Aşık Ahmet Şahin Antoloji.com

Aşık Ahmet Şahin
Hayat Hikayesi
Aşık Ahmet Şahin; Aksaray ili, Gülağaç ilçesi, Süleyman Hüyüğü köyünde Çavuşlar kabilesindendir. Bir babanın üç oğlu olur. Üçüde asker de çavuş olurlar onlardan oluşan kabileye çavuşlar denir. Çavuşlar kabilesi, Avangizoğullarındandır. AVANGIZOĞULLARI OGUZ TÜRKLERİ’nden BAYAT kolundan gelir. BAYATLAR Oğuzların 24 boyundan biridir.Oğuzların soylu sayılan Bozok kolu içerisinde yer almışlardır.Oğuz Han’ın altı oğlundan olan Gün Han oğlu Bayat’tan geldikleri sanılmaktadır. Oğuz Han’ın altı oğlundan olan Gün Han' ın sembolü Şahin' dir Çavuşlar kabilesinin soyadları ondan gelmektedir.
XI.yy öncesinde Siri Derya ırmağı kenarında yaşıyorlardı.Bir kısmıda bu nehrin kuzeyini yurt tutmuştu.XIII.yy daki Moğol istilası sırasında öteki Türk boyları gibi Bayatlarda Anadolu ve Suriye’ye göç ettiler.Suriye ‘den de Anadoluya göç edenler hayvancılık nedeniyle yazları Anadolu’da kışları Suriye tarafında geçirmeye başladılar.Bu göç nedeniyle gelip gidenlere ŞAM BAYATLI’lar olarak adlandırıldılar. 17. yüzyıl da Şambayadı kolundan bazı oymaklar Karaman yöresine yerleşmiş,bir bölümüde Adanaya göç etmiştir. AVANGIZOĞULLAR’ ı Adana’dan SÜLEYMAN HÜYÜĞÜ’ ne gelmişlerdir. Bayatlar büyük şahsiyetler çıkarmış boyların başında gelir. Oğuzların büyük manevi şahsiyeti Dede Korkut (Korkut Ata) Bayat’tan olduğu gibi, büyük şair Fuzuli’ de Şambayatı boyuna mensuptur.
Aşık Ahmet Şahin, annesinin babasının dediğine göre ikinci ayın ortasında 1964’de Aksaray ilinin, Gülağaç ilçesine bağlı SÜLEYMAN HÜYÜĞÜ köyünde dünyaya gelir. Babasının adı Mustafa; lakabı Fevzi, annesinin adı Dursun’dur. Köylerinde eskiden saya yaparlar oynatırlarmış, ikinci ayın 16 ile 18’i arasında o zaman bir akşam üstü annesinin karnı ağrır, büyük kayın karısının birisine gider annesi ‘’ karnım ağrıyor bacı’’ diye. Karnı büyük değildir, kaynının karısı ağrı geçsin diye sobada taş kızdırır karnına kor. Ağrı geçmez, aksine daha fazlalaşır. O zaman anlarlar doğum sancısı olduğunu. O gece orda doğum yaptırır kadınlar. Bakarlarki elkadar küçük mü küçük bir oğlan bebek dünyaya gelir, babaanneside ordadır. ‘’Bu çocuk yaşamaz’’ der kadınlar. “Bu nasıl büyüyecek? Bu bebe ölür yaşamaz’’ derler. Annesinin ilk çocuğudur, annesi ‘’yaşar ben onu yaşatırım’’ der sıkı sıkı sarılır. O şekilde doğduğunu söyler annesi. Nüfus kayıtına göre 07-10-1963' de Aksaray’ ın Gülağaç ilçesine bağlı Süleymanhüyügü köyünde dünyaya gelmiş görülmektedir. Evli üç çocuğu var. İlk çocuğu kızı Pınar diğer iki çocuğu oğlları Onur ile Ozgürdür. İlk okul mezunudur. Köyünde okur, pekiyi ile diploma alır ama fakirlik yüzünden ve 12 Eylul oncesi siyasi kargaşadan dolayı babası onu okutamaz. İlk okul ikide ilk türküyü ezberler ve söyler. Bir yıl sonra 1976’ da ilk şiirini yazar. Babasından saz almasını ister ama babasının maddi imkanı yoktur, babası alamaz. 1977 yılında babası Avusturya’ya gider. Bu defa annesinden saz almasını ister. Anneside şiiri türküyü çok sevmektedir. Annesi culuk( hindi ) kurk yatırır,’’ bu culukları güt, büyüt senin olsun; satalım sana saz alalım.’’ der. Annesinin culuğunu güder. on üc tane cücük çıkar, dördü ölür, dokuzunu satarlar. Altısının parası bir saz eder, alırlar. Diğer üçünün parasını annesine geri verir, annesi ‘’al oğlum, o da senin hakkın’’ der ama almaz. ‘’Ben gözümde olanı aldım benim gözüm yok parada’’ der. O zamandan beri saz çalar. Saz çalmayı kendi gayreti ile köylerinde kendisi gibi hevesli arkadaşlarıyla birlikte öğrenir.

1982’ de Aksarayda taksicilik yapmaya başlar, 1983’ de asker olur, askerden dönünce yine taksiciliğe devam eder. Taksiciliği bırakır 1985’ in onuncu ayın 29’ unda otobüsle Almanya’ ya gider. İki hafta orda kalır. Ordan Hollanda’ ya geçer ve orda bahcivanlık işlerinde çalışır.
..

Devamını Oku
 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 07.10.2017 - 19:33

  Hollanda'dan Ozan arkadaşımız Sayın Ahmet Şahin

  ** DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN...**

  - Ayrıca sizi sitemizdeki bu saygın gruplarımızda görmek dileklerimizle esen kalın.

  * Antoloji Sitesi Yetkili Şairler Grubu *
  * Yurt Dışı Üyeler Birliği *
  * Antoloji.Com Çağdaş Şair Yazarlar Birliği *
  * Evr ...

 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 07.10.2015 - 21:01

  Hollanda-Den Haag / Lahey'den Şair arkadaşımız Sayın Ahmet Şahin

  ** DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN...**

 • İrem Altaş
  İrem Altaş 02.08.2015 - 23:27

  Merhaba sizi ŞAİRLER DÜNYASI isimli grubumuza ve - ANTOLOJİ ŞAİR KALPLER adlı gruplarımıza davet ediyorum iki grubunda link adresleri aşağıdadır gelirseniz çok sevinirim. Sevgilerimle

  NOT: Şairler Dünyası Grubu İçin: Bu linki girerekte ulaşabilirsiniz http://gruplar.antoloji.com/sairler-dunyasi/ ...

Toplam 16 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR


 • Tehdit Altında

  Sadık Turan

  10.12.2013 - 16:14

  Yurekten kutluyorum sizi, korkmayin, susmayin. guvendikleri yandas hakimleri, savcilari birgun donup kendilerini ihbar edecekler. Devletcilikte insan insandir devletin dini olmaz. bir devlette her dinden insan yasar haklarida esittir. Selamlar

 • **Lakin vakit çok geçtir

  Alaaddin Uygun

  02.12.2011 - 21:24

  Siirini severek okudum, yuregine saglik, tebrikler selamlarimla.
  ,

 • Kazım Koyuncu ya

  Aydın Güler

  25.06.2011 - 19:59

  Kazım Koyuncu gibi insanlara ülkemizin ihtiyacı var hemde bu günlerde, kendisini saygı ile anıyorum, Aydın güler kardeşim bu güzel ve de anlamlı şiirinden ötürü seni içtenlikle Tebrik ediyorum selamlar.

Toplam 108 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR