SOMA ŞİİRLERİ ANTOLOJİSİ ETKİNLİği...

Zeki Çelik 2
638

ŞİİR


14

TAKİPÇİ

SOMA ŞİİRLERİ ANTOLOJİSİ ETKİNLİği...

SOMA ŞİİRLERİ ANTOLOJİSİ ETKİNLİĞİ...

Merhaba saygıdeğer gönül dostlarım. Güzel bir çalışmanın ürünü olan antolojiye destek veren tüm katılımcılara duyarlı davranışlarından dolayı teşekkür ediyorum. Maddi ve manevi desteğini esirgemeyen gönül dostlarına Allah razı olsun diyorum. Soma kaymakamı sayın: Mehmet Bahattin Atçının yeşil ışık yakmasıyla, ilçe milli eğitim müdürü sayın: Mustafa Dikicinin misafirperverliğiyle, Avrasya sanat kültür edebiyat derneği (ASKED) önderliğinde,Sahil yayınları sponsorluğuyla, Mehmet Metin Baş beyin organize desteğiyle yüzden fazla yerli ve yabancı sanatçı,şair ve yazarların katılımıyla gerçekleşen etkinlik taktire şayandı.

Program 20-9-2014 Cumartesi günü konaklama yerlerimize yerleştikten sonra Çanakkale şehitleri ve Atatürk anıtı önünde Cengiz Topel meydanında saat: 14 de başladı. Soma Mehmet Akif ilkokulu öğrencilerine destek amaçlı kitap reyonu açıldı. Gönül dostlarımla, Şehit ailesi yakınları ve çocukları alanı doldurdu. Açılış konuşmasından sonra Azerbaycan bağımsız milletvekili bayan: Ganire Paşayeva Türk dünyasına olan bağımlılığını, kardeşliği içeren, şehit ailelerine moral amaçlı çok güzel konuşma yaptı. Paşayeva adeta şehit ailelerinin ilgi odağı oldu kucaklaştı.

Arkadaşlarım Soma maden şehitlerine olan duygularını sırasıyla fon müziği eşliğinde okudular. Maden şehidi ailesi bayan: Hidayet Tokgöz'ün okuduğu şiir inanın gözlerimizi yaşarttı yüreğimizi burktu. Oğlunu da Türk bayrağıyla giydirmiş. Her okunan şiir maden faciasının içeriğini yansıtıyordu. 176 dost yüreğin desteği ve katılımıyla gerçekleşen Soma şiirleri antolojisi ve etkinli okumaya, görmeye değerdi.

Azerbaycan dan Somaya gelerek programa katılan yaklaşık on kişilik gruba duyarlı davranışlarından dolayı teşekkür ediyorum. Ülkemizin bir çok yöresinden katılan tüm arkadaşlara da teşekkür ediyorum. Program akşam saatlerine kadar devam etti. Ben bu arada namaz kılmak için cami ararken öyle bir tarihi camiye girdim ki.. anlatılmaz görülmeye değerdi. Kısaca açıklama gereği duyuyorum.

Soma cuma mahallesinde bulunan Emir Hıdır Bey cami Selçuklu döneminde yapılmış Osmanlı döneminde de bazı eksikleri giderilmiş, duvarların her yeri kubbe dahil titizlikle sanat eserinin özelliğini, güzelliğini yansıttığı gibi fazla yıpranmamış. Gezi sırasında Dar kale, Kırk oluklara da uğradık. Burada ki camide de birbirine yansıyan özellikleri fark ettim. Dar kale camisinin yapımında hiç çivi kullanılmamış ama tamirat ve ilaveler maalesef o günün yapı özelliğine gölge düşürmüş.

