SEVGİLİLER GÜNÜ ŞİİRLERİ

SEVGİLİLER GÜNÜ ŞİİRLERİ

Günay Aktağ

Bu gün ondört şubat sevgililer günü
Sevgililer, bir birini sevenler
Senden başka kimseyi sevemem diyenler
Bu gün sizin, sizin gününüz
Sevginizin günü, sevgililer günü

Ya ben
..

Devamını Oku
Mehmet Ali Demirel

Çaldı kapımızı yine sevgililer günü
Kimi ayrıdır,kimi kırgın,kimi de mutlu
Haydi barışa haykıralım olalım kutlu
Bir daha yaşarmayız acaba sevgililer gününü

Uygar olana yakışır böyle birgünde selam
Unutulsun dargınlıklar artık,derd ile elem
..

Devamını Oku
İbrahim Arslan

Bir kadına verilebilecek en güzel hediye nedir?
Bugün bunu da düşünün bir kere. Kadını her hediye mutlu eder yeter ki en güzel kalıba, yürek kalıbına koyun verin o hediyeyi.
Bugün sevgililer günü ama bence bugünü 'aşıklar günü ' olarak değiştirmeliyiz. Çünkü bugün herkesi kapsamalı, kucaklamalı. Bir çok evli bu günü kendi günleri olarak görmez. Artık sevgili değillerdir çünkü... İlk başladığı gibi yürümez hayat yolunda sevgililer. Sevgi yollarında neler serilidir neler... Bu yolda her kimse yürüyemez... Aşk yolu ise daha başka bir yol.
İki dakika düşünün böyle bir günde kaç dakika duruyorsunuz sevdiğinizin yanında!
HER SEVEN SEVDİĞİNİN HER CEVRİNE KATLANMALI! Yüreğini okumalı onun. Gözlerine bakmalı, susmalı çoğu kere de inadına konuşmamalı. Çünkü sevgililer susarak çok yol katederler. Böyle bir günde sevdiğinizi kırmayın. Ona güzel kelimeler seçin. Ve onu dinleyin. Sizden istedikleri bir dağ değil sadece bir sımsıcak bir 'bağ'
Ne olduğunu tam bilmeden, anlamadan ona cephe alma. Ve bugün bütün açtığınız cepheleri kapatma zamanı. Eski kırgınlıkları unutun gitsin... Neden geleceğe bakmak yerine geçmişe bakıyorsun ki!
Ve olur da sevgililer sevdiğiniz 'Bir yürek ' olmuşsanız işte bugün artık Aşıklar günüdür! Haydi tutun kolundan hayatınızın anlamının ve ona dünyaları almayın, ona yüreğinizi açın, yüreğinizi verin yeter...
..

Devamını Oku
Fikret Gürsoy

On dört şubat, hep sevgililer günü
Sevdiğine, ver elindeki biricik gülü
Unutma, Onunla buluştuğun günü
Pişman olmamak için, unutma dünü

Sevmek, yalnız bugüne mahsus değil
Sevdiğin kişinin önünde, saygıyla eğil
..

Devamını Oku
Mehmet Yunus Aytek 2

Bugün sevgililer günü
Âşıkların en güzel günü
Sevdiğini bir defa daha görmek
Beraber olunan en güzel günü

Bir günümde değil her günümdesin
Gözlerin öyle masum bakıyor ki
..

Devamını Oku
Aynur Uluç

On dört şubatta sevgililer günü nedeniyle pek çok etkinlik yapıldı, farklı yerlerde. İstanbul’da bir belediye de şiirle kutlamak istemişti bu günü. “Aşk denilince akla şiir gelir” diyerek.

Kalkıp gitmek istedim, “ama önce bir programı soralım, bakalım” deyip telefon ettim. Dedim ki “arabesk içerikli bir program değil, değil mi? ” Dediler “ yoooook, çok güzel, bayılacaksınız” Edebiyat çevrelerinde sıklıkla gündeme gelen bir konu vardır: “Şiir halktan, halk şiirden koptu”. “Peki bu çevreler dışındaki şiir etkinlikleri, nasıl düzenleniyor acaba” diye düşündüm. Toplumun geniş kesimi şiiri nasıl yaşıyor? Tamam, televizyonda görüyorduk şiir (!) kliplerindeki hali ama, gidip yerinde bir tespit fena olmazdı.

