Can Dere - Hakkında Yazdığı Tanıtım Yazısı

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

26 Haziran 1973 Giresun doğumluyum. 1982 yılından beri İstanbul Güngören'de ikamet etmekteyim. İlkokulu 4'üncü sınıfa kadar Giresun'da okudum. İlkokul 5'inci sınıftan sonraki tahsil hayatımı İstanbul Güngören'deki, İzzet Ünver Lisesi'nde ikmal ettim. 2010 yılında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü'nden mezun oldum.
Şiirle tanışmam 1987 yılında oldu. (Ya da bu yeteneğim o yıl ortaya çıktı diyelim.) İşte o yıldan beri şiir yazıyorum. (Gerçi şiir de yazılmaz, söylenir ya o da ayrı mesele.) 1500'ü aşkın şiirim var. Hemen hemen her taz ve konuda şiir yazmışımdır. Şiirlerimin kahir ekseriyetini hece vezniyle yazıyorum. Ama az da olsa serbest vezinde de şiirlerim var. (Serbest vezinde pek iddialı olduğumu söyleyemem.) Şiirlerimden 25 tanesi, TRT Repertuarına şarkısözü olarak girmiştir. Bunlardan 5 tanesi, besteci Mustafa MALAY tarafından bestelenmiştir.
Bazı şiirlerim çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmıştır. Bunlar; Ana dergisi, Medyatör Dergisi, Arabesk Dergisi, Takvim Gazetesi ve Bizim Anadolu Gazetesi'dir.
İyi bir kitap ve gazete okuyucusuyumdur. (Ama son bir yıldır bir kitap okumadığımı itiraf edeyim.) Faydalı, kalıcı ve değerli her türlü kitabı okurum. (Şiir kitaplarının favorim olduğunu söylememe gerek yok sanırım.) beğendiğim şairler; Ali DİLKİ, (günümüzün hiciv ustası) Muammer BAYDERE, (günümüzün Karacaoğlan'ı) Necip Fazıl KISAKÜREK, Kur'an'ın Şairi Mehmet Akif ERSOY, Yunus Emre, Karacaoğlan, Aşıl Veysel, Fuzuli, Orhan Veli KANIK, Cahit Sıtkı TARANCI ve Ümit Yaşar OĞUZCAN.
1,72 cm boyunda ve 62 kilodayım. Açık kahverengi gözlü ve buğday tenliyim.
İyi bir müzik dinleyicisi ve arşivcisiyim. Hatırı sayılır bir kaset ve cd arşivim var. Yabancı müzük hariç her türlü müziği dinlerim. (Ama türkülerimizin yeri bir başka.)
Askerliğimin acemi birliğini, İzmir Bornova Hacılarkırı Çavuş Talimgah 2'nci Bölük'te, İaşe İkmal Çavuşluğu eğitimi alarak tamamladım. Askerliğimin usta birliğini de Manisa Alaşehir'de, 2'nci Sürücü Er Eğitim Taburu, 1'inci Bölük'te Eğitim Manga Komutanı olarak tamamladım. Kısa bir dönem de uzman çavuş olarak hizmet verdim.
Özel bir şirkette araç sorumlusu olarak çalışıyorum.
02 Aralık 2006'da Ayşegül DERE ile hayatımı birleştirdim. İnşaallah Aralık 2011'de bir çocuk babası olacağım. Ve Kerem'im 01.12.2011'de doğdu. İyi ki geldin, hoşgeldin OĞLUM.Can DERE
06 Eylül 2012