir deyişle herhangi bir devlet üniversitesine giden bir öğrenci acaba üniversitesinin kendisine sunduğu eğitim imkânları karşılığında ne kadar para ödüyor? El cevap: Hiç… Evet, hiç para ödemiyor.

Eskiden dönem başlarında ‘harç’ adı altında cüz-i bir miktar para alınıyordu ama Ak Parti hükumetlerinden bir tanesi (Hangisi olduğunu hatırlamıyorum. Zaten önemli de değil) bu harç parasını da kaldırdı. Şimdi üniversitelerde okuyan gençler bedavaya okuyor.

“Acaba” diyorum “bizim devlette mi?”… Neyse boş verin demeyeceğim.

Recep Akıl
Kayıt Tarihi : 20.10.2021 19:30:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!

Recep Akıl