SOMA Kara Maden Şiiri - Hikmet Çiftçi 2

Hikmet Çiftçi 2
154

ŞİİR


33

TAKİPÇİ

SOMA Kara Maden

Maden kara!
Vicdan kara!
Dil kapkara! ..

Nihayet faciada son güne gelindi.
Dört gün boyunca bütün Türkiye ve Türk milleti acıların, felaketlerin en belalısını, en fecaatini yaşadı…
Ferdi çıkışları, isyanları ve hatta bazı protestoları bir kenara bırakırsak, dört gün boyunca canhıraş çalışan kurtarma ekiplerinin gayretli çalışmalarına şahit olduk.
İlk günden beri Sayın Bakan Taner Yıldız’ın, felaket sahasından hiç ayrılmadan, sorumluluk duygusu ile koordinede gösterdiği sabırlı, metanetli ve olgun tavır ve duruşuyla kargaşaya meydan vermeden çalışmaları yürüttüğüne şahit olduk.
301. emekçi şehidimizin da çıkarılmasının ardından, belki birazcık nefes alacak hale gelebildik. İşçi kardeşlerimizin yerin metrelerce yerin altında kesilen nefesleriyle birlikte, bizler de yerin üstünde nefeslerimizi tutmuştuk zaten. Her gün, boğazımızda nefeslerimiz düğüm düğüm olsa da boğulmadık belki ama Rabbine kavuşan kardeşlerimizin yakınlarıyla birlikte, dört gün boyunca aynı duyguları yaşadık.
Hikâyeler dinledik.
Acılara ağıtlar eşlik etti.
Gencinin, baba olacak işçinin, emekli olup çalışanın, kardeşlerin, akrabaların hikâyeleri dillerden yüreklere sızdı.
Türkiye ve Türk milleti olarak her birimiz sadece acılarını hissetmekle kalmadık, nasıl yardımcı olabileceğimizin arayışlarını yaşar olduk. Tatlı bir uykunun esrikliğinde şahadete yürüyenler bizlerden biriydi, bizdik…
Şimdi el verme, el uzatma, ellerlinden tutma zamanı.
Sokaklara dökülüp bağırmak çağırmak yerine önceliğimiz, yaraları nasıl saracağımız olmalı.
Bu derin izlerin, silinmesi imkânsız görünen bu gidişlerin geride bıraktıklarına kol kucak açma zamanı.
Asla ve asla kim kimdir, kim kimdendir hesabı gütmeden; kimlerin ne zaman nerelerde olduğu basitliği ve adiliğine düşmeden hepsini bizim insanımız, bizim kardeşimiz algısı ve anlayışıyla kucaklamak gerektiği bilinciyle hareket etmemiz insanlık gereği iken, felaketi başka yönlere çekerek siyasileştirip hafife indirgeyenlerin ve “müstahak oldu” diyenlerin dilleri kurusun.
Kömür tozlu yüzlerdeki helal kazancın ışıltısını karartan dillere ve vicdanlara yazıklar olsun!
“20.6.2012 Kabul Tarihli - 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu”nu bu tarihe kadar çıkarmayan hükümetlere yazıklar olsun.
Böylesine bir kanun çıkarıldıktan sonra da uygulamayan (işveren veya yöneten) bütün yetkililere de yazıklar olsun.

Ben de biliyorum ki, yaraları sarmadan lanetler yağdırmak, dilini eşek arısı sokasıcalarla benzer kefede olmak gibi olacak. Ancak böylesi korkunç felaketler yaşamamak için artık aksaklıkları, eksiklikleri, var ise çarpıklıkları da dile getirme zamanı…

Çok acı bir facia yaşadı milletimiz. Başka felaketlerin de yaşanmaması için, insana gerçek değer verilmesi gerektiği anlayışı ile inşallah gereken dersler alınır. Hiçbir gecikmeye mahal vermeden gereken tedbirler eksiksiz yerine getirilir.

301 işçi kardeşimize tekrar Allah’tan rahmet diliyoruz.
Ailelerine ve yakınlarına sabırlar temenni ediyoruz.

Felaketin getirdiği acıları ve çaresizlikleri nasıl ki hissederek hep birlikte yaşadıysak, sahip çıkmada da milletçe hareket etmemiz gerektiğinin insanlık borcu olduğunu unutmamalıyız.

Hayırsız evlattan hayır umulmaz.
“Hayır”ın ve “şerrin” ne olduğunu bilmeyenlerden, şerden başka bir şey beklenmez.
Yüce Rabbim her şeyin hayırlısını versin.

Hayırlarımız; yüzümüzün, gönlümüzün ve geleceğimizin aydınlığı olsun.

Hep birlikte
Milletçe
El ele…

17 Mayıs 2014

Hikmet Çiftçi 2
Kayıt Tarihi : 18.5.2014 16:07:00
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


13 Mayıs 2014'ten 17 Mayıs 2014'e... Tam 301 cana mezar oldu, bir ömre bedel bir avuç kömür. Hakkın rahmetine kavuşan işçi kardeşlerimizin mekânları cennet olsun. Allah rahmetini esirgemesin. Geride kalan yakınlarına ve bütün Türk milletine sabır ve metanetle geçmiş olsun. Her türlü tedbirin zaman geçirilmeden alınması arzusuyla...

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Muhittin Alaca
  Muhittin Alaca

  Duyarlı yüreğiniz dert görmesin. Hepimizi derinden sarsan, ihmaller zinciri Soma katliamını konu edinen yazınızı okudum. Saygı ve selamlarımla, dualarımız onlarla.

 • Cevap Yaz
 • Hümeyra Gün
  Hümeyra Gün

  'Kömür tozlu yüzlerdeki helal kazancın ışıltısını karartan dillere ve vicdanlara yazıklar olsun!
  “20.6.2012 Kabul Tarihli - 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu”nu bu tarihe kadar çıkarmayan hükümetlere yazıklar olsun.
  Böylesine bir kanun çıkarıldıktan sonra da uygulamayan (işveren veya yöneten) bütün yetkililere de yazıklar olsun. '

  YAZIKLAR olsun. İlla bu önlemlerin alınması için 301 can bedel mi ,ödemeliydi. Giden 301 CAN ,bu CAN'ların geride bıraktığı CAN 'lar,babasız kalan çocuklar,oğulsuz kalan analar...
  Evet acımız çok büyük. Günahları boynumuzda.Hepsine rahmet diliyorum.Keşke Nasrettin Hoca'nın testi meselinde olduğu gibi testi kırılmadan önlem alınsaydı. Her şey kağıt üstünde kalmasaydı.Keşke,herkes görevini tam yapsaydı,yaptırılsaydı.....Ondan sonrasını kader derseydik.

  Ateş düştüğü yeri yakıyor. Dileyelim bu sefer öyle olmaz.Herkes üstüne düşeni yapar yeni SOMA 'lar ve acılar yaşanmaz. En kısa zamanda kazancın önüne,en başa; İNSAN ve YAŞAMA hakkı konur.
  İşte bu yazılar, bu yürek yangınları giden 301 CAN'ı unutturmayacak. Görevini yapan, kalem tutan ellere SAYGIMLA.

 • Cevap Yaz
 • Gül Keleş
  Gül Keleş

  Maden kara!
  Vicdan kara!
  Dil kapkara! ..

  YAPILANLAR KARA TAM PUANLA SEVGİLER SUNARIM ÜSTADIM

 • Cevap Yaz
 • Nazır Çiftçi
  Nazır Çiftçi

  ihmalin bedelini 301 kişi ve yaralılarımız ödememeliydi. Devlet ve millet olarak çalışma ortamları tam yaratılmalı. gelecek dönemlerde bu acılar yaşanmamalıdır. Çok güzel anlattınız. kutluyorum. selam olsun.

 • Cevap Yaz
 • Nazır Çiftçi
  Nazır Çiftçi

  Önce 301 işçi ŞEHİTLERİMİZE Rahmet AİLELERİNE BAŞ SAĞLIĞI DİLİYORUM.Böyle bir başmakaleyi okumak bile yeterli.Evet. o kanunlar kağıtta yazılı kalmamalı. hemen uygulanmalıydı.

 • Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (11)