Ahmet Sargın Adlı Antoloji.com Üyesinin Hakkı ...

 • Ahmet Sargın
  Ahmet Sargın

  18.07.2019 - 14:05

  AHMET SARGIN- (Gazeteci, Şair, Yazar, TV Program Yapımcısı)
  1954 yılında Yozgat’ta doğdu. Ortaokul ve liseyi Yozgat İmam Hatip Okulunda okudu. Fark derslerini vererek Yozgat Lisesinden mezun oldu. 1974 yılında Yozgat Merkez Haydarbeyli İlkokulunda öğretmen vekilliği yaptı. Yazı çalışmalarına da öğretmen vekilliği yaptığı dönemde başladı. 1975 yılında Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü kazandı. Konya da hem çalışıp hem de okuyarak eğitimini tamamladı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Edebiyat Bölümünden mezun oldu. Eğitim Enstitüsündeyken yerel ve ulusal basında günlük yazıları, araştırmaları yayınlandı.” Öğrenci Olayları, Türkiye’de Sol Hareketler, İttihat ve Terakki Cemiyeti, Öğrencilerin Sorunları” üzerine araştırma ve incelemeleri günlük yazı dizisi halinde yayınlandı.
  Konya Selçuk Eğitim Enstitüsünden 1978 yılında mezun oldu. Sivas ili Gemerek İlçesi Karagöl Ortaokulu Türkçe öğretmenliğine atandı. Kısa bir dönem burada görev yaptıktan sonra terör olayları nedeniyle can güvenliğinden Yozgat Merkez Ortaokuluna tayinini yaptırmak zorunda kaldı. 1985 yılında Rotasyon nedeniyle tayini Isparta Büyükgökçeli Ortaokulu’na çıktı.
  Isparta’da çalışırken “Özgül Yayınları” ile anlaşıp ilk eserlerini “Özgül Yayınları” arasında çıkardı. Isparta Büyükgökçeli Kasabası Ortaokulu’ndayken l989 yılında öğretmenlik görevinden istifa ederek Yozgat Yerköy Yeniçağ Motorlu Taşıt Sürücü Kursu Müdürü olarak göreve başladı. Bu dönemde Anadolu Ajansı Yerköy muhabiri olarak görevlendirildi. “Yerköy Gazetesinde Yazı İşleri Müdürlüğü, Gelişen Yerköy Dergisi Genel Yayın Yönetmenliği, Delice Radyo ve Delice TV Haber Müdürlüğü”yaptı.
  1995 yılından itibaren Yozgat Bayrak TV de “Bozok Şiir Akşamları” ve “Gündem” Programlarını hazırlayıp sundu. Şiir ve edebiyatseverlerin ilgisini toplamayı başardı. Yerel TV de Uzun bir süre şiir- edebiyat söyleşilerine devam etti. Yozgat ve İleri Gazetesinde günlük köşe yazarlığına başladı. Bölgesindeki âşık- ozan ve yazarları toplayarak onları şiir şölenlerinde buluşturdu. Yazı, araştırma ve şiirlerini yerel basında yayınlanarak ülke genelinde adını duyurmayı başladı. Yozgat’ta faaliyet gösteren bir anonim şirketin matbaa müdürü olarak ticari faaliyetlerle iştigal etti. Yozgat RTV 66 Televizyonunda şiir ve edebiyat sohbetlerini sürdürdü.
