Yusuf Özdumanlar Adlı Üyenin Nedir Yazıları - ...

 • serbest kürsü

  07.04.2020 - 02:33

  Yarınlar adına umutsuz olarak yaşamak, nefes alamamakla eşdeğer benim nazarımda. Hiç kimsenin yüzüne daimi olarak kapılar kapatılmaz. Hiç kimsenin gecesi ebedi değildir. Hiçbir dara düşen, düştüğü yerde kalmaz. Bu gibi örneklere hemen hemen herkes şahit olmuştur. Aslında bireysel olarak da geçmişimize dönüp baktığımızda bu gibi örnekleri görebiliriz. Yani muhakkak o gece bitecek ve güneş doğacaktır. En beklenmedik anlarda bir kapı saadete doğru aralanacaktır. Yalnızca sabır ve umut... Yarınlar için beslenmeyen umut bügünü mahveder. Sabır ve umut insanın yükünü, elemini, kasvetini bir ömür sırtında taşır. Bilhassa sabır, sabrı bize bahşedenin hatırına sinelerde filizlenirse, en güzel meyvesini "umut" olarak sahibine takdim edecektir.

 • aşk

  07.02.2020 - 12:59

  Sevgi veya aşk aslında mahiyeti çok derin olup, insanın fıtratına birçok amaca binaen yerleştirilen bir duygu. Tarifi imkansıza yakın. Aslında bizler için ulaşılması güç bir hedefe veya hayale bürünmesi gereken bu değerli duygu insanların elinde yerle bir ediliyor. İlk olarak meşru çerçevede yaşanmayan bu duygu, doğallığını ve ruhunu nefsin kör zindanlarına bırakıyor. Halbuki aşk bu dar kalıpların çok dışında yer alırsa can bulur, filizlenir. İkinci bir husus da insanların aşkı sadece görünüşte veya maddiyatta araması gibi görünüyor. Maddiyata asla katılmasam da görünüşün hatırı sayılır bir ölçüt olduğu malumdur. Lakin sadece bu noktaya nazar edenler yine aşkı dar kalıplara bastırmış olmuyor mu? Ve dikkat edilirse bugün sürekli insanlar aşkı yaşayamamaktan veya bulamamaktan şikayetçidir. Neyi, nerede, ne zaman, ne şartlar altında aramak lazım bilmeden yola çıkılmamalı. Son hususta doğru kişiyi, doğru zamanı beklemekten geçiyor. Öyle bir an gelir ki sevmek bir yük bindirir insana, bir engeldir, kamburdur. Bunu bizzat tecrübe etmiş biri olarak yazıyorum. Yanlış kişidir, yanlış vakittir. Ama kalbe söz geçmediğinden bu sarmal içinde bir cendereye sürüklenirsin. Ta ki doğru kişi seni oradan çıkarana dek. Belki de doğru zaman, yanlış kişinin sürgününde geçirdiğin anlardır. Belki de doğru kişi, seni sürgününden kalbine taşıyacak olandır.

 • serbest kürsü

  05.02.2020 - 19:02

  Sade ve basit bir hayat... Gösterişten uzak, yalın ve içten...
  İhtiyaçları ve istekleri bu düzlemde karşılamak ne zorlaştı bizim için. Ne çok eşya, ne gereksiz harcamalar, ne saçma sapan isteklerimiz hatta vazgeçilmezlerimiz oldu. Ne hale gediğimizi göremiyoruz. Göremeyeceğiz.

 • serbest kürsü

  05.02.2020 - 18:50

  En vahim olaylara en beğenilecek tepkileri verebilmek için sosyal medyada yarışır hale geldik. Tepkimizi veriyoruz ve o mecrada yansıttığımız duygunun aksine gündelik hayatımıza dönüp yaşananlara karşı sorumsuzluğumuzu yaşıyoruz. Sosyal medya asosyal insanların yapmacık duygularını çıkar amaçlı -yani beğenilme veya tanınma- paylaşma yeri haline geldi. Kötü bir olaya samimiyetle üzülen birisi için paylaşım yapmak öncelik değildir. Keşke acımızı ve sevincimizi yüreğimizde yaşamayı tekrardan öğrenebilsek.

 • serbest kürsü

  23.12.2019 - 12:33

  Gözlerin gözlerin gözlerin,
  Sonbaharda öyledir işte kestanelikleri Bursa'nın
  Ve yaz yağmurundan sonra yapraklar
  Ve her mevsim ve her saat İstanbul.

  Gözlerin gözlerin gözlerin,
  Gün gelecek gülüm, gün gelecek,
  Kardeş insanlar birbirine
  Senin gözlerinle bakacaklar gülüm,
  Senin gözlerinle bakacaklar.

  Nazım Hikmet

 • serbest kürsü

  04.12.2019 - 20:17

  Sosyal medya profilinde yanılmıyorsam günümüzde "bio" dedikleri açıklama kısmına cv doldurur gibi bilgi yazmak gösterişten başka bir şey değil.

Toplam 6 mesaj bulundu