**Şiir Nasıl Okunur, Şiir Nasıl Dinlenilir?

Ramazan Topoğlu
34

ŞİİR


5

TAKİPÇİ

**Şiir Nasıl Okunur, Şiir Nasıl Dinlenilir?

Sorulur mu hiç? Şairler gücenir!
Gönül dağlarından göçmen kuş sürülerini istediği diyarlara salıveren, duygularıyla okyanusları süzüp arıtan şairler bu sorunun yanıtını “bal” gibi bilirler de, yine hep sorulur bu soru.

Hatırı sayılır ölçüde şair az şiir okuyor, şiiri seyrederek okuyor, dinlerken de hep konuşuyor. “İlle de benim şiirim” diyor, başka şiirlere büyümüş burnunu kıvırıyor.

Şiir nasıl okunur, toplu yerlerde, dinletilerde nasıl dinlenilir. Uzatmaya gerek yok, yalap şalap okuyan ve okunurken dinlemeyen ve konuşan bile bu konuda çok söz söyler.

Bütün şairlerin koro halinde şöyle seslendiğini düşünebilirsiniz:

“Yazılmış şiirler kutsal kitaplar gibi okunur. Topraktan yeni çıkarılan kitabelerin büyük heyecanla ilk kez okunuşu gibi. Seslendirilen şiirler ezanı dinler gibi dinlenilir, huşu içinde. Şiirler elinde gül, köşebaşında sevgiliyi bekleyen bir sessizlikte dinlenir. Şiir, sevişmeler sonrasındaki huzurlu şefkat sessizliğinde dinlenir. Ezan gibi dinlenilir, ses güzel olursa daha makbuldur, değilse gönül güzelliğiyle okumak yeterlidir.

Nasıl okumala devam edelim; namaza, gerdeğe hazırlanır gibi, koltuğa kurularak, ağaca yaslanarak, kristal bardaktaki suya bakar gibi, az sonra ruhumuzun arşiv dehlizlerine yeni kaynaklardan billur suların birikeceği heyecanıyla, bahçeden yeni toplanmış ve vazoya yeni konulmuş taze çiçek kokularının verdiği yaşama sevinciyle...

Su içilirken yılan, şiir içilirken insan dili sokmaz.
Şiir büyülü bir sükûnetle dinlenir.....”

Uzatabiliriz şiirin nasıl okunacağını, nasıl dinleneceğini. Bu konuda sizlerin de çok söyleyecekleri bulunmaktadır, biraz da burada yerinize söylemiş sayıverelim.

Peki dinletilerde şiirler okunurken, nazik bilinen şair beyefendiler ve hanımefendiler bile neden yerli yersiz lakırtı ebeliği yaparlar, şiiri okunan şaire saygısızlık ederler? Kendi şiirleri okunurken de konuşanı kızarlar? Eh, buraya da bir gülme cıngılı koyuverelim.

Yahu kardeş!
Neden verilen aralara saklamıyorsun o konuşmanı. 'Çünkü şairlik kılıfı edinebilmiş kişiliğinde 'sosyal/kültürel davranış-nezaket/zarafet' faktörlerini idrak edemeyen bir ruhunuz var, siz kabasınız' demek istiyor insan, lakin söylememiş olalım, biraz fazla ağır olacak. Vazgeçelim ve yine de affedelim. Fakat sakın bir daha, şiir okunurken lezzetli yemek içinden çıkan kıl gibi konuşmayın. Sanalım ki anlaştık!

Ne demiş 'Her mevsim içimden gelip geçersin' aldı Semahat Özdenses'in besteleği şarkının güfte yazarı şair Hüseyin Yurdabak (Çolak) : 'Şiir okunurken susmalı, susmayanı asmalı.' Biliyorsunuz bu iki sanatçıyı da geçen yıl (2008) fiziki olarak kaybetmiştik. (Yeri değil ama değinmeden geçmeyelim, Semahat Özdenses 'Akşam Oldu Hüzünlendim Ben Yine, Dün Gece Mehtapa Dalıp Seni Andım, Bir İhtimal Daha var adlı şarkıların da bestecisi. Hüseyin Yurdabak ile kavilleşmişler de aynı yıl içinde sırayla öteki yerdeki mevsimlere özlemişler gibi terk-i diyar eylemeleri hüzünlü bir raslantıydı.)

Konuya dönelim, şairlerde de nezaketi öğrenememe gibi kusurlar olabilmekte. Oysa ne zararı var nezaket ve zarafetin! Edebiyata merak sarıp başarılı şiirler de yazabiliyor insan. Ancak filler ve şempanzeler de resim çizmesini öğrenebiliyor, hatta insanlar bile takdir edilmesi gereken çabalar bunlar. Tabi ki yazılanların güzelliği ile koşut olan bir kişilik ile. Uyuşuturucu kaçakçılığı, köle ticareti yapmış başarılı şairlerin örneklenmesinin yeri değil şimdi. Torunu yaşındaki kızcağıza cinsel tacizde bulunan bir yazan/çizenin ürünlerinden nasıl keyif alınır! Diğer insanlara zarar vermeyen içki, iç bunaltı, içe kapanma vs.gibi huyları olan sanatçıları burada ayrı tutmak gerekir elbette. Sanatçı olabilme payesi, çizgi dışı her türlü çirkin çılgınlığa, psikolojik tutarsızlığa, saldırganlığa anlayış gösterme hakkını veremez.

