Umumi Duamızı, Tövbemizi Kabul Eyle Yarabbi

Zeki Çelik 2
613

ŞİİR


12

TAKİPÇİ

Umumi Duamızı, Tövbemizi Kabul Eyle Yarabbi

Bismillahirrahmanirrahim

UMUMİ DUAMIZI, TÖVBEMİZİ KABUL EYLE YARABBİ..

Yüceler yücesi Ulu Allah'ım dua etmek için abdestimi aldım, Namazımı kıldım, tespihimi çektim huzuruna geldim Yarabbim. Seni hangi sözler, hangi cümleler hangi ayetler, hangi sureler, memnun edecekse bana onları söylememi nasip eyle Yarabbi. Kuran'ın kalbi olan Yasin'i şerifi Senin izin ne okudun Bu esnada bazı kusurlarım olmuşsa eğer sen beni bağışla, düzgün okuyabilmiş gibi kabul eyle bizleri affeyle Yarabbi.

Bizleri Yoktan var ettin çamurdan adam ettin atamızı Adem ettin, anamızı Havva ettin fakat biz haddimizi ve kimin yarattığını bilemedik senin huzuruna gelemedik. Bizlerin bu kusurlarında bağışla, İslamiyetin nuruyla nakışla Yarabbi. Dünyayı yaratmadan önce neler yarattın, bunu Kuranında anlattın fakat Bizler her an okuyamadık değerini anlayamadık okusak ta anlamı açıklayamadık tüm manasını bilmemizi nasip eyle Yarabbi. Yüce Allah'ım sana sonsuz hamdı senalar ederiz bilerek Bilmeyerek senin yolunda gideriz bizleri arzuladığın gibi bilinçli et Yarabbim. Verdiğin sayısız nimetleri rızkları Besmelesiz yedik içtik bunları kim gönderdi diye düşünemedik sana şükretmesini fazla bilemedik sen yine de bizleri aç bırakmadın sana şükretmiş gibi kabul eyle Yarabbi. Kalbimize nurlar dolsun, gönlünüze huzur dolsun bütün Hamdi senalar senin olsun İslamiyet sonsuza kadar var olsun Yarabbi.

Ey Allah'ım senin varlığını birliğini anlayamadık anlamak istesek de şeytan yolumuzu şaşırttı nefis sınırı taşıttı beynimizi kışkırttı, kendimizi kaybettik bedeni Günahkar ettik , sen her zaman bağışlayıcı sın,her zaman affedicisin cahillik yaptık bizleri Affeyle yarabbi. Nefsimizi şeytandan uzaklaştır, İmanına yaklaştır, bütün günahlarımıza da tövbe ediyoruz, yaptıklarımız yanlışlara pişmanız Affeyle Yarabbi. Şüphesiz ki sen bütün duaları bütün tövbeleri kabul edensin ,günahları Affedersin bilerek bilmeyerek işlediğimiz bütün şirk ve günahlarımızı Affeyle tövbelerimizi kabul eyle Yarabbim .
Allah'ım abdest alırken kusur işledik,namaz kılarken kusur işledik, oruç tutarken kusur istedik, zekat verirken kusur istedik, doğru ve yanlışı bilemedik, İçimizden kuşkuları silemedik Yarabbim. Yüce Mevlam sen bizlere doğruların en doğrusunu göster bizleri senin yoluna teşvik et ,bizlere rehberlik et Hakikatları bildir Yarabbim. Yüce Allah'ım Gören Sensin, işiten sensin Her şeyi bilen sensin, bizlerin bahtında da karanlık varsa nurlandır Yarabbim. Okumuş olduğum Kur'an'da Elif'in den başlayarak tüm harfleri, kelamı tecvide göre okumamı,makamını da yanlış okuduysan O kusurlarımı düzelt ,doğru okumuş gibi kabul eyle Yarabbim.

Büyük Allah'ım senin Merhametine sığınıyorum. Sana inanıyorum, sana güveniyorum senden başka Allah yoktur, senden başka Mevlam yoktur senden başka Rahim yoktur, bu düşüncemiz den vazgeçirme Rabbım. Yarabbi bütün mübarek geceler, gündüzler senindir, Güneş, Ay ve Yıldızlar senindir, Denizler Gökler, sular senindir, Irmak ve nehirler senindir, Dağlar senindir Rüzgar, bulutlar senindir dünya ve ahiret senindir Cennet cehennem senindir bütün kainat senindir.
Bizleri narı ateşinden uzak tut Cennet bahçelerinden istifade ettir, Kevser ırmağından, zemzeminden tattır,
Bütün Ümmeti Muhammedi o mekanda tuttur Yarabbi.

