Üryan Geldim Yine Üryan Giderim

Karacaoğlan
665

ŞİİR


318

TAKİPÇİ

Üryan Geldim Yine Üryan Giderim

Üryan geldim gene üryan giderim
Ölmemeye elde fermanım mı var
Azrail gelmiş de can talep eyler
Benim can vermeye dermanım mı var

Dirilirler dirilirler gelirler
Huzur-ı mahşerde divan dururlar
Harâmî var diye korku verirler
Benim ipek yüklü kervanım mı var

Er isen erliğin meydana getir
Kadir Mevlâm noksanımı sen yetir
Bana derler gam yükünü sen götür
Benim yük götürür dermanım mı var

Karac'oğlan der ki ismim överler
Ağu oldu bildiğimiz şekerler
Güzel sever diye isnad ederler
Benim Hak'tan özge sevdiğim mi var

Karacaoğlan
Kayıt Tarihi : 28.3.2002 23:57:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • İbrahim Kurt
  İbrahim Kurt

  Karacaoğlan güzele ve güzelliğe en güzel şiirleri yazmış gelmiş geçmiş en büyük ozandır , eleştiriyi hiç hak etmiyor helede iki kelimeyi yan yana yazamayanlar. Bu konuda bilginiz oluşsun diye yazıyorum çok araştırmadan bilgi sahibi olmadan eleştirmeyin. Dadaloğlu içinde eşkıya diyenlere bir sözüm var en yakın tarihimizde yaşayan bu ozan eşkıya değil bir ozandı Osmanlı tarafından Hamidiye alaylarına öldürüldü, yapmayalım lütfen tarihimize ozanımıza şairimize sanatımıza sanatcımıza sahip çıkalım saygı duyalım

 • Ramazan KAYA K Maraş
  Ramazan KAYA K Maraş

  İnsanın Rab.binden başka gidecegi yermi varki bak bu günlerde bir virüs Dünyayı ne eyledi.
  bir virüs dünyayı kastı kavurdu. yoldan gecenlerin önün cevirdi nice mazlumları topraga devirdi yardım eyle mevlam yarattıgın kullara. eve hapis oldum kollarım kırık. mevlam millete verirmi dirlik kiminin suratı CEHENNEM görük yardım eyle MEVLAM yarattıgın kullara. biz Mevlayı unutup derine daldık virüs denen illeti CİHANA saldık evimizden cıkamıyok bunuda gördük yardım eyle Mevlam yarattıgın kullara DOKTOR. HEMŞİRE HASTA BAKICI. Bu virüs daha cokca canlar yakıcı. Edirneden alıp Karsa satıcı. yardım eyle ALLAH,ım yarattıgın kullara

 • Gülnur Esenova
  Gülnur Esenova

  Türkmenistan Türkçesinde olduğu için biraz anlaşılmıyor ,kardeşler

 • Kenan Yücel
  Kenan Yücel

  400 yıl önce yaşamış incecikten bir kar yağar diyen elifi,bana kara diyen dilber,bir ayrılık bir yoksulluk,ala gözlüm ben bu elden gidersem ve bu okuduğumuz eseri üryan geldim'i yazan büyük halk ozanını da eleştirenler var ya helal olsun.

 • Özgür
  Özgür

  Benim yük götürür harmanım mi var dese daha iyi olurmuş demiş birisi, fikir beyan etmiş ve sevda şairi diye bilirdik kendisini diye de eleştirmis, toplumsal sorunlara el atmıyor diye?
  Gam yükünü taşı demişler adama, gamı 'harmanla' değiştirmeyi önermiş kendileri.. bence tekrar tekrar okunmasi gereken mücevher niteliğinde bir başyapıt bu. Felsefesi dünyayı çok aşan bir başyapıt.
  Dirilirler dirilirler gelirler ile
  'Dirilirler dirilirler gine gelirler' arasındaki anlamsal fark, ikinciyi siire daha uygun bulani, şiirin başından sonuna tekrar ve tekrar okumaya davet ediyor.

TÜM YORUMLAR (15)