Türk Aile Yapısı Ve Evlenme Sorunları... ...

Salih Kozan
217

ŞİİR


24

TAKİPÇİ

Türk Aile Yapısı Ve Evlenme Sorunları...Makale

Seni seviyorum diyen, fakat sevginin gereklerini yerine getirmeyen birliktelikler kutsal aile yapımızı tehdit ediyor. Şehvet duygularının egemen oldugu bir toplum olma yolunda hızla ilerliyoruz maalesef. Uygulanan yanlış politikalar, yanlış argümanlarla günümüz gençliğinin dinden uzaklaştırılarak, özgür yaşam tarzını benimsemeleri, karşı cinsten arkadaşlık zorunluymuş gibi davranarak evliliğin ancak flört ile mümkün olacağını zannetmesi bence parçalanmış aile yapısının gerçek yüzünü sergileyen önemli nedenlerden biridir.
Değerli gençlerimize, anne ve babalara şunu ifade etmeliyimki; gençlerimiz evliliği Allah’ın emri peygamber efendimizin sünneti bilerek, dinine,maneviyatına örf ve adetlerine, kültürüne bağlı aileler kurmak mecburiyetindeler. Ülkemizin güçlü bir aile yapısına ihtiyacı vardır. Tarihteki başarılarımız din sevgisi, Allah sevgisi ve güçlü aile yapısının bir tezahürüdür. Şunu kesin olarak belirteyim ki Allah ve ahiret inancının kabul gördüğü, fedakarliğı ön planda tutanların oluşturduğu birliktelikler, kutsal ve sağlıklı aile yapısını oluşturur.
Diyelimki manevi değerlerden, kendi öz kültür örf ve adetlerinden uzak günümüz gençliği, kendi öz değerlerini hiçe sayarak batı toplumunun yaşam biçimine, Meryem, Mariaya, Elif, Elenaya, Hasan, Hansa, Cemil, Coniye özenti içerisine girmiş ve topluma açık mekanlarda, parkta,sokakta,hastane, pastane,tren vapur, yada sahilde, gözüne kestirdiği birini gördüğü zaman sanki bir ayakkabı alır gibi tam bana göre hayatımın erkeği yada hayatımın kızı gibi boş ve hormonlu hülyalara dalmıştır. Evlilik hayalinin ancak flört ile mümkün olacağını düşünerek elektrik almam gerekir, tanımadan asla olmaz gibi duygulara bezenerek, dini yaklaşımlardan uzak, özgür birey modeline endekslenmesinde yazılı ve görsel medyanın birkaç tuzu kuru meşhurların, sosyete ve magazin dünyasını takip edip, onlara özenmesi eğer ekonomik yönü sınırsızsa hatta dost hayatı yaşamayı özgür hareket etmeyi benimseyen, sevgiden yoksun çıkar birliktelikleri mutsuz ve huzursuz bir toplum meydana getirmektedir,bir şiirimde dile getirdiğim gibi...

Batıya özenme, özü çalıntı
Var olan ilimi, bizden alıntı
Açtığı yaralar bize kalıntı
İmanla kalpleri biz sarmayınca

Bir diğer şiirimde şu mısralara yer vermiştim, sizlerle onuda paylaşayım.

Avrupa dediğin ne haya ne din,
Hayranı çok bizde onların lakin,
Onlarda hiç bitmez bize karşı kin,
Çağ kapatıp, açan kul bizim bizim...