Akla düşmüşken söyleyeyim, sözlükte; 'bilgisayar ağlarının birbirine bağlanması sonucu ortaya çıkan, herhangi bir sınırlaması ve yöneticisi olmayan uluslararası bilgi iletişim ağı' olarak tanımlalan 'internet'te yöneticisi olan edebiyat sitelerinin kaliteyi ayrımlama gibi birtakım sorunlar yaratmasına rağmen büyük katkı sağladığı yadsınamaz. Erişimdeki kolaylık, zenginlik tam anlamıyla elektronik bir 'dünya nimeti'dir.

Kitap ve dergilerden İşaret parmağı ıslatılarak hışırtıyla çevrilen kağıt sayfalardan şiir ve yazı okumak ise her zaman klasik bir lezzet olarak sürüp gidecektir.

Baki'nin 'Huma Kuşunun Gölgesi' adlı şiirindeki:

'Âvâzeyi bu âleme dâvûd gibi sal/
Bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş'

dizelerini de gönül yakamıza rozet olarak takarak okumalı ve dinlemeliyiz bütün şiirleri.

Ramazan Topoğlu
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Alp Kosova
  Alp Kosova

  selamun aleykum hocam yaziyi okudum cok sey ogrendim ama ogrenecek daha bir suru cok sey var
  sizinle bire bir konusmak isterdim ama siz beni arkadas listenize kabul ederseniz tabi bir bilseniz
  siir okumayi ne de cok ogrenmek istiyorum anlatamam .....suer_eray@hotmail.com

 • İbrahim Çelikli
  İbrahim Çelikli

  ..................

 • Esel Arslan
  Esel Arslan


  Sevgili Ramazan, eline diline sağlık dost, az bile yazmışsın..hatırlarsan en son birlikte olduğumuz gece de benzer şeyler oldu, tabi sen Aydın yollarına düşünce erken yırttın..))
  Teşekkürler paşam, sevgiyle öpüldünüz efemmm.

 • Yunus Uyanık
  Yunus Uyanık

  slm nbr
  nasılsınıuz

 • Hasan Büyükkara
  Hasan Büyükkara

  Güle dair bir neden yok,gül açar çünkü açar
  Ne gözetir kendini ,ne görülmek arzular...

  Eliot

  Şiir vardır, her şeye rağmen vardır ve var kalacaktır sevgili Dost

 • İbrahim Çelikli
  İbrahim Çelikli

  kişinin karşısındakine lutfedebileceği en değerli şey

  söylüyorum
  ...
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  Alakada ciddiyet'tir


  dilinize sağlık

 • Ahmet Tahsin Çınar
  Ahmet Tahsin Çınar

  Yazınız bana Pir Sultan Abdal'ın bir deyişini hatırlattı Ramazan bey,

  'Mecliste arif ol kelamı dinle
  El iki söylerse, sen de bir söyle
  Elinden geldikçe iyilik eyle
  Hatıra dokunup yıkıcı olma'

  'El ariftir yoklar senin bendini
  Dağıtırlar tuzağını fendini
  Alçaklarda otur gözet kendini
  Katı yükseklerden uçucu olma'

  Şairin ögretisinde ustalar söylemiş çoğu kez ama bir kere daha yineleyen, görüşünüze binlerce teşekkürler.
  Derin dostluk ve sayğımla.

 • Ergin Bingöl
  Ergin Bingöl

  Çok güzel ve ders alınması gereken bir öğreti, tebrikler. sevgilerimle esen kalın!!1

 • Tayyibe Atay
  Tayyibe Atay

  şiiri, en iyi yazan kişi okur diyeceğim ya,demiyorum işte..çünkü;Cumhur Karaca'yı,Ege Güral'ı dinledikten sonra,vaz geçtim inadımdan:)))

  diğer tarafta,çok iyi bir konuya değinmişsiniz;ben de tanık oldum aynı şeye...şiir dinletilerinde geçtim koşmaları,neredeyse çekirdek yiyecek salonda bulunanlar:))))bu durumda bir önerim var,kabul görür mü bilmiyorum. şiir dinletilerini ramazan ayının ğle saatlerinde yapsın şairler,ne dersiniz:)))))

  ben muafım valla:))))

  saygı ve sevgilerimle...

 • Sevginaz İnal
  Sevginaz İnal

  'çok güzel bir konu ve önce çuvaldızı kendimize batırmalıyız haklısınız ben bulunduğum yerden dolayı ancak bir şiir etkinliğine katılabildim ve oraya gelebilmek için büyük mücadele verdim..ama gelip gördüğüm yer tıpkı yukarda anlattığınız durumdu..oysa ben küçük yerlerin insanıyımve orada olmak benim için hoş bir zaman geçirmenin çok çok ötesindeydi...sevgi ve saygıyla kalın..'

TÜM YORUMLAR (31)