  Emeklilik dönemi yaklaştığı için 1997 yılında yeniden müracaatla öğretmenlik görevine döndü. Yozgat Merkez Sakarya İlköğretim Okulu Türkçe öğretmeni olarak atandı. Bu okulda 2002- 2003 Döneminde Türkiye genelinde açtığı "Kitap Bağışı" kampanyası ile 7 bini aşkın kitap toplayarak kendi okulunda büyük bir kütüphane kurulmasına vesile oldu. Uzunca bir dönem Yozgat İleri Gazetesi günlük köşe yazarlığını devam ettirdi. 2004 Eylül ayında kendi isteği ile öğretmenlik görevinden emekli oldu.
  Yozgat bölgesinde başlattığı âşık, ozan ve şair yazar araştırma çalışmalarını genişleterek sürdürdü. Sorgun İlçesinde Yönetim Kurulu Başkanlığını Araştırmacı şair, yazar Durali Doğan’ın yaptığı “ Sorgun Ozanlar Derneğinin “ yönetim kurulunda görev aldı. 2006 yılında ise bir gurup arkadaşı ile birlikte:” Yozgat Şairler ve Yazarlar Birliği Derneğini” kurdu. Daha sonra “ Yerköy Âşıklar Derneği” kuruldu. Bu derneklerin kurucular kurulu arasında yer aldı. Kültür ve sanat faaliyetlerinin Yozgat bölgesinde filizlenip yaygınlaşmasında emek, gayret ve çabaları oldu.
  Sargın; 1997 yılında başlatmış olduğu: “ Sürmeli Şiir Şölenleri ve Bozok Şiir Akşamları” programları ile adını ülke geneline taşıdı. İl dışından davet ettiği, gazeteci, şair, yazar, âşık-ozan yüzlerce şiir ve edebiyatsever arkadaşını şehrinde konuk edip programlar yaptı. Kendisi de başta “Kars Âşıklar Bayramı” olmak üzere birçok ilde yapılan kültür sanat festivallerine katıldı.” Teşekkür Belgesi, Maaşla Ödüllendirme, Şeref Hizmet Belgesi, Katılım Belgesi” ve Plaketleriyle zengin bir ödül arşivine sahip oldu…
  Şiir ve yazılarında genelde: Gurbet, sıla, aşık, vatan, millet, bayrak sevgisi, birlik beraberlik, kardeşlik duygusu öne çıkmaktadır. Yazılarında: “ Garip Ozan, Sargın Ozan, Ahmedi gibi mahlaslarını kullanmıştır. Yazarın, memur oluşu nedeniyle:” Ahmet Taşkın, Abdullah Ecevit, Alperen Selçuk” gibi takma isimlerle de yazılarına devam ettiği görülmektedir.
  İLESAM Yozgat il temsilcisi olan yazar, 2006 yılından beri Yozgat’ta yapılan “Sürmeli Festivali Şiir Şölenlerini” hazırlayıp sunuyor.” Simurg Ateşi” Edebiyat gurubunda da yer alan Sargın; 2013 yılında ” Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği’ni 2. kez kurarak yeni bir oluşumla şiir ve edebiyat dünyasındaki çalışmalarına devam ediyor… Yüzlerce günlük makale yazıları- araştırma ve incelemeleri; 10 Masal, 8 İlkokul Okuma Kitabı ve üç adet araştırma eseri basılmış olup, evli ve üç çocuk babasıdır. Yazar kendisini "Yozgat'ın Fahri Kültür Elçisi" olarak tanıtmaktadır. Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı olan yazar, günlük köşe yazılarına Yozgat Çamlık Gazetesinde devam ediyor...
  Ahmet Sargı Hakkında Ne Dediler?

