Umudum (Guinea-Bissau'lu ailesinin yolcu ...

Gönül Bıkım
30

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

Umudum (Guinea-Bissau'lu ailesinin yolculuğu sırasında ölen bebek Abi Tako'nun Anısına...)

Gözlerim uzaklara bakarken düşündüm. Umut nedir diye. Bu kainat içine sıkışmış ateş,su,toprak,hava karışımı dünyanın bize vereceği ya da bizim ondan bekleyeceğimiz en fazla ne olabilir ki? ?
Devamlı çırpınırız ne için? Umutlarımız için. Hep bir umut kırıntısıdır içimizde saklanan. Ama kendi adıma ben vazgeçtim umut etmekten. Çünkü umut ettikçe üzüldüm. Umut ettikçe umut etmekten daha çok soğur oldum. Sonu hep hayal kırıklığı oldu bu umutlarımın.
Öyleyse neden, ne için umut edeyim ki? Hayata boş bakıyor artık gözlerim. Hiçbir şey de öyle çok önem taşımıyor benim için.Tek şey var sadece gerçek olan o da gününü yaşa ve mutluluk payı çıkar kendine, her yaşadığından. Ama umut etme asla. Sana umut fakirin ekmeğidir diyene de inanma. Aksine en büyük zehirdir umut fakire. Onun gelecekteki mutluluklarını da alır elinden, elindeki tek değeri yani. O da gitti mi ne kalır ki zaten geride.
Ben bu küçücük bedenimle daha oluşamadan yok olmuş umutlarımdan vazgeçiyorum ve size de tavsiyem umut edip de umut denizinde boğulacağınıza hiçbir umut olmadan içinizde,gününüzü yaşayarak ne dert,ne keder, ne pişmanlık taşımadan huzur içinde geçirin hayatınızı ve kıymetini bilin onun. Bir saniyesini bile boşa harcamayın. Çünkü sizde biliyorsunuz ki birgün sonu gelecek ve zamanlı zamansız umursamadan sizi, alıp götürecek ölüm. Elinizden tutup koparacak çekecek, siz yaşama sıkı sıkı tutundukça. Daha hızlı, daha hızlı, daha hızlı çekecek ve bir an gelecek pes edecek ve teslim olacaksınız sizde ölüme.Öyleyse umut etmek niye...

Gönül Bıkım
Kayıt Tarihi : 9.5.2006 10:47:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Şemsettin Ağar
  Şemsettin Ağar

  İnanın yazacak bişey bulamadım.Umudun umutsuzluğa dönüşmesi kötü yaaa.

  Cevap Yaz
 • Murat Akcan
  Murat Akcan

  hiçbir umut olmadan içinizde,gününüzü yaşayarak ne dert,ne keder, ne pişmanlık taşımadan huzur içinde geçirin hayatınızı ve kıymetini bilin onun.  Yaşam umut edildiğinden de kısadır.Kaleminize sağlık Gönül hanım.

  Cevap Yaz
 • Selahattin Yetgin
  Selahattin Yetgin

  Yaşamın içindeki saklı gülücükleri aradıkça ve yağmur damlalarıyla birlikte ağladıkça ne gülücüklerimiz nettir, ne de göz yaşlarımız görülür yüreklice. Umudun peşinden koşan, bulamayınca da umutsuzluğa kapılan insanların çoğul arayışlara yürüdüğü bu insan harmanında her insan bir diğerine aynı soruyu sorarak harcar ömrünü. Yolumuz umuttur, ancak o umudun yolunu bulabilmek pek mümkün görünmüyor.
  Ancak yine de umutsuz yaşanmıyor işte...
  Tebrikler...

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (3)

Gönül Bıkım