Oraya gittiğimde ilk olarak bir salon dolusu seyirci, girdi görüntüme. “En az bin kişi vardır” diyerek kaba bir hesap yaptım önce. Sonra bir genç çıktı sahneye. Sonra bir genç daha ve bir genç daha. Hiçbiri seyirciyle ilgi kurmuyordu. Çünkü gecenin esas kahramanları onlar değildi. Kendi kendineyken olduğu gibi önündeki enstrümanı çalmak yeterliydi anlaşılan onlar için. Sonunda seyirciyle ilgi kuran birisi geldi, elinde sazı ile. Sesi güzeldi, klipleri de varmış. Başladı türküler söylemeye. Arada bir de biraz sonra sahneye çıkacak olan “en bi en şair”den bahsediyordu. Biraz sonra, sözü edilen “en bi kahraman şair” çıktı sahneye. Deterjan reklamlarına taş çıkartan beyaz ceketi, ucu sivrilikten yana gerekirse kendini koruma amaçlı da kullanabilecek ayakkabıları, ışık her vurduğunda göz doldurucu fularının arasından parlayıverecek şekilde ayarlanmış altın kolyesi ile. Ortalık yıkıldı. Şair çok fiyakalıydı.

Göz dolduran bir sesi vardı şairin. Hiçbir şekilde okuduğu eser sahiplerini söylememe huyu vardı. Ama bunun ne önemi vardı. Mühim olan şovdu. Hani şu “ must go on” olanından.Yer yer arabesk nağmeler eşliğinde ortaya döküverdiği dizeleri, yer yer seyirlik stand up komedi türü esprileri yöresel ağızdan öykünülen bir sesten izlerken gülüyordu herkes. Bu şiir işi çok eğlenceliydi canım. Çok gösterişliydi. Çok bi şovdu.
..

Devamını Oku
Şadıman Şenbalkan

sevgililer günü geldi yeniden
yalnızım sevgilim, sensizim ben
yüreğimdeki sen ve ben
başkası yok, sen ile ben
kavuşma hayali beni beslerken
seni ruhumla bedenimle özlerken
sen ruhum, sen benimsin derken
..

Devamını Oku
Yüksel Önaçan

'Aşkı yaşadığını sananlara'

Şu ömrün sonlarında boş mu kalsın yürekler,
Bunca seneler geçti, hiç tutmadı dilekler,
Sevgililer günü sevgiyi bilmeyenler için bir aldatmaca,
Gerçekten sevenler, bu günü değil, salise sonrasını bekler.
..

Devamını Oku
İbrahim Ethem Bingül

Yalnızım
Issız çöller kadar
Ama mutluyum
Bugün aşkın
Sevgililer günü...


..

Devamını Oku
Ümit Göksel

HAYATIMI SEVİYORUM SEN VARSIN DİYE.

KENDİMİ SEVİYORUM,SENİN GİBİ BİRİ TARAFINDAN SEVİLMEYE DEĞER BİRİYİM DİYE.

365 GÜN DURUKEN SAÇMA OLUR BU KOCAMAN SEVGİMİZİ KUTLAMAMIZ SENENİN BİR GÜNÜNDE.

HER AĞIZDA SAKIZ OLMUŞ VE CILKI CIKMIŞ SEVGİLERDEN FARKIMIZ OLSUN DİYE,SEVMEYECEĞİM SENİBU SAÇMA SAPAN YALANDAN SEVGİLİLER GÜNÜNDE.
..

Devamını Oku
Kerim Baydak

OLUR ELBET
(Sevgililer günü)Bugün sevgililer günüymüş, olsun bana ne...
Bir sevgilim yok ki, sevgililer günü neyime.
..

Devamını Oku
Uğur Tatar

Aziz valentin'in aşkından dogup bu güne kadar gelen
Önceleri acı içeren sonraları mutluluk paylaşma gününe dönüşen
İşte o gün bu gün sevgililer günü

Sevgilisi olanların mutluluklarını paylaştıgı
Olmayanlarında acıyı gerçekten hissettiği gün
El ele sarmaş dolaş sevgililer gezerler.
..

Devamını Oku
Aykut Ciyhan

Sevgisini bir güne sığdıranların,
sevginin sonsuz olduğunu unutanların
ve kocaman yılları bugüne saklayanların;
"sevgililer günü kutlu olsun..."
..