  “Ahmet Sargın; Yozgat’a kendini adamış, yerken, içerken, otururken, kalkarken, sınıfta, sokakta, kaleminin başında Yozgat’ı düşünen bir eğitimci, yazar, şair, gazeteci, vatansever bir Türk Milliyetçisi!...

  “Evet!...Ahmet Sargın hep doğruları, iman ve ideali Yozgat’ı, Türkiye’yi yazmaya, anlatmaya devam edecek. Bozok’un dürüst ve menfaat beklemeden konuşan kalemiyle gündemin de kalacaktır.... Çalışmalarını takdir ettiğimiz Ahmet Sargın Beyin asıl değeri yıllar sonra daha iyi anlaşılacaktır.”
  (Durali DOĞAN- Sorgun Selam Gazetesi. Araştırmacı, Şair- Yazar)
  ***************
  “(Ahmet Sargın’ın) Kişiliğine gelince: hassas, dost canlı ve oldukça yurtseverdir. Fikir ve ruh hali, bazen Battal Gazi, bazen de Yunus misalidir. O, iyiye, doğruya, güzele yelken açmıştır. (Kalbi kırılsa bile) kimseyi incitmemeye özen gösterir. Ümidimiz o ki; gerek Delice TV ile gerekse Yerköy dergisi ile yoksul Yozgat’ımızın dışa açılımını sağlayacaktır. Yeter ki, bu sessiz insana destek olalım…( Yozgat İleri Gaz.- İçimizden Biri- 22 Mart 1997 Günlü Köşe Yaz.)
  (Memduh ŞENOL: Gazeteci, Araştırmacı Şair, Yazar)
  ************
  “ Biliriz ki, yazmak, bir eser çıkarmak; üstün gayret ve emeklerin sonucudur. Sargın’ın kalemi durmadan üretmiş ve üretmeye de devam etmektedir. Eserleriyle çevresine, edebiyatseverlere büyük faydaları dokunmuştur. Serbest şiirle şiire başlamış olmasına rağmen, hece ölçüsünde kendisini ispatladıktan sonra aranılan şairler arasında yerini bulmuştur…
  “Kimi zaman bir Yunus Emre, kimi zaman Karacaoğlan gibi kalemini konuşturmuş, hazırladığı programlar ve etkinliklerle ışık gördüğü yazar ve şairlerin de kendini geliştirmelerine ve tanınmalarına imkân sağlamıştır. Bu yönüyle de oldukça takdir gören Ahmet Sargın’ın, her yıl düzenlediği “Sürmeli Festivali Şiir Şöleninde” Türkiye’nin değişik ilinden, gelen yazar ve şairlerle adını duyurarak klasik haline gelmeyi başarmıştır.
  “ Mısralarıyla yâre serzenişte bulunan şair, sade ve anlaşılır dili ile son yıllarda şiir de heceye ağırlık vermekte, şiirlerinde daha çok, Allah(c.c) aşkı, tasavvufi, vatan, millet, memleket, sevda, dostluk, acı konularını işlemektedir. Şiirlerindeki kuvvet ve konu bütünlüğü edebiyatçıların daima ilgisini çekmiştir.”
  (Fatma Çetin KABADAYI- Eğitimci Hikâye ve Roman Yazarı- Kayseri)
  *************
  “ Ahmet Sargın, gerçekten de Yozgat’ı en iyi şekilde temsil eden herkesin takdirini kazanmış mümtaz şahsiyetlerden biridir… Onu tanıdıkça, yaptığı güzel ve faydalı çalışmaları gördükçe hep sevindim ve mutlu oldum…
  Sargın; Türkiye sevdalısıdır, Yozgat aşığıdır. Yozgatlı dostlarıma gıpta ediyorum… Onun gibi değerli insanlar kolay kolay yetişmiyor. Ülkemizin ve Yozgat’ın Ahmet Sargın gibi çalışkan insanlara ihtiyacı çoktur. Üzerine aldığı her görevi layıkıyla yapan değerli bir kişidir…
  Eğitimcidir, gazetecidir, hepsinden önde geleni ozandır, hem de gerçek bir ozan…”
  (Harika Ufuk-Eğitimci, Şair, Yazar- Adana)
  **************
  “Sadece Yozgat ve İlçelerinde değil; birçok il ve ilçede etkin hizmetleri ve Yozgat Sevdası ile tanınan takdir ve takip edilen bir önemli isimdir Eğitimci Şair Yazar Gazeteci Ahmet Sargın…
  Mevcut durumu göz önüne alındığında Ahmet Sargın'lara çok ihtiyacımız var ve daha çok ihtiyaç olacak.
  Yozgat merkezinde ve çevresinde el ele gönül gönüle şiir yüklü duygularla ibadet aşkıyla yapacağımız çok büyük önemli çağdaş ve projeli hizmetler var. Tüm Yozgatlılar ile paylaşarak, severek, üreterek çoğalarak hayata geçireceğimiz Yozgat güzelliğinde ve Yozgatlılar saygınlığında nice sağlıklı günlere…” (Hikmet Okuyar- Araştırmacı, Şair, Yazar, Halk Bilimcisi- Şebinkarahisar- Giresun)

