TüRKÇe'NiN MaTeMaTiKSeLLiĞi

Oğuz Düzgün
273

ŞİİR


2

TAKİPÇİ

TüRKÇe'NiN MaTeMaTiKSeLLiĞi

Büyük Ünlü Uyumu Kuralının Matematikselliği:

Bildiğimiz gibi Türkçe’de bir kelimenin ilk hecesi kalın ünlüyle başlıyorsa,diğer heceler de kalın ünlüyle,ilk hece ince ünlüyle başlıyorsa,diğer heceler de ince ünlüyle devam eder.Şimdi bu kurala uyan ve uymayan örnekleri görelim:
K(i) t(a) p bu kelimede i=ince,a=kalın olduğundan bu kelime kurala uymaz.Bunu matematik-
sel olarak şöyle gösterebiliriz: i= -1 olsun, a= +1 olsun… -1.1= -1 yani sonuç eksi...
Birisi eksi diğeri artı olursa, sonuç eksi olduğu gibi, birisi ince diğeri kalın olduğunda da sonuç eksi yani incedir...

K(i) t(a) pç(ı) = Burada kalın ünlülerin tamamını yine +1 olarak alacağız.

-1.1.1=-1 bir tane eksi diğerlerini de eksi yapıyor.
Pozitif birkaç örnek verelim şimdi de:

Ç(o) c(u) k= 1.1=+1 sonuç artı, pozitif….

(i) nc(e) = -1.-1= +1 sonuç yine artı….

Eğer bu kalın ünlüleri çift, ince ünlüleri de tek sayılar olarak kabul etsek;

Çift sayıyla çift sayının toplamı çift olur..Sonuç çift çıkarsa iki sayı bir biriyle aynıdır yani uyumludur demektir. Çift+çift=çift
Tek sayıyla tek sayının toplamı da çifttir.Demek ki tek sayıyla tek sayı da birbiriyle uyumludur. Tek+tek=çift

Fakat tek sayıyla çift sayının toplamı tektir.Demek ki,tek sayı ile çift sayı birbirinden farklıdır.
Çift+tek=tek

Kalın+kalın=uyumlu
İnce+ince=uyumlu
İnce+kalın=uyumsuz
Kalın+ince=uyumsuz

Sayıların ikisi de eksi olursa sonuç yine artıdır..

Bu örnekleri çoğaltabiliriz.Sanırım burada anlatmak istediklerimiz anlaşılmıştır.Türkçe bilim dili değil diyenler,Türkçe’nin bu matematikselliği karşısında ne diyecekler? Türkçe’yi ve Türk’leri çağın gerisinde görmeye çalışan batı,Türkçe’mizin bu matematiksel mucizesinin farkına varacaklar mı? Onlar bunun farkına varmasa da biz Türkçe’mizin güzelliğinin farkındayız..

Bu öyle subjektif bir güzellik de değil..Matematiksel olarak ispat edilen bir güzellik…

Ünlüler Küpünün Çizilmesi

Sihirli bir küpümüz var bizim.Bu küp Türkçe’nin güzelliğini gösteren matematiksel harikalardan biri.Üstelik bunu bir Türk de bulmamış.Bu kübü ilk defa çizen bir yabancı, bir Fransız.Ona bu yardımından ve keşfinden dolayı teşekkür ederken,kendime de sitem ediyorum: “Neden ben de Türkçe’nin daha değişik matematiksel özelliklerini ortaya koymayayım? ” Zaten ben de yola bu niyetle koyuldum ilk başta.Size de bunun için sesleniyorum: “Neden siz de Türkçe’nin daha değişik güzelliklerini ortaya koymayasınız? ” Ancak yabancılar bizim dilimizi bizden daha iyi biliyorlar.Bizde de dünya standartlarında dilbilimciler yok değil.Bir Doğan AKSAN bence pek çok yabancı dilbilimciyle boy ölçüşecek donanımda.Daha ismini bilemediğimiz başka üniversite hocalarımız da mevcut bunu biliyorum.Ancak Türkçe her şey gibi tek bir bakış açısıyla değil farklı farklı bakış açılarının verileri nazara alınarak incelenmeli.Yüz dahinin yapmayı beceremeyeceği yüksek bir düzende olan Türkçe’yi bir iki kişi nasıl tam manasıyla,tüm güzellikleriyle çözebilir? Türkçe’nin bir şifresi var.Bu şifre mutlaka çözülmeli.Bu şifreyi çözmek için ilk adımlardan birini François Deny adındaki bir dil okulu öğrencisi atmış.Bu şifreyi çözmek için ben de bir adım atmak istiyorum.Belki o adımı attım,belki de ömür boyu o adımı atmak için uğraşacağım.Ama öncelikle ilk adıma vefa.Bu adımdan çıkarılacak dersler var.Bu ünlüler küpü çizilirken şu formül kullanılmış:
c 3
N=2 N=2 N=8… Sonra François Türkçe’nin matematiksel bir yönünü daha çözmenin heyecanıyla ünlüler küpünü,ünlülerin tüm özelliklerini gösterecek şekilde çiziyor.Aslında o kendisi bir şey yaratmıyor.Sadece Türkçe’nin var olan ama bilinmeyen bir özelliğini gözler önüne seriyor.Bizler de araştırmalarımızda işte buna talibiz.

Oğuz Düzgün
Kayıt Tarihi : 9.4.2006 01:20:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!

Oğuz Düzgün