Tahirle Zühre Meselesi

Nazım Hikmet Ran
270

ŞİİR


938

TAKİPÇİ

Tahirle Zühre Meselesi

Tahir olmak da ayıp değil Zühre olmak da
hattâ sevda yüzünden ölmek de ayıp değil,
bütün iş Tahirle Zühre olabilmekte
yani yürekte.

Meselâ bir barikatta dövüşerek
meselâ kuzey kutbunu keşfe giderken
meselâ denerken damarl
..........
..........

Nazım Hikmet Ran
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • hasret yurtseven
  hasret yurtseven

  bu şiire bayılıyomm yaa mükemmel..

 • Ahmet Dalgıç
  Ahmet Dalgıç

  Üstad yazmış biz yaşıyoruz resmen...
  Usta kalem saygı ve sevgiyle...

 • Emirhan Erol
  Emirhan Erol

  Bütün iş Tahir ile Zühre olabilmekte,yani yürekte...
  her şeyi ile harika bir şiir...

 • Yaren Hancı
  Yaren Hancı

  Sen elmayı seviyorsun diye elmanında seni sevmesi şart mı?

 • Nevin Subaşı
  Nevin Subaşı

  Yaşamın öylece gelip geçiciliği dışında pek bir anlam ifade etmediği ve hiç ama hiçbir şeyin kutsanıp değer taşımadığı bir yaklaşım metodu; insanın derin ‘’var olmak acısını’’ hafifletmek yerine, us’un sonsuz boşluklarına itiyorsa, ideallerin tanrılaştırıldığı her Durumun, yavan kalması kaçınılmazdır.

  Bu nedenle idealar yenilenerek bir sonraki adımı zorunlu kılar

  İdeallerin merkeze alındığı bir ruh hali kavgadan yenilmiş çıksa dahi galiptir

  Çünkü, yaşamın da ölüm kadar kutsandığı, ölüm ötesinde bir yaşamın da hayatın biriktirdikleri üzerinde oluşacağı var sayıldığında, daima en etik olanın idealize edilme gereksinimi doğar.

  İ n s a n; duygu yoğunluğu ve işletilebilir geniş bir düşünce sistematiği ile birikerek donanmıştır.En etik ve en estetik Ruh olabilme şansına .

  Bütün mesele Tahir ile Zühre kadar yeniden ve yeniden dilemenin, içtenliğin ve o uğurda olabildiğince arı - duru ve gerekiyorsa bir yıldız kadar yalnız ve karşılık ummadan çaba sarf etmenin kısacası mücadelenin bilincinde olabilmektir.

  Bir elmanın diğer yarısının daha evvel bütün olmaklığını nasıl engelleyemezsek görünür olmayanın yok olduğunu da kanıtlayamayız.

  Elmanın diyalektiği irdelenince, onun öncelikle bir tohum süreciyle başladığını ve giderek olgun bir meyve halini aldığını ve elbette tüketilme koşullarında dahi önemli bir değer taşıdığını biliriz. Bknz:gorges politzer

  Değişmeyi zorunlu kılan İKİ unsurun atom zerreciklerinde dahi varoluşu , elmayı ve dahi bütün varlığı, koşullar ne olursa olsun ( birlikte olsa da olmasa da ) birbirine zorunlu kılabilmektedir.

  Bu etkileşimi yalnızca metafizik soru-yanıtlarla tanımlamış olamayız.

  Onun rengini kokusunu, diğer şeylerle benzer- enzemezliğini BİLMEK, elmanın diğer yarısını, daha açık bir ifadeyle, serüvenin bütününü tüm yönleriyle ayırt edememektir ayıp olan.

  Bu yüzden; bir bilim insanı kobay olmayı, şair yurttaşlıktan atılmayı, karşılıksız aşık olabilmek ayıp değildir.

  Ayıp olan, Ölüler üzerinde kurulan (dolaylı- dolaysız) İdeolojiK Ticaret getiri ve sloganlarıdır.

  Bu hoş Şiir ideallerin ideolojik propagandasını yapma gereği duymadığı için şiir olabilmiş.

  Aynı zamanda; Tahir ile Zühre anlatısı üzerinde yapılan modernize yahut uyarlama biçemi güzel uyumakta olan şairin sahne eserlerinden birini teşkil etmektedir.

  Mesafelerin ve koşulların değişmesi halinde, ortak inanç ve aklın Sevgi Empatisi gibi değerli bir kazanımın altını çizerek, büyük bir coğrafyada bilinen efsanenin de ömrünü Uzatabilmiş olmasını Halk kültürüne yaslanarak şiir söylemenin yerildiği bazı tartışmalara referans kaydıdır.

  Elbette Bütün Mesele, Tahir ( dürüst ve yalın) olabilmektir.

 • Ali Bülent
  Ali Bülent

  Wilfrid Avalanche... Hiç kimsenin haddini ve hududunu bilemezsiniz. Eder-paha-değer meselesine hiç girmeyeceğim. H-ırlamak tabirini hiç tanımadığınız birine kullanmakla kendinizi tatmin ettiniz ve mutlusunuzdur umarım. Size iyi yanlış anlamalar,

 • Ali Bülent
  Ali Bülent

  şeyyy.. belki bu şiirin bugünkü durumuna ayıp olacak ama; bu şiir devrimci genç aşıkların ilk adım şiirlerinden olup, yeşil parka ve askeri botlarla dolaşan yeni yetme devrimci gençlerin el altı şiiri olmuştur. Şiirin o alanda ki başarısı inanılmazdır.
  Şiir çok büyük...

 • Günay Aydın
  Günay Aydın

  Yani Tahiri Zühre sevmeseydi artık
  yahut hiç sevmeseydi
  Tahir ne kaybederdi Tahirliğinden?

  Hiç...

  Saygıyla andım.

 • Hasan Buldu
  Hasan Buldu

  bir yana...gidişat iyice düzeldi...silinenler demek ki buraları karıştırıyordu...gördünüz mü...(her keZ) Sayın Anar Zalem kullandığınız sözcük yanlıış, doğrusu: herkes olcak. Özür dilerim.

 • Anar Zalem
  Anar Zalem

  veya şimdi siz Tahir olun onlar Züleyha...
  yok hepiniz Tahir ...hepimiz Züleyha...da ne değişecek şimdi...onlar hala üşüyor...oysa devlet orda...millet orda da bu Tahir neden hala Züleyha nın yasını tutar...her şey duvarların altında ise...bir şehir böyle mi terkedilir...neden şiir bu kadar güzel olmak zorunda...

TÜM YORUMLAR (66)