Muharrem Söyek Antoloji.com


1953 doğumluyum
Evliyim
Emekliyim
Darüşşafakalıyım
Kastamonu şehri İnebolu ilçesinde, bakkalsız-çakkalsız, cep telefonsuz, sahile yakın fakat insanı az domuzu bol bir orman köyünde oturmaktayım.

..

Devamını Oku
 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 22.07.2020 - 21:17

  Grup arkadaşımız Sn. Muharrem Söyek
  ** DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN **
  * Antoloji Yetkili Şairleri *

 • Hüsamettin Sungur
  Hüsamettin Sungur 22.07.2020 - 08:46

  DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 22.07.2019 - 20:39

  Grup arkadaşımız Sn. Muharrem Söyek

  < DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN >

  * Antoloji Yetkili Şairleri * Grubu

Toplam 15 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR


Toplam 396 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR
 • idam cezası

  18.02.2018 - 15:00

  İdam çözüm olaydı darağacı kurulan yerlerde cinayet işlenmezdi... Asla affa girmeyen ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası yeterlidir. İdam cezası, telafisi olmayan bir adalet yanılgısı da olabilir. Ayrıca idam zaten bir ceza bile değildir; cesetlerin özgürlük acısı çektiği görülmüş değildir.

  İdam yerine suçluyu yaşadığına kahrettiren hücre hapsi cezanın çilesini çektirmesi bakımından bence daha adildir. Hücre cezasına hem yaş hem de süre koşulu konmalıdır. En az çekeri 10 yıl olmak üzere 60 yaş sınırına kadar hücre hapsi verilebilir. 10 yılı tamamlayan ve 60 yaşını geçenler koğuş düzeni hapsine alınabilirler.

 • küçük mutluluklar

  02.01.2018 - 18:29

  Örtülü bellek, ıskalanmış küçük sevinç ve sevgi anlarını toplayıp zamanı delen mızraklara dönüştürüyor. İnsan uykusunda çığlık atıyor, küfrediyor. Iskaladığımız o küçük mutluluk fırsatları belleğimize değişik biçimlerde kaydolmuştur; unutulmuş anılar deposunda özleninceye kadar uyurlar. Geçmişi bir altın buharı gibi soluyup onlardan keskin parıltılı pişmanlıklar yaratan bütün o unutulduğunu sandığımız küçük şeyler bazan uykunun sakin sessizliğinde ayaklanıp bilincimize mızraklar gibi saplanır. Mızrağın dürtüsü unutup geçilen geçmişe özlem ve pişmanlık içinde uyandırır bizi.

 • sözcük

  01.01.2018 - 18:41

  Sonunda nasıl ki birileri çenemizi bağlayacak, çenemizi biz kendi elimizle bağlayıp, kulağımızın ve gözümüzün sözlerini akıl ve gönül pınarlarında durulamadan dilimizden dışarı kaydırmayalım. Her bir sözcük bilincin lanet kapanı veya bilgelik anıtı olabilir. Hangisi olduğunu bilemediğimiz yerde susmak da bilgelik erdemindendir. Sözcükler göreceli kavram yaparlar; onları öz gerçekliğin değişmezi sanarak okuyan kimse bilincini aldatır. Kader ve günah gibi, şeytan ve melek gibi; güzellik ve çirkinlik; iyi ve kötü; ben ve sen; dünya ve ahret; insan ve hayvan; aşk ve tanrı; para ve başarı; sağlık ve zenginlik; ahlâk ve iyilik; atom ve evren; vatan ve toprak; bayram ve kurban gibi… Herkesin önüne bilincini kıstıran birkaç tuzak sözcük çıkabilir. Bir sözcük gerçeğin herhangi bir hâlini bile tam göstermekten acizdir. Özgür benlik, sözcüklerin anlık kullanım kavramları tuzağına düşmeden düşünebilen bir bilincin kanatlarıyla ancak yükselebilir. Kendini keşfetmeye çıkan birisi her şeyden önce, bilincindeki her sözcüğün ifade ettiği kavramın mutlak gerçeklik algısı olduğu yanılgısından sıyrılmalıdır.

  Bağlı olduğumuz toplumsal varlık eğitim aracıyla sözcüklerin somut ve soyut kavramlarını bize kendi varoluş emellerine uygun biçimde öğretir. Ancak hiçbir sözcük sadece söylendiği andaki manadan ibaret değildir. Ben ağızdan çıkan her sözcüğün tüm zamanların bilge ruhundan bir zerre insanlık bilinci içerdiğine inanırım. Bunun öncelikli açımı da kendimi insan olarak hatırlatan söz dizini olmalıdır. “İnsan olduğunuzu hatırlayın, geriye kalan her şeyi unutsanız da olur" Albert Einstein

Toplam 16 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR