Şiir Nasıl Yazılır? Şiiri - Yorumlar

Mehmet Demir Atmalı
217

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

Şiir Nasıl Yazılır:
-Şiir yazma konusunda çok iddialı birisi değilim. Ancak şiir yazmak isteyen
arkadaşlara karınca kararınca yararlı olabilmek için, bu konuda bilebildikleri mi paylaşmak istedim. Umarım yararlı olur..
-Medeniyetini geliştiren, dilini de birlikte geliştirmiştir. Dilini geliştiren milletler, duygu ve düşüncelerini daha öz ve kısa ve etkili bir şekilde dile getirebilmek için ortaya koydukları veciz sözlere şiir demişlerdir.
-Şiir yazmak kolay değildir. Şiir yazan arkadaşlar bunun zorluğunu bilirler. Arif Nihat Asya; 'şiir yazan şair, doğum sancısı çeken kadına benzer, sancı çeker ve bir şiir doğurur' demiştir. Bu nedenle şiir, Şair'in çocuğu gibidir. Bir kısım insanımıza şiir gibi konuşmak özelliği doğuştan verilmiştir. Bazan da soya çekim şeklinde ailece şair olanlar da vardır. Karakoçlar gibi...
a) Türk Halk Şiiri:
-Gerçek Türk Halk şiiri; ölçülü ve kafiyelidir. Divan şiiri de Türk şiiridir. Ancak Osmanlıca ve Farsça bilen pek kalmadığı için, Divan şiiri yazan da kalmadı.

Tamamını Oku
 • devne yıldırım
  devne yıldırım 14.01.2019 - 17:25

  ben 4 sınıfa gidiyorum okulda siir yarısması

 • halime çelik
  halime çelik 24.05.2018 - 00:53

  çok güzel şiirler

 • ziya bars
  ziya bars 27.03.2018 - 10:22

  metiyeler ilahitürkü zözü türünde bine yakin siir im var noter parasi yüzunde halkima ulastiramiyrum bana adil gelmiyor

 • Kemal Tavlacı
  Kemal Tavlacı 18.07.2017 - 08:05

  önce ilhamınızı mektup yazar gibi yazın sonra kısaca ve şiire dökün anlık ilhamlar hızlı kaybolmaları önleye bilirseniz şiirinizin netliğini koruyabilirsiniz..
  Ben hep öyle yaptım,yıllar önce bu yöntemi kullandım,kalemimi bırakınca şiirlerden soğudum
  ve gerçek yaşananları yazmak daha hoşuma gitmişti.

  Örnek :Arayanı soranı, geleni gideni olmayan mezar olsaydım yerine sahipsiz mezar olsaydım gibi.

 • Tahsin Koç
  Tahsin Koç 19.02.2013 - 14:43

  Şiir bence duygudur, galeyandır, heyacandır, bunu kendinde bulan insan düzgün mısralara dökebiliyorsa şiir yazabilir. Ama şiir yazmada öncelikle mana mevhumu çok önemlidir ne söylediğini ve ne anlatacağını bilinmelidir. Karşıdakine vereceğin mesajda önemlidir.Bizim kültürümüz kafiyeli şiirdir. Kafiyede bir şeyler anlatmak ve sunmakta en büyük arzumuzdur. Her şair kendi kültürüyle beslenir ve yaşar. Eğer kültürü Türk ve İslam tarihi gibi zenginse şair olmamak içten bile değil. Bize şiir yazdıran o zengin tarihimizdir.Şairlerin en büyük kaynağı yaşadığı kültür ve onu yetiştiren ve miras bırakan atalarının ölmez eserleridir. Bu arada Mehmet Kardeşime geniş ve güzel açıklama yaptığı için çok teşekkür ederim.

 • Nalan Uzer
  Nalan Uzer 11.12.2011 - 17:44

  Bu yazıyı okuduğuma, çok memnun oldum....Çok bilgilendirici..Şiir yazmak kolay bir şey değil..Biz duygu aktarımı yapıyoruz yalnızca...

 • Hakkı Zengin
  Hakkı Zengin 10.03.2011 - 21:13

  tşk hocam cok güzel bilgiler bizi aydınlatın şimdi daha iyi anlıyorum tşk

 • Pınar Atay
  Pınar Atay 16.12.2008 - 22:50

  Teşekkürler güzel bilgilerdi...
  Saygılar

 • Akın Akça
  Akın Akça 05.09.2007 - 13:12

  şairin adı son kıtada geçiyor ve 'abcb' olarak belirtmişsiniz. halbuki önceden yazıda diyor ki ilk kıtada 'abcb' kullanılır dıyor bunu anlayamadım? 'Mahlas' gazelde oldugu gibi koşma da da kullanılıyor değil mi...bilgiler için çok teşekkürler. faydalı olacak şiirseverlere

 • Mücella Pakdemir
  Mücella Pakdemir 16.07.2007 - 14:12

  Mehmet Demir Atmalı Beyefendi, öncelikle teşekkür ederim faydalı açıklamalarınız için.
  Etrafıma faydalı olmak istiyorum , o yüzden bilgilerimi paylaşmak istiyorum deyip, iki-üç saatinizi aldıktan sonra baktığınızda hiç bir şey vermediğini anladığınız kişiler tanıdığım için, onlara size bakıp nasıl faydalı olunacağını görmelerini istedim şu anda... Gayet net bir şekilde kafa karıştırmadan, kimseyi küçümsemeden , doğrudan bilgi vermişsiniz. Ben şahsım adına memnun oldum. Devamını beklerim. Saygılarımla.Filiz.

Bu şiir ile ilgili 15 tane yorum bulunmakta