Türk Halk Oyunları/Erşan Asar ve Ali Ak ...

Oktay Zerrin
575

ŞİİR


10

TAKİPÇİ

Türk Halk Oyunları/Erşan Asar ve Ali Akatlar İlköğretim Anasınıfları-Fevzi Özakat llköğretim Okulu /23 Nisan Anısına

Türk Halk Oyunları/Erşan Asar ve Ali Akatlar İlköğretim Anasınıfları-Fevzi Özakat llköğretim Okulu /23 Nisan Anısına

23 NİSAN ANISINA SEVGİLİ ÇOCUKLARIMIZA ÖZEL/Erşan ASAR Arşivinden...

23 Nisan Dünyada resmi olarak kutlanılan tek çocuk bayramıdır. 1979 yılından beri büyük bir coşku ile uluslararası kutlanır, bu gün için hazırlıklar yapılır. Her yer bayraklarla süslenir, en güzel şiirler bu günde okunur.
23 Nisan 1920′ de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi kuruldu.Türkiye Büyük Millet Meclisi 88 yıl önce bugün okul sıralarından sandalyeler ve Ankaralı marangozların imal ettiği bir kürsüyle çalışmalarına başladı.
O sırada ülkemizi işgalden kurtarmak ve bağıımsızlığımızı kazanmak için mücadele ediyorduk. Bu mücadelenin önderliğini yapan Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, halkın desteği olmadan başarıya ulaşılamayacağını biliyorlardı. Halkın seçtiği temsilcileri aracılığıyla kendi kendini yönetmesi çok önemliydi. Yeni Türkiye bu temel üzerinde yükselecekti. Bu yüzden Anadolu’nun her tarafından seçilen temsilciler Ankara’ya gelerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni oluşturdular. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk kez kapılarını açtığı gün olan 23 Nisan’ı çocuklara armağan etti.

Çünkü bugünün çocuklarının yarının büyükleri olduğunu biliyordu. 23 Nisan’ı törenlerle, şenliklerle, Türk Halk Oyunlarıyla, coşkuyla kutluyoruz
Yıllardır türlü eğlencelerle ve coşkuyla kutladığımız bu şenlik dünyada çocukların sahip olduğu tek bayram. UNESCO, 1979 yılını ‘Çocuk Yılı’ olarak ilan edince, Türkiye Cumhuriyeti, 23 Nisan bayramını dünya çocuklarıyla kutlamaya karar verdi. O yıl kutlamaya 6 ülke katıldı, ama her yıl bu sayı büyüdü ve bütün dünya çocuklarının kutladığı uluslararası bir bayram haline geldi.

Küçük hanımlar, küçük beyler!
Sizler hepiniz geleceğin bir gülü,
yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız!
Memleketi asıl aydınlığa boğacak
sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim,
kıymetli olduğunuzu düşünerek
ona göre çalışınız.
Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.

Mustafa Kemal ATATÜRK

ne güzel demiş Ata'mız....
Küçük hanımlar, küçük beyler!
HAYDİ BAKALIM ZEYBEK OYNAYACAĞIZ....
Atamıza sonsuz saygılarımızla....

SES DOSYASI:Erşan ASAR Arşivinden Türk Halk Oyunları
RESİMLER:Ali Akatlar İlköğretim Okulu- Ana Sınıfları Saygıdeğer Öğretmen ve Öğrencilerimiz,Fevzi Özakat İlköğretim Okulu Saygıdeğer Müdürümüz -Öğretmen ve Sevgili öğrencilerimiz nezdinde Karabağlar Halk Eğitim Merkezi Saygıdeğer Müdür Yardımcımız ve Türk Halk Oyunları Kurs Öğretmenimiz Sevgili Erşan ASAR

Oktay Zerrin
Kayıt Tarihi : 27.4.2010 12:35:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!