Ömer Tolgay Antoloji.com

1982 yılında Üsküdar Kurban Nasuh Baba Camii İmam Hatibi olarak başlamış olduğu meslek hayatı 1985-1988 arası Üsküdar Toygar Hamza Camii, 1988-1996'da da Ümraniye Sahra-yı Kebir Camii'nde ilmî ve akademik çalışmalarıyla birlikte devam ederken 1987 itibarıyla Üsküdar İmam-Hatip Lisesi'nde başlayan resmî okullarda ders verme süreci de 1996'da, bu okulun erkek şubesi olarak 90'larin başlarında açılmış bulunan ve ek derse gittiği Esatpaşa İ.H.L.'de Milii Eğitim Bakanlığı kadrosuna geçmesi suretiyle sürdü. 1998-2013 arasında da Bağcılar (Kirazlı) Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulunda dkab öğretmenliği yaparak, şu an hepsi belli mevkilerdeki binlerce öğrencisine emek verdi. 2013 yılı başından beri Hayreddin Karaman Kız İ.H.L'nde görev yapmakta. Yeditepemiz ve Gülbahçesi süreli/süresiz yayın çalışmalarını da sürdürüyor.
Prof.Dr. Bekir Karlığa yönetiminde 1990'da tamamladığı Netâyic el-Fünûn ve XVI. Y.Y. Türk Düşüncesi başlıklı Y.L. tezinin geliştirilmiş şekli (İlimlerin Özü) ve Mustafa Rahmi'nin Küçük Felsefe Tarihi adlı eserine yaptığı sadeleştirme 1995 yılında İnsan Yayınları'nca yayımlandı. Son savunmasını yapamadığı "Kâtip Çelebi ve Tarih Felsefesi" konulu Doktora teziyle ilgili ve dolaylı araştırmaları ve yayımlanmamış çalışmalarıyla birlikte bazı dergilerde yayımlanmış makaleleri ve ayrıca Türk Sanat ve Tasavvuf Musikisi alanlarında tanburî bestekâr, güftekar ve icracı olarak cemiyet çalışmaları devam etmektedir. Nesre daha ya(t)kın olmakla birlikte (başta cevher ekibi öğrencileri ve Asım Gültekin gibi) hatırnaz ve kadirşinas dostlarının ısrarları üzerine şiir ve beste çalışmalarına yönelme cür'etinde bulunduğunu söyler. İyi bir şiir okuruyken yazmaya da yönelişini şöyle açıklar:
"Hani hep derdim ya ben, şair degilsem de iyi şiirden anlarım anlamında, baklava yapmayı bilmem ama iyi baklavadan anlarım, diye... Samimiyim, ilk zamanlarda sırf süslü nesir gibi birşeyleri şiir diye satanlara ve millete onları şiirmiş gibi yutturup gerçek şiiri görmelerine mani olanlara gıcık olduğumdan. Zira çok popüler oluyorlar, iyi reklam yapıyorlar. Tabii sonra sonra benimkiler bir şeye benzemeye başladı. Hâlâ da arıyorum".
Ve besteler. Asım Gültekin hoca için başladı, M. Akif İnan şiirleriyle. Sevdiği şair dostlarının eserlerine biçtiği kaftanlarla devam ediyor.
..

Devamını Oku
 • Hüsamettin Sungur
  Hüsamettin Sungur 04.07.2021 - 08:54

  DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
  Yüzünüzden gülücükler eksik olmasın
  Saygılarımla

 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 04.07.2020 - 20:43

  Arkadaş Grubumdan Sn. Ömer Tolgay
  < DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN >

 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 04.07.2020 - 20:38

  Sayın Ömer Tolgay
  ** DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN **
  * Antoloji Yetkili Şairleri * Özgür Şair-Yazarlar *

Toplam 7 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR


 • Gel Ey Çocuk

  Ömer Tolgay

  14.03.2020 - 14:35

  Cihat Şahin, yorumunuza teşekkür ederim, bakış açınıza katılıyorum. Nefsim de öyle düşünüyorum. Rasulullah döneminde evet, gelmiyorlardı veya yasaklanmıştı diye birşey yok, aksine Hasan ve Hüseyin efendilerimiz mübarek dedelerinin üstüne çıkarlarfı, onların oyunu bozulmasın diye secdeden doğrulmaz ...

 • Körelmiş Kalbime Bir Damla

  Semanur Demir

  28.01.2020 - 12:14

  Karlarla ter içinde ateşle kucak kucağa gözlerimi açıyor
  Aydınlatan sanki su serpen; bir nidâ semalardan yükseliyor

 • Ya Rabbiim

  Semanur Demir

  28.01.2020 - 12:12

  Razı olacağını ver bana
  Seni senden olanları ver bana
  Beni ver bana
  Aynalığını ver bana

Toplam 21 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR