Ve Güz Geldi Ömür Hanım Şiiri - Şükrü Erbaş

Şükrü Erbaş
49

ŞİİR


184

TAKİPÇİ

Ve Güz Geldi Ömür Hanım

Ve güz geldi Ömür Hanım. Dünya aydınlık sabahlarını yitiriyor usul usul. İnsanın içini karartan bulutların seferi var göğün maviliğinde.
Yağmur ha yağdı ha yağacak. İncecik bir çisenti yokluyor boşluğunu insan yüreğinin. Hüznün bütün koşulları hazır. Nedenini bilmediğim bir keder akıyor damarlarımdan. Kalbimin üstünde binlerce bıçak ağzı, yüzüm ömrümün atlası, düzlükleri bunaltı, yükseklikleri korku, uçurumları yıkıntılarımla dolu bir engebeler atlası. Yaşamak bir can sıkıntısı mıdır Ömür Hanım?
Her şeyi iyi yanından görmeyi kim öğretti bize? Acıyı görmeyen insan, umutsuzluğu yaşamayan, iliklerine dek kederin işleyip yaralamadığı bir insan, mutluluktan, umuttan, sevinçten ne anlar?
Göğü görmeden, denizi görmeden maviyi anlamaya benzemez mi bu? Bir güz düşünün ki Ömür Hanım, ilkyazı olmamış, yazı yaşanmamış. Böyle bir güzün hüznü hüzün müdür? Başlamanın bir anlamı varsa bitişi göze almak, bitişin bir anlamı varsa başlangıcı olmak değil midir?
Yaşamı düz bir çizgide tutmak tükenmektir. Yaşamak zorunda olduğumuz şunca yılı aykırı uçlar arasında gezdirip geçirmedikçe, alışkanlıkların sınırlarını aşmadıkça zaman zaman, yaşamak nasıl yenilik olur tükenmek değil de?
Yağmur yağıyor ömür hanım...gökten değil, yüreğimin boşluğundan ömrümün ıssız toprağına...Ve ben sonsuz bir düzlükte bir küçücük bir silik nokta gibi eriyip gidiyorum. Seslensem kim duyar sesimi yalnızlıklar katından?
Dönelim...Dönmek yenilmektir biraz da, yarım kalmasıdır çıkışlarımızın, korkaklıktır, alışkanlıkların güvenli küflü kabuklarına sığınmaktır...Olsun dönelim biz yine de. Bilincinde olmadan üstlendiğimiz sorumluluklarımız var. Evlere dönelim, sırtımızın kamburu evlere, cılızlığımızın görkemli korunaklarına, yalnızlığımızın kalelerine dönelim. Ölçüsüz yaşamak bize göre değil Ömür Hanım. Büyürken geniş ufuklarımız olmadı bizim. Küçücük avuçlarımızla sınırlarımızı genişletmek istedikçe yaşamın binlerce engeli yığıldı önümüze. Hangi birini yenebilirdik bunca olanaksızlık içinde. Umutsuzluğu tanıdık, yenilgiyi öğrendik böylece.
Yaşama sevinci adına bir tutamağım kalmadı Ömür Hanım. Bir garip boşlukta çiviliyim günlerdir gözbebeklerimden. Sahi nedir yaşamın anlamı? Geriye dönüyorum sık sık yanıt aramak adına, yüreğimin silik izler bırakıp, ağır yükler aldığı zamanın derin denizlerine. Bakıyorum umut
..........
..........

Şükrü Erbaş
Kayıt Tarihi : 17.1.2002 12:13:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Kamelya Demir
  Kamelya Demir

  Yaşamı düz bir çizgide tutmak tükenmektir. ..

 • Neslihan Beyhan
  Neslihan Beyhan

  muhteşem bi anlatım..

 • Annabel Lee
  Annabel Lee

  Yalnızlığın ana dili susmaksa,içe dönük konuşmalar kaçınılmaz...
  Saygılar yazıcıya.

 • Efe Göçer
  Efe Göçer

  sözün bittiği kelimelerin acze düştüğü nokta...bu şiire yorum yapmak haddim değil...sadece saygı ile eğiliyorum...

 • Ömür Yıldırım
  Ömür Yıldırım

  harika bir şiir .....hiç bıkmadan defalarca okuyabiliyorum...:(bir ömür hanım olarak :) :) :) :)

 • Songül Özdemir Yılmaz
  Songül Özdemir Yılmaz

  her okuduğumda elimden tutup beni ayağa kaldıran şairine binlerce teşekkür.teşekkürler ömür hanım beni yalnız bırakmadığınız için.

 • Bedo
  Bedo

  her okuduğumda kalem düşüyor elimden....üstüne yazılacak bir şiir, bir deneme daha bırakmamış Şükrü Erbaş
  düşüncene sağlık

 • Sude Naz
  Sude Naz

  Yüreğimden gelen sesleri duyabiliyor musunuz? Boşluğu dövmemek adına yüreğimden konuşuyorum...

 • Gökhan Erol
  Gökhan Erol

  Yazdıklarımın evrimleşmesi Ömür hanım şiiriyle Şükrü Erbaş la başladı.
  İyi ki varsın abi...

 • Fulya Erdoğan
  Fulya Erdoğan

  bütün o sorulara cevap verebilecek bir ömür hanımla karşılaşamıyor olmak şükrü erbaştan vazgeçememeye neden oluyor...

TÜM YORUMLAR (16)