Ali Cihangir - Hakkında Yazdığı Tanıtım Yazısı


Ali Cihangir

Gazeteci-Şair

1971 yılında Osmaniye’nin Hasanbeyli İlçesi Karayiğit köyünde hayata “Merhaba” diyen Ali Cihangir; İlkokulu köyünde, Ortaokulu Osmaniye İmam-Hatip Lisesinde tamamladı. Lise Eğitimine Osmaniye Endüstri Meslek Lisesi Metal İşleri Bölümünde devam eden Gazeteci-Şair, 1993 yılında Trakya Üniversitesi Edirne Meslek Yüksekokulu Kaynak Teknolojisi bölümünden Mezun oldu.

1997 yılında Osmaniye Bedensel Özürlüler Derneğinin çıkarmış olduğu “Bizim SESİMİZ” gazetesinde Genel Yayın Yönetmeni ve Haber Müdürü olarak gazetecilik hayatına başladı.

1998 yılında Osmaniye’de yayınlanan “Öz AKDENİZ” gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü oldu. Şubat 2000 yılında Vatani Görevi nedeniyle “Öz AKDENİZ” gazetesinden ayrıldı.

Vatani görevinin acemi birliğini Kütahya Jandarma Er Eğitim Merkezinde, Usta Birliğini ise İzmir-Kemalpaşa İlçe Jandarma Komutanlığı ile İzmir-Ödemiş Kapalı Cezaevi Jandarma Karakolunda tamamladı.

Askerlik dönüşü tekrar AKDENİZ Gazetesinde yazı işleri müdürü olarak göreve başladı ve halen bu görevine devam ediyor. Bu arada Radyo 80’de “Sevda Denizi” isimli şiir programı da yapan Cihangir; “Bence şiir hayatın kendisidir. Aslında her anımız bir şiir gibidir. Yaşantımızın kesitlerine baktığımızda, yaşadığımız acı-tatlı günlerde saniyeleri bırakın saliselerde bile şiiri görmek mümkündür. Ama bu bakışınıza bağlı.” diyor.

Çeşitli dergi ve gazetelerde şiirleri yayınlanan Ali Cihangir, ilk Şiir Kitabı “Kardelenler Ağlamasın”ı 1999 Kasım ayında yayınladı.

Cihangir'in ikinci şiir kitabı '...ve şimdi yorgun yüreğim'in hazırlıkları ise devam ediyor.