  Yayınlanmış Eserleri:
  1- İlimiz Şanlıurfa (Araştırma- Isparta Özgül Yayınları- 1988)
  2- İlimiz Gaziantep (Araştırma- Isparta Özgül Yayınları- 1988)
  3- Özgül Kolay Okuma (Okuma Serisi-8 Kitap- Özgül Yayınları- Isparta.1992)
  (Okul Açıldı, Bayram Geldi, Evimiz, Yeni Yıl, Sağlığımız, 23 Nisan, Kır Gezisi, Karne Günü)
  4- Yaşayan Halk Masalları (Serisi-10 Kitap- Tarsus – Aydıncan Yayınları-2006)
  (Eğil Kavağım Eğil, Ah Kıza Vah Kıza, Devler Ülkesinde Bir Yiğit, Devler Ülkesinden Dönüş, Susuz Ülkenin Yedi Başlı Devi, Susuz Ülkenin Yiğitleri, Kanlı Kuyu Başında Aslan Yavrusu, Kervancıbaşı Aslanların Peşinde, Gül Çiçek İle Yay Kuran, Şah Yusuf İle Taybenli)
  Yer Aldığı Antolojiler:
  1- Atatürk Türkiyesi Şairler Antolojisi- ( İstanbul- 2002. Sayfa: 115)
  2- Güldeste: Sevgi Yolu Şairleri (Gündüz Aydın- Salihli 2008. Sayfa: 18- 21)
  3- Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi ( İhsan Işık- 2009 Elvan Yayınları Ankara. Sargın Ahmet)
  4- Yozgat Şairler ve Yazarlar Antolojisi ( Durali Doğan- 2005. Sılam Yayınları Sorgun/ Yozgat. Sargın Ahmet)
  5- Bizim Yerköy ( Erhan palabıyık- 2013. Color Ofset. İskenderun- Sayfa: 119)
  6- Ozan Gönül Dostları Antolojisi ( Mustafa Yılmaz. 2013- İstanbul Akademi Basın Yayın-Sayfa: 120- 122)
  7- Simurg Ateşi (Edebiyat Gurubu. Ankara. 2013- Alagöz Matbaası. Sayfa: 5- 19)
  8- Bozok’tan Usta Kalemler ( Mehmet Özuzun- Ankara.2014. Alagöz Matbaası: Sayfa: 31-41)
  9- BUTA: Türk Dünyası Şairleri ( Bakü- 2016. Sayfa: 18.21)
  10- Altın Kalemler Antolojisi ( Bursa. 2014. Palmiye Yayınları. Sayfa: 23- 26)
  KAYNAKÇA: Temel Sönmez / Ahmet Sargın (İleri, 5.6.1996), Seyfi Çelikkaya (İleri, 9.4.1996), Ali Doğruyol (Yerköy’ün Sesi, 16.5.1996), Memduh Şenol / İçimizden Biri - Ahmet Sargın (İleri, 22.3.1997), Ozan dergisi (Adana, Haziran-Temmuz 1997), Mustafa Yılmaz / Ozanlar Duygu Seli (1998) - Güldestenin Gülleri (1999) - Ozanlar Güldeste (2000), Şairler Derneği Şiir Antolojisi (1999), E. Kapusuzoğlu / Yozgat Şiirleri Antolojisi (2000), İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), Gündüz Aydın / Sevgi Yolu Şairler Antolojisi (2002-2002-2003-2004-2005), Halil Eraslan / Kitap Bağışı (Anayurt, 25.12.2002), Eğitimciye de Bu Yakışır (Selam, 15.4.2003), Durali Doğan / Ahmet Sargın ve Burak Beni Haykırayım (Selam, 15.1.2003).

 • Doğum Gününü Candan Kutlar Mutluluklar Dilerim.
  Güzel dileklerimle Doğum gününü ve yeni yılını kutlarım 2016 Yılı dilerim sağlıklı huzurlu barış ve sevgi dolu mutlu bereketli bir yıl olsun Sevdiklerinizle beraber sağlıklı olarak Nice yaşlara ve yıllara Selam ve sevgilerimle

 • Bilal Özcan
  Bilal Özcan

  01.01.2014 - 11:12

  Doğum Gününüzü Can-ı Gönülden Kutlar sağlık,sıhhat, huzur ve mutluluk dolu nice nice yıllar dilerim.
  Sevgi, Saygı ve Muhabbetle

 • Zeki Çelik
  Zeki Çelik

  04.01.2010 - 13:07

  G Ü N A Y D I N

  Yeni bir umutla başladık güne,
  İhtiyaç olacak beşyüze,bine,
  Yuvalandı gitti koskoca sene,
  Hayırlı sabahlar günaydın dostlar.

  Uykudan uyandık yıkanır yüzler,
  Aynayı seyreder açılır gözler,
  Kahvaltı ederiz her sabah bizler,
  Hayırlı sabahlar günaydın dostlar.

  Tebessüm saçarak çocuğu uyar,
  Yavrum,kuzum dersen çabucak duyar,
  Gündelik işlere yapınız ayar,
  Hayırlı sabahlar günaydın dostlar.

  Kazadan,beladan heran korunun,
  Vatanı,bayrakı yine savunun,
  Tuzağına düşmen sinsi gevurun,
  Hayırlı sabahlar günaydın dostlar.

  Bizleri kuşatsın huzur ve neşe,
  İstekler var ise sorunuz eşe,
  Öpücük sunarak gidiniz işe,
  Hayırlı sabahlar günaydın Zeki.

  4-1-2010 GÖNÜL DOSTLARIMA SAYGILAR,SEVGİLER,SELAMLAR. Z.Ç.

 • Dertli Yürek
  Dertli Yürek

  27.11.2009 - 00:12

  Degerli sairim bayraminiz mubarek olsun.

  ♥ (¯`´•.¸(¯`´•.¸ _______ღ ♥ ღ _______ ¸.•´´¯) ¸.•´´¯) ♥
  ♥ -==-♥ ° KURBAN BAYRAMINIZ°°♥ Mübarek Olsun-==-♥
  ♥ (_¸.•´´(_¸.•´´_¯¯¯¯¯¯¯ღ ♥ ღ ¯¯¯¯¯¯¯ `´•.¸_) `´•.¸_) ♥

  Mevlam guzellik sundu, gönlümüz bayram etti.
  Küsler baristi kalpler, bin kat sevap kazandi.

