Ahmet Sargın - Hakkında Yazdığı Tanıtım Yazısı


Ahmet Sargın
AHMET SARGIN (GAZETECİ- ŞAİR- YAZAR)

1954 yılında Yozgat’ta doğdu, ortaokulu ve liseyi Yozgat’ta okudu. 1974 yılında Yozgat Merkez Haydarbeyli İlkokulunda öğretmen vekilliği yaptı. Yazı çalışmalarına da öğretmen vekilliği yaptığı dönemde başladı. 1975 yılında Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümüne kayıt yaptırdı. Konya da hem çalışıp hem de okuyarak hayata hazırlanmaya başladı.. Eğitim Enstitüsündeyken yerel ve ulusal basında yazıları, araştırmaları yayımlandı. Konya da ilk köşe Yazısı “ Konya Postası” nda çıktı. Bu dönemde Ulusal gazetelerde de yazı ve incelemeleri yayınlanıyordu.

Konya Selçuk Eğitim Enstitüsünden 1978 yılında mezun oldu ve Sivas ili Gemerek İlçesi Karagöl Ortaokulu Türkçe öğretmenliğine atandı. Terör olayları nedeniyle can güvenliğinden Yozgat Merkez Ortaokuluna tayinini çıkardı. Yozgat’ta 1985 yılına kadar görev yaptı. Rotasyon nedeniyle tayini Isparta’ya çıktı. Büyükgökçeli Kasabası Ortaokulunda 1989 yılına kadar görev yaptı.

Isparta Büyükgökçeli Kasabası Ortaokulu’ndayken l989 yılında bu görevinden istifa ederek Yozgat Yerköy Yeniçağ Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Müdürü olarak göreve başladı. İlçede Anadolu Ajansı Yerköy muhabiri olarak görev yaptı. Yerköy Gazetesinde Yazı İşleri Müdürlüğü, Gelişen Yerköy Dergisi Genel Yayın Yönetmenliği, Delice Radyo ve Delice Tv Haber Müdürü olarak çalıştı. Televizyon ve radyo programları ilgiyle takip edildi. Âşık- Ozan ve şairlerle yaptığı TV programları yoğun ilgi gördü. Yozgat, Yerköy ve Sorgun da “ Sürmeli Şiir Şölenleri ile bölge şairleri ile tanışmaya başladı. Ülke genelindeki şair ve yazarlarla tanışmak üzere toplantılar düzenledi.

Yozgat Bayrak TV de “Bozok Şiir Akşamları” ve “Gündem” Programı ile şiir ve sanatseverleri ekran başına toplamayı başardı... Aynı dönemlerde Yozgat Gazetesi ve İleri Gazetesinde günlük köşe yazarlığına başladı. Birçok yerel gazete ve internet sitelerinde yazı ve şiirleri yayımlandı. Yozgat bölgesindeki âşık- ozan ve yazarları toplayarak şiir şölenlerinde buluşturdu.

Yazılarını, araştırmalarını ve şiirlerini yerel basında yayınlanarak yayın dünyasına adım attı. Pek çok Şiir antolojilerinde şiirleri yayımlandı. “Bırak Bani Haykırayım” adlı şiir kitabını düzenledi. İlimiz Malatya, İlimiz Şanlıurfa, İlimiz Gaziantep kitaplarını Özgül Yayınları arsında çıkardı. Yaşayan Halk Masalları serisinde 10 adet masal kitabını bazı yayın evleri tarafından tekraren yayımladı. İlk okumaya yönelik 8 adet “Kolay Okuma” kitaplar yayımlandı.

Emeklilik dönemi yaklaştığı içi 1997 yılında yeniden müracaatla öğretmenlik görevine döndü. Yozgat’ ta faaliyet gösteren bir anonim şirketinin matbaa müdürü olarak ticari faaliyetlerde bulundu.

1997 yılın sonu itibariyle Yozgat Merkez Sakarya İlköğretim Okulu Türkçe öğretmeni olarak atandı. Bu okulda 2002- 2003 Döneminde Türkiye genelinde açtığı "Kitap Bağışı" kampanyası ile 7 bini aşkın kitap toplayarak kendi okulunda büyük bir kütüphane kurulmasına vesile oldu. Uzunca bir dönem Yozgat İleri Gazetesi köşe yazarlığını devam ettirdi.

2004 Eylül ayında kendi isteği ile emekli oldu. Bilgi Sürücü Kursu Müdürlüğü ve Yozgat Şairler- Yazarlar Derneği Başkanlığı görevini birlikte yürüttü. İhsan Işık tarafından çıkarılan 10 ciltlik Edebiyatçılar ve Yazarlar Antolojisinde yar aldı. Azerbaycan’da çıkarılan Türk Dünyası Şair ve Yazarları: “BUTA” da yer aldı. Ülke genelinde yapılan birçok şiir şölenlerine katılarak Yozgat’ı başarıyla temsil etti. Kars Âşıklar Bayramına katıldı. Yozgat Sürmeli Şiir Şölenlerini düzenledi şair ve yazarları Yozgat’ta buluşturdu. Maaşla ödüllendirme ve üstün başarı ödülü de dahil bir çok belge ve ödülün sahibi oldu. Şair ve yazarlarla yaptığı röportajlar büyük ilgi gördü ve dergi- gazetelerde yayımlandı.

İLESAM Yozgat il temsilcisi olan yazar, 2006 yılından beri Yozgat ta yapılan Sürmeli Festivali Şiir Şölenlerini hazırlayıp sunuyor. Sorgun Ozanlar Derneği, Yerköy Halk Âşıkları Derneği, Yozgat Şairler ve Yazarlar Birliği Derneğinin kurucular kurulunda yer aldı.
Uzunca bir dönem bu derneğin kurucu başkanı olarak görev yaptı. “Simurg Ateşi” adlı edebiyat grubunda da yer alan Sargın, 2013 yılında ” Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneğini 2. kez kurarak yeni bir oluşumla şiir ve edebiyat dünyasındaki yoluna devam etmektedir.. 2017 Yılında Merkezi Kocaeli’nde bulunan “Bilim ve Kitap Dostları Derneği Yozgat Şubesini” kurarak bu derneğin kurucu başkanlığı yaptı. Yazar evli ve üç çocuk babasıdır. Kendisini "Yozgat'ın Fahri Kültür Elçisi" olarak tanıtmaktadır.