Devamını Oku
Atiye Danış

Her yılın 14 Şubat’ı AB-ABD Ülkeleri başta olmak üzere,Türkiye’de de yoğun bir hediye alternatifi ile kutlanıyor.Kutlanıyor/kutlanmasına da...gün biz de çok fazla abartılıyor.Özellikle de Metopollerimizde.Bir ay öncesinden yazılı ve görsel medya/sanal dünyamız,günden rant elde etme telaşındaki reklam verenlerin hizmetinde maraton koşuyor.Aslında birileri her zanan olduğu gibi 14.Şubat’lardan akıllara zarar paralar kazanıyor.Özellikle de KDV oranı sıfırlanmış o lüks tüketim olan pırlanta tacirleri gibi.Kelime anlamı sevgi ise gün için öncelikle sevginin tanımını iyi yapmak gerekir.Kime ne ifade ettiğinden ziyade,benim için sevgi...lüks hediyelerin/pahallı mücevher ve çiçek lerin/çeşitli harcamalarla 24 saatliğine savrulan milli servetin,gösterişin aşikarca abartıldığı GÜN değildir.SEVGİ...Kabuğu çatlamamış sımsıcak bir yürektir.
-SEVGİ...Merhamet,Emek,Çaba,Fedakarlık,her şeyden önce de...SADAKAT ile bağlanmaktır.El ele/göz göze/yürek yüreğe,acıyı,tatlıyı,yokluğu,varlığı paylaşmakla geçiyorsa yıllar..İŞTE O SEVGİ’dir.Daha geçtiğimiz son 3-5 yıl içerisinde sevgililer günü kutlamaları yapanların % 75’ inin ayrıldığı da dikkate alındığında; Böyle bir günün pekte gerekli olmadığı barizdir.
-Kim bilir Ülke’de kaç olumsuz gelişmenin ve gündemin üstü böylelikle kapanmış oluyor.Kim bilir kaç yoksulluk kapısı hiç hatırlanmadan gece sona eriyor.Kim bilir kaç Anadolu kadını bir güle bile dokunamadan doğacak güneşi bekliyor.Ha..14 Şubat Ülke’miz de en çok ta yabancı uyruklu,günü kurtarmağa çalışan / vatanından para uğruna kopmuş/Türk erkeklerini avuçlarında tutan kadınların işine yaramıyor değil.(Ukrayna,Moldov,Rus,Bulgar ve diğerleri) İşte bu kadınlar var ya geleneklerimizin aile yapısını da tartışılır hale getirdiler.Başta İST.olmak üzere tam gaz devam eden boşanma davaları ve son bir yıl içerisinde ayrılık ile sonuçlanmış 180 bin aileyi de göz önünde bulundurduğumuzda/olayın vahameti çok düşündürücü bir boyut kazanmış demektir.Şu yabancı uyruklu kadınlar meselesi asla küçümsenemeyecek bir hal almış durumdadır. Konu kapsama alanımda çok detaylı bir portföyde.İleride yazacağım.Düşünceleriniz hangi boyutlar da gelişir bilemiyorum..? bu benim şahsi bakışım/şahsi görüşüm...DANIŞ’ca Sevgi ye dair yazdım.
..

Devamını Oku
Hakan Özüçelenk

Yirmi yıl geçmiş anlamadım.
Yaşadığım serap sanırım.

Bu işin tadına doyamadım.
Elledim ama tutamadım.

Evlendik yirmi yılı sayamadım.
..

Devamını Oku
Çağdaş Öztürk

14 Şubat’a denk geliyor ya “Sevgililer Günü”
Soğuk olabilir; fazla açmamalı o gün önü.
Üşütür müşütürsünüz hafazanallah!

Yine de ihmal etmeyin kırmızı gül ile donu!
..

Devamını Oku
Ahmet Zeytinci

Sizi en çok sevdiğiniz getirmedi mi bu dünyaya? Her şeyden çok sizi severek, size değer vererek. Eşref-i Mahlukat yani şerefli yaratık, sensin işte o; İnsan. Sadece etten, kemikten yapılmadın sen, duyguların düşüncelerin var, her şeyden önemlisi, Rabbinden armağan sevme duygun var; Ya olmasaydı? Dünya ne kadar tatsız tuzsuz olurdu, düşünebiliyor musun? Bugün dünya'da ki birçok savaşın sebebi, insanların, toplumların birbirinden nefret etmesi, birbirini sevmemesi değil mi?

Neyi paylaşamıyoruz, şu iki buçuk günlük dünya da, neyi? İnsanlar savaşıyor lakin çoğunlukla günahsız insanlar ve çocuklar ölüyor. Rabbimiz ise bize şöyle buyuruyor.''Kim bir insanı haksız yere öldürürse, bütün insanlığı öldürmüş gibidir. Kim de bir insanı yaşatır, hayatını kurtarırsa bütün insanlığı yaşatmış gibidir.'' Dünyanın ilk cinayetini işleyip kardeşi Habil'i öldüren Kabil, kıyamete kadar tüm insanların laneti altındadır. Kötü bir işin başlangıcına aracılık etmiştir.

