Türkiye'nin Hazineleri 5 - Ayder Yaylası

Recep Akıl
832

ŞİİR


3

TAKİPÇİ

Türkiye'nin Hazineleri 5 - Ayder Yaylası

Rize’ye 69, Rize’nin ilçesi Çamlıhemşin’e 19 km mesafede Kaçkar Dağları’nda 1350 metre yükseklikte yer alan ve daha çok turizm amaçlı olarak kullanılan Ayder Yaylası, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin turizm açısından gezilmesi gereken en önemli mekânlarından birisidir.

Karadeniz’in o cezbedici doğasının muhteşem bir parçası olan bu güzel yayla son yıllarda hem yerli ve hem de yabancı turistlerin gözdesi haline gelmiş bir mekândır.

Rize’den ya da bu çevreden günü birlik yapılacak gezilerle bile Ayder Yaylası bol oksijenli tertemiz havası ve baştan sona kayın ve ladin ormanlarıyla kaplı olağanüstü tabiatı ile ziyaretçilerinin bulunmaz bir gün yaşamasına imkân hazırlamaktadır.

Ayder Yaylası 1987 yılında turizm merkezi, 1994 yılında da milli park olarak ilan edilmiştir. Bu sayede yayla, sahip olduğu olağanüstü tabiat güzelliklerini koruma imkânı elde etmiştir
.
Aslında Ayder Yaylası klasik yayla olma özelliğinden uzak bir yayladır. Bilindiği gibi yaylalar bulundukları bölgede o yöre halkının yazları yoğun bir biçimde yatılı olarak kullandıkları ve hayvanlarını yayladıkları mekânlardır.

Bahar geldiğinde yaylalara göçen halk kış yaklaştığında yeniden köylerine döner. İşlevleri gereği yaylalar köy hayatını yansıtması bakımından öne çıkarlar. Oysa Ayder Yaylası halkın bu şekilde kullandığı bir yayla değildir, tarihinde de hiç olmamıştır.

Kadim dönemlerden bu yana Ayder Yaylası yöre halkı tarafından kendi yaylalarına (Kavrun’a, Ceymakçur’a, Paakçur’a) çıkarlarken durup mola verdikleri ve kaplıcalarından istifade ettikleri ve bir de bitki örtüsünü hayvanları için yiyecek olarak devşirdikleri bir yer olarak kullanılmıştır.

Muhteşem güzellikleriyle ziyaretçilerini etkilemeyi başaran Ayder Yaylası Osmanlı döneminden beri şifalı sularıyla ilgi odağı olan kaplıcalarıyla da ünlü bir beldedir. Ayder Kaplıcaları kadim zamanlardan bu yana yöre halkının ilgisini çekmektedir
.
Bu kaplıcaların sinir hastalıklarına, sindirim ve dolaşım sistemi bozukluklarına, romatizma ve cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Hastanelerden alınan sevklerle hastaların Ayder kaplıcalarında tedavi olmak imkânları vardır.

Ayder yörenin en önemli turizm bölgelerinden birisidir. Yöreye turizm amaçlı gelenlerin bu yörenin zengin, otantik ve kendisine özgü mutfak kültürünü de yayladaki restoran ve pansiyonlarda bulmaları mümkündür.

Yöre halkı tarafından yaylayı gezmeye gelen ziyaretçilere bu zengin mutfağın ürünlerinin; hamsi buğulamanın, hamsi köftenin, kaymak mıhlamanın, fasulye turşusunun, kabak çorbası ve daha pek çok yöreye özgü leziz yiyeceklerin tatlarına bakmaları tavsiye edilmektedir.

Ayder Yaylası otelleri ve pansiyonları genellikle huzurlu ve sakin bir tatil isteyenler tarafından tercih edilmektedirler. Oteller genellikle yılın her mevsimi hizmet verir. Çünkü Ayder Yaylası ziyaretçilerine her mevsim ayrı bir güzelliğini sunar.

Öte yandan Ayder’de bulunan otel ve pansiyonları, bölgedeki rafting ve trekking gibi tabiat sporlarının yapıldığı mekânlara yakın olduğu için kullanmak da mümkündür. Bölgede bulunan Fırtına Dersi meraklılarına çok elverişli bir rafting parkuru da sunmaktadır.

Ayder'e kadar gelmişken yolu mutlaka Trabzon'da bulunan bir başka tabiat harikasına; Uzun Göl'e ve elbette Sümela Manastırı'na da çevirmeyi ihmal etmemelidir.

Doğu Karadeniz'in bu tabiat harikası güzelliklerinin de mutlaka gezilip görülmesi turistler açısından bulunmaz bir fırsat olabilir. derleme recep akıl 22.08.2014

Recep Akıl
Kayıt Tarihi : 20.2.2022 17:47:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!

Recep Akıl