Sükût... Şiiri - Emre Çam

Emre Çam
17

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

Sükût...

Bende feryat bedenimin bendesi
Müebbet çığlıklar yad elde yaban
Volta atan âhın yankısı benim
İniltimi duymaz, ruhsuz papağan
Bende feryat bedenimin bendesi…

Derûnu görmeyen gözler yabancı
Aynı evin gayrısıdır gardiyan
Her âzâ azıcık çekse de sancı
Başın çektiğini görür mü taban? !
Sînemi sin eden farklı bir acı
Dilimdeki sükût beynime çıban…
Bende feryat bedenimin bendesi
Müebbet çığlıklar yad elde yaban
Bağrımdaki nârın yok ki berdesi
Selâmet mi? ! Gir bağrıma, gir de yan…

Emre Çam
Kayıt Tarihi : 30.5.2009 12:49:00
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


Dokunmayın! Bağır/mayın… İnfil(h) âk… 'İZÂ GADİBTE FE'SKUT' 'İNNEMÂ EŞKÛ BESSÎ VE HÜZNÎ İLALLAH' Seslendiren: Mustafa Doğan

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Nurcan Avcı
  Nurcan Avcı

  Üstad şiirinde ne güzel vurgulamış;
  Başıboş (Necip Fazıl Kısakürek)

  Vatanımda sular akar, başıboş;
  Herkes, birbirini kakar, başıboş.
  Bozkırlardan topal bir tren geçer;
  Çocuk, merkep, öküz bakar, başıboş.
  Yanmaz da yürekler, güneşe atsan;
  Bir kibrit, bir orman yakar, başıboş.
  Tarih, kutuplara kaçmış bir fener,
  Buz denizlerinde çakar başıboş.
  Yirmidokuz harflik sözde aydınlar,
  Yafta yazar, isim takar, başıboş.
  Allahım sen acı bu sâf millete!
  Akşam yatar, sabah kalkar, başıboş...

  Aynen öyle abi... Ağzı olan konuşur başıboş... Ne diyelim; bir Sükût yetmiyor anlatmaya...
  Çok geç kaldım ama her zaman yanındayım abi. Tebrikler...Rabbim başarılarını daim etsin...

 • Ahmet Eroglu
  Ahmet Eroglu

  Burada yazılanlara baktığım zaman hayretler içinde kaldığımı belirtmek isterim.

  Yorumculardan birisi diyor ki; burası da dinci oldu. Yönetime neden sol görüşlü birilerini almıyorsunuz. Ben de diyorum ki, siz o zaman burayı çok kısa bir süredir takip ediyorsunuz efendi. Burada KANDİL GECESİ “SATHİYE” tarzında şiirler de gördük. Düşünün Müslüman bir ülkedeyiz ve KANDİL GECESİ öyle bir şiir…
  Peki o zaman siz neredeydiniz? O şiiri kesin görmemişsinizdir(!) İşinize gelmediği zaman hemen yakıştırmayı konduruyorsunuz. Dinci… Yıllardır biz burada bu tür şiirler nadir gördük. Genelde hep sizlere yakın şiirler gördük. Biz de siz gibi söylüyorduk o zaman. Demek ki Seçici kurul birazcıkta olsun insafa gelmiş ve bu tür şiirlere de yer vermeye başlamış. O yönden kendilerini kutlamak gerek.

  Yorumlara baktım da, çoğunluğu yorum yapmak için yorum yapmış. Yakında hava durumunu bile GÜNÜN ŞİİRİ’nin altından görebiliriz. Yatıyorum, kalktım ben geldim gibi yorumları buraya neden asarlar anlamakta güçlük çekiyorum.

  “ Bir baba, çocuklarına hanki suçu işlerse işlesin, kesinlikle en ağır cezayı vermez. Ama mutlaka onu cezlandırır. Yüce Allah, namaz kılmıyor, içki içiyor v.s. gibi basit suçlar için, cehennem ateşi denen o nara atacağını sanmıyorum. Bu benim mantığıma ters düşüyor.Bunları suç unsuru görmüyorum. Sadece bazı hurafeler biz kulları, zararsız zevklerden mahrum etmek için, uydurulmuş hurafeler.”

  Hele de bir yorumu okuyunca adeta beynimden vurulmuşa döndüm. Bu nasıl cehalettir anlamak mümkün değil.

  “ Bir baba, çocuklarına hanki suçu işlerse işlesin, kesinlikle en ağır cezayı vermez. Ama mutlaka onu cezlandırır. Yüce Allah, namaz kılmıyor, içki içiyor v.s. gibi basit suçlar için, cehennem ateşi denen o nara atacağını sanmıyorum. Bu benim mantığıma ters düşüyor.Bunları suç unsuru görmüyorum. Sadece bazı hurafeler biz kulları, zararsız zevklerden mahrum etmek için, uydurulmuş hurafeler.