Şunu kesin olarak ifade edeyimki sağlam bir aile yapısı kokuşmuş batı zihniyetinden uzaklaştırılıp mutlaka inanç temeline oturtulmalıdır. Karşılıklı denkleştirmeler dikkatli bir şekilde yapılarak huzurlu bir aile yapısının tesisi iki gönlün fikir birlikteliği ile mümkündür. Aksi halde özgür yaşam tarzına özenen gençlerimizin medyada tv programlarında düştüğü vahim durumları yüreğimiz burkularak dinliyor ve izliyoruz. Ahlak kurallarının hiçe sayıldıgı ar, edep,iffet namus kavramlarını basite indirgeyip feminist bir yaklaşımla, eskiden derlerdi'' gelin ata binmiş ya nasip demiş'' belkide başkasına ait özel değerleri flört döneminde yada normal hayatta bir başkasıyla paylaşan bireyler asla mutlu ve huzurlu bir aile yapısı kuramazlar, kendi saygınlıklarını kaybederler.
Maalesef senelerdir irtica yaygaralarıyla laiklik senoryalarıyla din bilincinden uzak tutulan Allah sevgisinden mahrum bırakılan batı toplumuna ve yaşayış tarzına özendirilen gençliğimizin giyim tarzı,dinlediği müzik bile değişmiş benım uzun havalarımın, bozlaklarımın yerini yabancı müzikler almış, gençlerimiz magazin dünyasındaki ahlaksızlıgı teşvik eden programlar izlemeye mahkum bırakılmıştır. Bu tür özentiler neticesinde topu, popu düşünen bilimden uzak maneviyattan uzak kendi değerlerine yabancı batı hayranı toplumlar olma yolunda hızla ilerliyoruz.
Sevgi israfının egemen oldugu bireyler topluluğu oluverdik maalesef. Sağlam bir Aile yapısı ve sağlam bir evlilik din ahlak örf ve adetlerimizin, kültürümüzün karşılıklı fedakarlık sevgi saygı ve karşılıklı hoş görüyle iyi ve kötü günde kenetlenerek, dini ve resmi nikahın birlikte yapılmasıyla oluşan müslüman Türk toplumunun Allah ve ahiret inancını yaşamına kabul eden bireylerin oluşturduğu bir evlilikten yanayız. Rabbim tüm gençlerimize dini inançlara, bayrağına,vatanına bağlı mutlu ve huzurlu evlilikler nasip etsin.....AMİN

Salih Kozan
Kayıt Tarihi : 18.2.2011 11:31:00
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


. Rabbim tüm gençlerimize dini inançlara bağlı mutlu ve huzurlu evlilikler nasip etsin.....AMİN

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Altıncı Murad
  Altıncı Murad

  Değerli yazınızı kutluyorum. Anlaşılabilmeniniz dileğiyle, tebrik ediyorum.

 • Türkiye Cumhuriyeti Yukselakcum
  Türkiye Cumhuriyeti Yukselakcum

  Sayın Salih bey her konuda haklısın demek gelir içimde ama şu irtica kelimesi sanki konunun özünde fazla sırıtmış.Gelenek göreneklerimize geçmişimize sadık kalmaksa amenna toplumsal yapımız zaten çoğunlukla genelekçidir.Ama ekranlardaki cıvıklık RETÜK denen kuruluşun elinde bu anlamda saçma sapan yayınlara izin veren yine bu kurum.Toplumun öz değerlerini bence yozlaştıran da bunlar bu anlamda haklısın Evlilik bir kurumdur ve bu anlamda ekranların her kanalında insanlığımız acı bir sınav veriyor özeleştirilerimizi bu yönde yoğunlaştıralım yoksa İrtica başlı başına bu toplumun din simsarlarının ülke içinde ucube yozlaşmaların sinyalleridir.Güzelliklerimiz sağlam kişilikli gençeler yetiştirmekle mümkündür.özünde anlamlı yazınıza teşekkür ederim.

 • Serpil Bağcı
  Serpil Bağcı

  Salih bey çok güzel ve anlamlı bir yazı....başarılarınızın devamı dileklerimle.....

 • Nerman Karakoç
  Nerman Karakoç

  Görücü usulü evlilikleri gericilik olarak görenler, tv programlarında ve günümüzde zaman zaman rasladığmız adeta pazarlık haline getirilen evlilikleri çağdaşlık mı sayıyorlar acaba? Güzel bir konu işlemiş kaleminiz... KUTLUYORUM... saygılar

 • Aside Melek
  Aside Melek

  güzel bir çalışma..kutluyorum.. başarılarınız daim olsun salih bey.. saygılarımla

TÜM YORUMLAR (7)