Yirminci Yüzyılın acımasız diktatörlerinin hiç birinde zerre kadar sevgi bulamazsınız. İçlerinde birazcık Allah sevgisi olsaydı zaten, binlerce insanın ölüm emrini bir çırpıda veremezlerdi. Sadece yaptıkları şey kitapları yaktırmak, insanlara zulmetmek olmuştur. Ahhh! Adolf şu savaşı başlatmadan önce, keşke bir kere Mevlana'yı, Yunus Emre'yi okumuş olsaydın. Ahhh! Stalin içinde birazcık sevgi olsaydı seninde...

Yıllar önce gençlik de okuduğumuz bir yazar vardı; adı Leo Buscaglia, ''Yaşamak Sevmek Öğrenmek''adlı eserini bir solukta okumuştum o zamanlar. İnsanlara sarılma hastası... Çok sonraları öğrendim ki intihar etmiş. Tabi nasıl bir ruh hali onu intihara sürükledi bilemeyiz, ancak şu yazdığı kitapların yüzü suyu hürmetine böyle bir davranışta bulunmaması gerekirdi diye düşünüyorum...
..

Devamını Oku
Hüseyin Cayıklı

yine masamda oturup sabahın gelmesini beklerken...çayımda soğuk içilmezken sevgililer gününü düşündüm...Birilerinin rant edebilmesi için yapılan birgün diye kendimi avuttuğum gecelerden biri...Aslında ben sevgililer gününü düşüneceğime gerçek sevgi nedir sorusuna cevap vermem gerektiğini anladım...Çok kısa bir zamanda güzel insanlar tanıdım...sevinçlerim oldu hüzünlerimde.Hepsi hatalarıyla sevaplarıyla benimdi...Birgün telefonum çaldı.Nerdesin? diye bir soru...yeni geldim? seni özledim gibilerinden bir cevap daha?
yarın işin var mı? bilmiyorum? belli olmaz...dendi...
bozulmuştum...Umudu kestim....çok sıkı hasretlerden sonra onu görmek balığı suya atmak gibi birşeydi...sabah telefonum çok ısrarlı bir şekilde çalmaya başladı arayan kendisiydi nerdesin diye sordu.oysa evdeydim bursa çok soğuktu birde kar yağıyordu yollar kapalı diyebilirim...o yinede benimle buluşmak istedi özlemişti...Gözlerinde ki sevinci unutmak mümkün değildi her anı canlanır ama bunun tadı bambaşka oluyor...lapa lapa yağan kar bizi daha çok birbirimize yakınlaştırdı...gelmesi imkansızdı...Ama geldi! önemli olan da beni önemsemeydi! ! !
Her aşkın bitimi hüzünle olur derler evet haklı da diyenler belki o soğukta ve karlı havada yediğim kestaneyi unutamam yada onunla çay içmemizi o günleride geri getiremem ama birşeyi çok iyi yapabilirim...Sizlere anlatabilirim çünkü 14, subat sevgililer günü günün tarihi hiç önemli değil aslında...Eğer bir sevgiliniz varsa bu şubat ayı içersinde ona bir gül alın bulabilirseniz kırmızı ve beyaz olsun nedeni ise kırmızı belki aşkı anlatır beyaz saflığı...Eğer gerçekten ayrı düşmüşseniz bir not yada bir mektup olmadı mesaj gönderin...İnanın bazı şeyleri bitirseniz bile eski günler için hani o çay için üşüdüğünüzde elinizi ısıtan el için size bir cevap verecektir.Eğer sevgiliniz yoksa sizi seven bir dostunuza yada anneniz veya babanıza gerçekten seni seviyorum derseniz inanın insan olduguzun ve olgularınızın yapı taşlarını emniyete almışsınızdır...İşte gerçek aşk Budur...bana soracak olursanız benim öyle bir imkanım olmayacak! Ama bunu bu sevgililer gününde sevdiğiniz insanlara yapın! ! ! Sadece şunu söyleyin...SENİ SEVİYORUM.
..

Devamını Oku
Enver Özel

Bugün Sevgililer Günü.
Kalemimde gözyaşı,
Hüzünlerim yanımda,
Hislerim acıyor bugün.

Kalpler, güller, figürler.
Vitrinlerdeki süsler,
..

Devamını Oku
Muzaffer Başkaya

Bu gün sevgililer günü...
Bir gül uzattım yıldızlara,sana versinler.
Bir kahkaha fırlat sonsuzluğa,
seninle olduğumu bilsinler.
..

Devamını Oku