  Hazreti İsa bir peygamber değil miydi? Son yemeğinde şarap içiyordu. İslamlık, korku dini değil, bilhassa tüm insanları bir çatı altında toplamaya çalışan bir din. 'Kuranda, dini zorlaştırmayın, kolaylaştırın' denmiş. Oysa bizlere saçının bir teli dahi görünse cehennemliksiniz, diye empoze ediliyor. Bu asla yalan... “

  Madem kurandan örnek veriyorsunuz. Demek ki inancınız da var. Peki Kuran-ı Kerimde kati surette haram kılınan “ içki ” konusunu neden doğru dürüst okumuyorsunuz? Sadece “ Dini zorlaştırmayın kolaylaştırın “ mı diyor. Ya diğerleri… Bence sizin davranışınızın altında yatan bir gerçek var. O da şu cennetin akıl almaz lezzetlerini çok ötelerde gördüğünüz için onu ikinci plana atıp, elinin altında ki hazır “ haram” lezzetine meylediyorsunuz. Bu çok büyük bir hatadır. Çok acıktığı için kendisini en yakın lokantaya atan bir adamın, ısmarladığı iki porsiyonluk döner 10-15 dakika gecikeceği için hemen eli altında bulunan kuru ekmeği kemirmeye başlaması ve midesinin yarısını onunla doldurması, bu sırdandır.

  Bediüzzaman'ın dediği gibi, insan bir ay sonra gireceği bir hücre hapsinden çok, hemen yemek üzere olduğu bir tokattan korkar. Yani bu hissiyata göre cehennem azabı, onun için çok uzaktır ve Allah da zaten affedicidir. Peki sizi yoktan var eden ve sizi bu dünyaya imtihan için gönderen yaratıcı, sizi sadece gezsin, tozun, yesin, içsin, yatsın diye mi göndermiş?

  Bizi o kadar kusursuz yaratmış ki her şey bizim hizmetkarımız. Hava, su, bitkiler vs… Her şey bizim hizmetimizde. Hangisi lüzumsuz sizce? Ya da uzuvlarından birisi eksik olsaydı ne olurdu düşünün bi!
  Her şey yerli yerinde hiçbir uzvunu bu da olmasaydı diyemezsiniz! Peki bizi bu kadar kusursuz yaratana karşı bizden 24 saatimizden sadece ve sadece bir saatini kendine kulluk etmemizi istemiş. Bunu da çok görüyorsanız siz kusura bakmayın da nankörsünüz.

  Olayı şöyle düşünün bir de, bir şey üretiyoruz ve onu kendimize hizmet ettiriyoruz. Mesela araba yapmışsınız neden ona biniyorsunuz ki bir köşeye koyun orada çürüsün gitsin. Ya da ev yapıyoruz neden içine oturuyoruz ki… Bırakın öylece dursun. Siz nasıl ürettiklerinizden kendinize hizmet bekliyorsanız elbette ki Yüce yaratıcı da bizden istekleri olacaktır. Bizim ürettiklerimize biz belki ödül bile veremiyoruz ama Allah-u Taala ne yapmış hem bizi kusursuz yaratıp her şeyi bize hizmetçi kılarken diğer taraftan kulluğumuzu iyi yaparsak bize ödül bile koymuş. Nedir o ödül CENNET. Siz ödül istemiyorsanız o başka. “ Cennet ucuz olmadığı gibi cehennem de lüzumsuz değildir”.
  Lafı fazla uzatmadan şiire gelirsek; Emre kardeşim uzun zamandır takip ettiğim bir şairdir. Her geçen gün yazdıklarının üzerine koyan ve bir çoğunun yanına bile yaklaşamayacağı şiirleri vardır. Bu şiirde onunla özdeşleşmiş, fevkalade güzel bir şiir.

  İlk kısma baktığımız zaman; ababa. İkinci kısımda ise cbcbcbabab şeklinde devam ettiğini görmekteyiz. Bazı bölümlerde durak hatası dışında şiir kusursuz olmuş. Şiirin buraya yakışmış.
  Kutlarım kardeşim.

  Saygımla

 • Sükûn Ve İnşirah
  Sükûn Ve İnşirah

  susarsa çeşmeler su da susmaz ya
  elinden ne gelir tuzun kurumaktan başka
  tuz kurur deniz çekilir su susar ama
  sükut kalır orada oldukça başka

  @..

 • Sükûn Ve İnşirah
  Sükûn Ve İnşirah

  gel ve içime bir bir an doluver
  eski zamanların eskimez ahı
  kırışık gökyüzüme biraz dolu ver
  ey zamanın ve ölümün şahı

  @..

 • Sükûn Ve İnşirah
  Sükûn Ve İnşirah

  karanlığın ruhuna eklenir hece
  saatin tiktakında terleyen kelimeler
  zeminde bir deprem beyinde gece
  isyanı ıssıza çeken cümleler

  @..

TÜM YORUMLAR (47)