Allah'ım Peygamber efendimizin sancağının altında toplanmamızı nasip eyle, dualarımızı geri çevirme ,tövbelerimizi geri çevirme ,sağlam vücudunuzu yere devirme. Sana layık kul olmadan, rızanı kazanmadan toprağa götürme Yarabbim. Allah'ım ikramlar sende, rızkları, sende, azıklar sende,boğazımıza haram lokma sokturma. Biz cahil kullarının açlıkla terbiye etme.
Ey Allah'ım peygamber Muhammed Aleyhisselâm'a göndermiş olduğun kur'an-ı Kerim'i bizlere Önder, Resulün ahlakını da rehber et Yarabbim. Kuran'ı ezbere okumamızı, Hafız olmamızı bizlere nasip et.

O Kur'an-ı Kerim'deki bütün anlamları öğrenmemizi nasip et, O Kuran'ı kabirde arkadaş, Kıyamette Yoldaş et Yarabbim. Ey Allah'ım bizleri ölümlerin en kolayını , kabrin en genişini nasip eyle, bizlere kabirde azap çektirme Yarabbim. Bizler gaflette uyuduk şeytanlarla bir olduk ,sonunda da sana kul olduk daima böyle kalmamızı sağla, düşmanlarımızı bağla Yarabbim.

Ey yüce Allah'ım bizlere dünya ve ahirette iyilik ver, sevimli, verimli kullarından olmamızı sağla, Cennetti bize ayarla Yarabbi. Allah'ım senin Resul'ün bizim Peygamberimiz oldu.Muhammed Mustafa'nın şefaatine nail et. Senin farzlarını onun sünnetini idrak etmemizi nasip eyle, bizleri Cehennem azabından daima koru, Müminleri kaynaştır, şeytandan uzaklaştır, kalbimizi Nurunu bulaştır Yarabbim. Kıyamet gününde sorguya çekileceğimiz zaman içimizde kul hakkı bırakma bizlere kolaylıklar sağla, her türlü azabından koru Yarabbim.

Dünyanın hırsına dalarak evler aldık ,dükkan, araba aldık, sayısız eşyaları aldık hesabını veremeyeceğimiz malı mülkü bizlere verme Yarabbi. Ey Allah'ım her şeyi yerli yerinde meydana getirir misin. Senin hidayetine insafına, Lütuf merhametine erişilmez. Bizim inancımızı kabul eyle , inancımızı güçlendirir. Allah'ın bugüne kadar gelmiş geçmiş bütün peygamberlerin günahlarını bağışladığın gibi, bizleri de onların yanına götür .Yüce Mevlamız gerçekleri görsünler, Kuran okusunlar diye gözler verdin fakat biz onları çok kötüye kullandık , bazen haramlara baktırdık ,şehvetle sarkıntılık yaptırdık hata yaptığımızı anladık Sana Layık Kul Olamadık . Tüm günahlarımıza tövbe ediyoruz bağışla Yarabbim.

Allah'ım helalinden çalışıp kazansınlar diye el verdin. Hak yolunda yürüsünler diye ayak verdin,fakat Bizler onları çok kötüye kullandık ayaklar günahkar yerlere götürdü Eller harama uzandı, sen yinede merhametlisin bağışla Allah'ım. Kuran'ı ezberlesinler diye beyin verdin, İslam'ı Benim varlığımı birliğini faziletini anlasınlar diye akıl verdin, fakat bizler o akıl, fitilleri kötüye kullandık beynimizi gereksiz yere zorladık . Suçluyuz affeyle Allah'ım. Benim ezanımı işitsinler diye kulak verdin fakat bildiğimiz halde sağır olduk, cami, mescidine ihmalkarlığımızdan gidemedik .Hakiki Müslüman olmamızı nasip eyle Yarabbim

Allah'ım sen bizlere helal yesinler diye ağız verdin. Kur'an Allah kelamı okusunlar diye konuşsunlar diye dil değil verdin fakat biz onları da kötüye kullandık Ağza haram doldurduk dile de küfür öğrettik cezasını çekiyoruz, göz yaşını döküyoruz bizlere tekrar acı merhamet et, kulluğuna kabul eyle Yarabbim. Dünyaya geldik bebek olduk, büyüdükçe çocuk olduk, buluğ çağına eriştik, olgunlaştıkça geliştik yine de yanlış yolu seçtik, sen bizlere doğrusunu göster geçmiş kusurları, günahlarımızı bağışla Yarabbim. Helalinden Hatun verdin, bir oğlan verdin bir kız verdin, sonrada torunlar verdin, bizleri sorumlu ettin arzularını yeterince yerine getiremedik, söylediğin gibi eğitemedim. onların Hatasından bizleri yakma, zorda bırakma Allah'ım.

