Seyit Burhanettin Akbaş: Hayatı, Biyogra ...

63

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

SEYİT BURHANETTİN AKBAŞ HAYATI

Seyit Burhanettin Akbaş Öğretmen, yazar.1965 yılında Kayseri’nin Bünyan İlçesi’nde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Kayseri Bünyan’da tamamladıktan sonra Fırat Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirmiştir. Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde halk edebiyatı alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır (1993) .
Edirne, Bünyan ve Kayseri’de öğretmenlik yaptı.Çeşitli dershanelerde Türkçe-Edebiyat dersi öğretmenliği ve Kayseri Dershanesi’nde müdürlük yaptı. Halen Kayseri 75. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği görevini sürdürmektedir.

Yazı hayatına İbrahim Sümer ile çıkardığı 'Bünyan’ın Sesi' gazetesi ile başlamış, bu gazetede on yıl süreyle köşe yazıları yazmış ve 'Filiz' adlı bir sanat köşesi düzenlemiştir. 1992 yılında 'Bünyan Kültürü' isimli dergiyi Bünyan Kültür ve Turizm Derneği adına çıkarmış, on üç sayı devam ettirmiştir. Malatya İnönü Üniversitesi’nin düzenlediği Masal Derleme Yarışması’nda Kayseri Masalları ile ödül almıştır(1989) . Kayseri Erciyes Dergisinde Kayseri yöresinin kültürel özelliklerini anlatan makaleleri yayınlanmıştır.

Ayrıca Kayseri’de yayın yapan yerel Erciyes TV’de on yıldır 'Bindallı' adlı kültür ve sanat programını hazırlayıp sunmaktadır.Erciyes TV için 'Şehitlerimiz' 'Kızılırmak Belgeseli','Kayseri Doğa Belgeseli', “Yöre Yöre Kayseri”, “Yamula Barajı” ve “Erciyes’ten Rodoplara” isimli belgeselleri hazırlamıştır. Kayseri Akın Günlük gazetesinde dört yıldır, 'Bindallı' isimli köşesinde günlük kültür, sanat yazıları yazmaktadır.

Eserleri


Yaban Çiçeği(Şiir-1993) ,
Bünyanlı Aşık Mustafa(Araştırma-1994) ,
Bünyan ve Yöresi Halk Edebiyatı Folklor ve Etnografyası(Araştırma-1994) ,
Şair ve Yazarlar Sözlüğü(M.Necati Demircan ile-1996) ,
Kayseri Yöresine Yerleşen Türk Boyları-1997
Türk Edebiyatı Tarihi-2 (Necati Demircan ile-1999) ,
Şair ve Yazarlar Sözlüğü(2.Baskı-1999) ,
İmla Kılavuzu(Necati Demircan ile-1999,
Gesi Bağları Türküsü-Şubat-2001(Mehmet Özet’le birlikte) , Başarı Sevmekle Başlar, Şubat-2003(Biyografi) ,
Kayseri'de Yörükler ve Türkmenler -2005