Program akşam da geç saatlere kadar devam etti. Ertesi gün maden şehidinin mezarlarını ziyaret ettik. Şehitlerin bir bölümü memleketlerine defnedildiği için tamamını görme şansımız olmadı. dualarımızı ilettik. Aynı gün Soma dan ayrıldık.
Katılan arkadaşlarım: Sayın: Vural Şahin, İlhan Askeroğlu, Ganire Paşayeva, Süleyman Coşkuner, Ali Avni, Salihli Sanat Dostları, Ömer Köroğlu, Savaş Ünal, Selim Tokgöz, Mehmet Metin Baş, Gonca Aydemir Ünal, Raife Sergangızı, Ahmet Ormancı, Yasef Türkses, Hidayet Tokgöz, Baki Yıldırım, Serap Evren, Yurttaş Şahbaz, Nesrinde Mirtaş, Ömer Sabri Kurşun, Mesut Yıldır, Süleyman Güzel, Umre Baş Öztürk, Nazmiye Hicran, Tahire Kederli, Südabe Servi, Terane Sübhem, Tamamet Azergızı, Oabil Adalet, Elli Atayurd, Ilgaz Türkoğlu, Abuzerli Taliba, Aladdin İkican, Özkan Hüseyin, Ayşe Paslanmaz, Ahmet Dinç, Ayşegül Derin, Alim Yavuz, Aysel Tarcan, Başak Özcan, Çevriye Çatal, Emel Bayrak, Eren Saraç, Tefide Yörük, Ferzan Sarpkaya, Hüseyin Südüdoğru, Gülten Tellioğlu, Atilla Adsay, Günay Mısır, Güler Kurt, Halise Tekbaş, Hülya Pekirde, İ.Bahadır Atakan, İsmail Göktaş, Sait Artar, Murat Duman, Mustafa Temel, Nermin Akkan, Şaziye Kabukören, İlhan Koyuncu, Metin Cansız, Seyfullah Elieyi, Nazihe İnan, Nurten Can, Oktay Zerrin, Orhan Çınar, Savaş Kesen, Serap Atay, Sibel Evşen, Sündüz Biga, Şerife Çınar, Tahir Eker, Turgut Uzdu, Raif Aras, Şevki Karaturan, Şerife Köksal Badısaba, Ozan Taşdemir, Temel Ata, Ümmiye Yılmaz Erçevik, Ümit Arat, Veysel Turgut, Vahdettin Işıldak, Yılmaz Gül, Zafer Çiçek, Zehra Taşdelen, Zeki Çelik, Kardelen Süngü, Zeynep Özügenç. İsmini yazamadığımız Soma halkına teşekkürler. Hoşça kalınız.

AĞLADIK

Üç yüz bir şehidi unutamadık,
İhmal var, kusur var anlatamadık,
Gidenler gelmiyor dinletemedik,
Somalı ağladı bizde ağladık.

Türk dünyası şair, yazarlar vardı,
Bestekar, ozanlar, çizerler vardı,
Madenciye değen nazarlar vardı,
Somalı ağladı bizde ağladık.

İçimiz buruktur kimse bilmiyor,
Şehit yakının yüzü gülmüyor,
Kazalar arttıkça huzur kalmıyor,
Somalı ağladı bizde ağladık.

Kolay mı genç yaşta dul kalabilmek? ,
Yetim bir çocuğu durdurabilmek,
Toz pembe hayaller kur durabilmek! ,
Somalı ağladı bizde ağladık.

Azerbaycan dan da katıldı vekil,
Konuşması Zeki süper bir akıl,
Kabri ziyarette bizlere takıl,
Somalı ağladı bizde ağladık.

SOMA DA ŞEHİT

Duygular kükredi kitap oluştu,
Şair ve yazarlar geldi buluştu,
Kimi şiir sundu, kimi konuştu,
Duacıyız Soma şehitlerine.

Kömür madenini derin kazdılar,
Araç, sedyelere ceset dizdiler,
Yetimler bırakıp bizi üzdüler,
Duacıyız maden şehitlerine.

Dinmekte bilmiyor sınırsız acı,
Yandı ve yıkıldı anne ve bacı,
Onlara mezardır yerin bir ucu,
Duacıyız Soma şehitlerine.

Aileler suskun gözyaşı akar,
Yakını umutla yollara bakar,
Yalnızlık ciğeri, yüreği yakar,
Duacıyız maden şehitlerine.

Duyarsız kalmayın sizlerde öyle,
Bazı insanların kaderi böyle,
Hatimler indiysen Zekice yolla,
Duacıyız tüm şehitlerimize.

Ispartalı Zeki Çelik TÜRKİYE İLESAM il temsilcisi.

Zeki Çelik 2
Kayıt Tarihi : 26.9.2014 10:26:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!

Zeki Çelik 2