Senin aşkınla Kalbimi,ruhumu, gönlümü donat ashabın, İslamiyet aşkıyla beynini donat, Kur'an aşkıyla bedenimi Donat bizleri cennetine kabul eyle Allah'ım. Bizlerin hakkında her şeyin hayırlısını ver, kimseyi kimseye muhtaç etme huzurunda Mahcup etme, bizlere aldığımız her nefesin sana ait olduğunu hatırlat, ibadet ile ruhumuzu kalbimizi aydınlat Yarabbim. Ey kainatın sahibi Allah'ım bizleri alimlerin,velilerin, sultanların sofilerin, dervişlerin, aşıkların, şehitlerin mertebesine ulaştır, yaşadığımız süreçte huzur ve güzel ahlak, hoşgörü ihsan eyle, dünya hırsından, fitnelik ten, fesatlıktan, dedikodudan, gıybetten uzak tut Yarabbim.

Malınızı, mülkünüzü helalinden nasip eyle Hayır Hasenat dağıtmak nasip eyle,kötü ahlak, cimrilikten uzak tut ,sevimli insanlarından, sevimli kullarından eyle, bizleri yolundan ayırma, alışverişte tartıda çok yanlışlar yaparız müşteriyi aldattık derken kendimizi aldatırız, böyle durumlarda yanımızda ol hile yaptırma, alanı satanı daima memnun et ,bizlerde kul hakkı,Ana baba, evlat hakkı bırakma ,komşu hakkı,bırakma, büyüklerin bedduasına, mazlumların ahını aldırmaya Yarabbim.

Allah'ım Cennetin güzel kokusunu içimize sindir, ibadeti sevdir, bizleri büyük felaketlerden, her türlü virüsten, belalardan, kasırgalardan, tufandan, depremden, yangından, afetlerden koru ,böyle durumlarda ecelimiz gelmiş , vaktimiz dolmuş ise gönlümü İmanla, kalbimizi de kuranla donat, tövbe ederek ,Şahadet getirerek ruhumuzu kolayca teslim etmeyi ümmeti Muhammed'e, nasip eyle Yarabbim. Anamızın, babamızın, kardeşlerimizin, akrabalarımızın, çaresizlerin, bütün günahlarını bağışla yarabbim. Hoca olmayı, Hafız olmayı,makamıyla tecvidi ile Kur'an okumayı, senin razı olduğun şekilde dua etmeyi herkese nasip eyle, ibadetini doğru yapanlardan , namazını doğru kılanlardan, orucunu kusursuz tutanlardan, fitre zekatını kusursuz verenlerden, kurban kesenlerden, hacca gidenlerden eyle.Yarabbim.

Bizler bir çok şeyi bilemedik, Affet bizi diyemedik, mescidi'ne, camine gelemedik tembelliğimizden dosdoğru namazı kılmayı ibadet etmeyi öğrenemedik niyetimizi iyi et Bizleri olduğumuz gibi kabul et, senin yolunda sana hizmet etmek bizlere zor gelmesin bizlere kolaylıklar ihsan eyle huzuru mahşerde cennetine kabul eyle Yarabbim. Kıyamet gününde hesabı çekildiğimiz de vücudumuzdaki organlarımızı bizlerden şikayetçi olmalarını önle, sen de bilirsin ki yarattın şu koca fani dünyada ufak tefek su ,toprak parçasını, sınırları bahane ederek Müslümanlar her zaman her yerde Hedef olmakta eli kolu bağlanmaktadır o zalimlerin zulmüne Müslümanları Hedef seçme ,zalimlere fırsat verme, o zalimlerin şerrinden bizleri koru Yarabbim.

