Mehmet Kaan Kara Antoloji.com

Evet bugün doğum günün, yaşamın limanından 1 mil daha açıldın denize, güneşin ilk ışıklarıyla beraber şarkı söyledin martılarla, kim bilir ne balıklar peşinden koştun ne fırtınalar atlattın, güneşin altında ne yalnızlıklar çektin, gece şehrin ışıklarıyla dalıp dalıp gittin ve gece aya eşlik ettin.
Gözlerini kamaştırınca anladın ki;
Limandan 1 mil daha uzaktasın şimdi.
Bugün farklı bir gün, yeni bir gün, yaşama başlayalı 22 yıl olmuş. Koskoca 22 yıl.
Çocukluk; ilk ağlamayı öğreniyor insan, daha doğduğu zaman ağlıyor, ne tuhaftır sonra gülmeyi öğreniyor, ufacık dudaklarıyla yüzüne ayrı bir anlam katıyor. Bu iki zıt kavram ne kadarda yakışıyor aslında birbirine ve bir o kadar da hayata. Emeklemek vardır çocuklukta apayrı bir zevk, düşe kalka ayakta durmayı öğrenmenin ilk adımı, çocukluk işte evin bir ucundan bir ucuna gitmek kilometrelerce yol almaya benzer küçücük bedenlere. hafif hafif ağlamakla anne demeyi öğrenip sonra kelimeleri dizmeye başlarsın yarım yamalak, dilin döndüğü kadar. Yürümeyi öğrenince sokaklar başlar, arkadaşlar, su, toprak, çamur, kum girer hayatına. Her anne sesiyle içini bir mutluluk kaplar, ona güvenirsin ona yaslarsın küçücük bedenini ve zamanla hırçınlaşırsın, kıskançlıklar başlar, oyuncaklarını paylaşmazsın kimseyle, anneni kıskanırsın, babanı kıskanırsın önüne kim gelirse aslında onu kıskanırsın hayattan. sonra paylaşmayı da öğreniyorsun, bir elmayı ikiye bölüp yarısını arkadaşına veriyorsun. hayatın zevki bundan sonra başlıyor.
Okul yılları, ilk günü azaptır aslında ilk ayrılığı öğreniyorsun ya, tutturuyorsun anne diye, zamanla ona da alışıyor insan. okumayı öğreniyorsun, yazmayı öğreniyorsun en çokta resim yapmayı seviyorsun, çöp adamlar, çatısı yamuk evler, kuşa benzemeyen ama senin ısrarla kuş çizdiğim dediğin resimler. Yavaş yavaş büyüyorsun sen farkında olmadan, oysa zamanı çoktan öğrenmişsindir, ama anlayamıyorsun bir türlü. Hayatın, bu kadar çabucak akıp gittiğini.
Çocukluk aşkları başlıyor masumca, söyleyemezsin bir türlü sevdiğini, utanırsın kızarırsın ama onu öyle sevmek hoşuna gider. Gençliğe ilk adımla daha bi seversin çünkü aşkı öğrenirsin, sevmeyi, sevilmeyi.
..

Devamını Oku