  Gönül muhabbet dolsa,günlerimiz bayramdir.
  Her tebessüm bizlere, hayati veren candir.

  Gönüller huzur dola, bayramim yarim ola.
  Nefret, kin unutula, sevdalar dâim ola.

  Cocuklar sevinsin ki, benim gönlüm sen ola,
  Savaslar son ersinki, halkimiz huzur bula.

  Yoksulun yuzu gülsün, hastalar sifa bulsun.
  Bayram bereketinde, tum dostlar nurla dolsun.

  Degerli dostlarim bayraminiz mubarek olsun.

 • Zeki Çelik
  Zeki Çelik

  13.11.2009 - 21:10

  Üstadım kaç kez mesaj çektim gurubuma davet ettim cevap alamadım
  şiirimin altında gurup isimlerim belli sizleri bekliyorum sevgiler selamlar,

  ŞİRİN ÇOCUKLAR

  Karşıdan gelirken gözleri parlar,
  Kucağa alınca yüzleri parlar,
  Yabancı olsada sevgiye zorlar,
  Nekadar tatlı ve şirin çocuklar.

  Müziği duyunca kalkıp oynuyor,
  Öptükce insanın canı kaynıyor,
  Zekaları üstün aklım almıyor,
  Nekadar tatlı ve şirin çocuklar.

  Rengarenk giyinir dışarı çıkar,
  Fotoğrafı çeker çevreye bakar,
  Rab'bimin lütfudur çok güzel kokar,
  Nekadar tatlı ve şirin çocuklar.

  Herşeye meraklı gezmek istiyor,
  Hertürlü oyunu sezmek istiyor,
  Gelen misafiri süzmek istiyor,
  Nekadar tatlı ve şirin çocuklar.

  Mavi boncuk takın nazar deymesin,
  Zeki hünerini kimse bilmesin,
  Yaradan korusun acı görmesin,
  Nekadar tatlı ve şirin çocuklar.

  13-11-2009 GÖNÜL DOSTLARIMA SEVGİLER,SAYGILAR,SELAMLAR,
  TÜRKİYE Yazarlar,Ozanlar,Bestekarlar,Şairler Gurubu (aynen yazınız)
  AŞKIN DERYASI Kitabımdan Damlalar GURUBU (tıklayıp üye olunuz)

 • Nazife Görgün
  Nazife Görgün

  11.12.2008 - 14:38

  Hanımağanın Sevgi Çadırı gurubunda
  yüreği sevgi dolu dostlarımın arasında olmanızdan onur duydum.. Sayın Ahmet Sargın/Yozgat Sevdalısı beyefendi arkadaşım
  Sizin gibi yüreği sevgi için çarpan dostlarıma Hanımağanın Sevgi Çadırı ve minderleri hazır oturup sevgi sohbetlerine başlayabiliriz..
  Hanımağa34 / Hanımağanın Sevgi Çadırı gurubu / Nazife Görgün

 • Ramazan Gökçe
  Ramazan Gökçe

  23.12.2007 - 16:11

  HABER SALDIM...VATAN MEVZUBAHİS..BİRLİK VE BERABERLİĞİ PEKİŞTİRME ZAMANI DİYE...BÖYLE BİR GÜNDE SAĞOLSUNLAR GELDİLER..TÜRK ASKERİNE DESTEK İÇİN,,,ŞEHİT ANALARININ ACISINI PAYLAŞMAK İÇİN..TEŞEKKÜRLER CAN DOST..

  Gülerken herkes eşlik eder, ya ağlarken. Başarılara herkes ortak olur, ya yenilgilere. Öyle bir dost edin ki; kötü gün kapını çalınca O DOST YANINDA OLSUN...


  ALLAH SİZİ AİLENİZ İLE BİRLİKTE SAĞLIKLI,,MUTLU NİCE YILLAR VERMESİNİ DİLİYORUM,,HAYATTA HÜZÜNLERDEN UZAK BİR YAŞAM DİLİYORUM,,

  O BİR...VATAN SİZE MİNNETTARDIR...GRUBU ÜYESİDİR...O BİR VATAN SEVDALISI YÜREKTİR

 • Nusret Akbayır
  Nusret Akbayır

  29.08.2006 - 14:55

  ' Yorumlarınız için müteşekkirim, ali-cenap dostluğunuz takdire şayan.'
  _ n.a./ sygyla./

Toplam 9 mesaj bulundu