Savaşmak isteyenlere engel olup, savaşmayacak güçte olanlara çeşitli işkence, zulümlerle kastedilmektedir Sen bizlere sabır ile bütün Müslümanların da zaferini muzaffer eyle, adalet yerini bulsun senin huzurunda ve millet huzurunda suçlular cezalandırılsın, ağlayan anaların gözyaşları dinsin, çocuklar sevinsin Yarabbim.
Bizim doğamızı dinleyen bizlerle birlikte Amin diyen her Müslümanın geçmiş günahlarını bağışla, gelecekte de cümlemizi senin yolundan, ayırma Mevlam. Sadece şahsımız için değil milletimiz için Devletimiz için içinde , tüm güvenlik güçlerimiz içinde dualar dualar okumayı nasip eyle işlerimizi kolaylaştır dargınları barıştırır herkesin sevdiğinde ulaştır Yarabbim.

Ruhumuzu sana teslim ettiğimiz zaman gözümüzü açık bırakma, ağzınızı açık bırakma, bacağımızı ayrık bırakma,namahrem yerleri açık bırakıp yüz karası etme Yarabbim. Ölüm haberimizi Eşinize dostunuza ,hısım akrabalarıma ulaştırır, haklarının helal ettilerse ruhuma ulaştır,naçizane cesedimi sahipsiz ortada koyma sen yardımcı ol beni teşhirde yıkarken görünür yerlerimde ki kusurlarımı ört temizde, kefeni giyerken, musalla taşına götürülürken eziyet çektirme,tabutumun ayaklarını boş bırakıp bizleri düşürtme, şeytanı güldürme Allah'ım .

Daracık kabrimizi genişlet ,soğuk ise ılık et mübarek aylarda, mübarek gecelerde bana ve arzu edenlere ölümler nasip et, şehit düşmemizi nasip et en yüksek mertebeye ulaştır, sorgu melekleri gelmeden üstüne kara topraklar örtülmeden beni eğit, beni öğret onların karşısında mahcup etme,i Rabbım kimdir dedikleri vakit bir Allah deyip Şahadet'i nasip eyle dinim İslam ,mezhebim İmamı Azam Ebu Hanife demeyi nasip eyle ,İslam'ın şartlarını, namazın farzlarını, kitabın Kuran demeyi nasip eyle ,bizleri meleklerinle arkadaş et ,cenneti Alaya yoldaş et, biz aciz çaresiz kullarına kabir azabı gösterme , zebani meleklerini uzak tut korkutma , ruhumuza cesaret ve güç ihsan eyle Yarabbim.

Rabbım bütün dualar sana ulaşır, bütün şifalar sende mevcut bütün gıdalar, bütün ihtiyaçlarımız sende mevcut bütün Marifet, Merhamet sende bizleri de bunlardan mahrum etme bizleri tövbe etmeye, günahlarımızı affettirmek için fırsat nasip eyle cenneti Alaya kabul eyle, bizlere hayırlı Komşular hayırlı Arkadaşlar, hayırlı ömürler, sağlıklı sıhhatli Vatana millete hayırlı evlatlar, hayırlı Torunlar nasip eyle , Bizler senin yolunda misafiriz,fani dünyada misafiriz ebedi aleme göç etmeden bu misafirlik esnasında istediğin kul nasıl dünyaya tertemiz yarattığın gibi ölürken de tertemiz Kavuşmayı nasip eyle Yarabbim.

Allah'ım aklımıza gelmeyen razı olacağın güzel sözler , dualar varsa, onları da işitmiş gibi kabul eyle, biz aciz kullarının istekleri bitmez, yaşarken her şeyin hayırlısını nasip eyle, kul hakkıyla da canımızı alma, yaşarken ödememizi nasip eyle. Vatanımızı askerlerimizi,bekçi, polislerimizi koru, şanlı bayrağımızı dalgalandır, ibadet hanelerimizi boş bırakma, görünür, görünmez hainden, düşmanlardan da koru, dünya ve ahirette mahcup etme , razı olduğun kullarından eyle, uhrevi aleme göç eden yakınlarımızın da günahlarını affeyle, Mübarek geceleri razı olduğun gibi kutlamamızı nasip eyle, benimle birlikte amin diyen kullarının da günahlarını affeyle , Tüm hastalarımıza acil şifalar nasip eyle, borçlu olan kullarına da ödemede kolaylıklar nasip eyle, bu duamı okuyan kullarının da günahlarını bağışla Allah'ım.

( AMİN ) EL FATİHA . Eser:: ZEKİ ÇELİK ISPARTA

Yazdığım TARİH: 26-2-1995

Zeki Çelik 2
Kayıt Tarihi : 21.3.2020 14:39:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!