Sevgili babama Şiiri - Yorumlar

Nuran Talyak
23

ŞİİR


3

TAKİPÇİ

Ak sütlü kaşıklarda süt emziği gibiydi gelmelerin. Ve su gibi gitmelerin yeniden benim aklımda kalan kıssa: Kafes ardından sorgularsan hayatı, ölüm basamaklarında tökezlemezsin. Oldu.

Gözlerine aktığım son gün, baba hasretiyle yana yana geldiğim hastane odası. İki bin üç yılıydı. Uzaklardayken duymuştum kalp krizi geçirdiğini. Gözyaşları içinde beyaz sakalınla yüreğimin derinlerindeki yaraya davet ederken seni, ikinci gün kaçtığın o garip yatak bile şaşırmıştı birden bire gidişine. Son kayboluşuna. O gün ben seni özlemekten ne kadar yorulduğumu fark etmiştim.
Bir ömrü gidiş gelişlerle tükettik. Sen yaşayarak, biz özleyerek gelişlerin tadını senli yaşamayı özlüyorduk baba Döndüğünde uçurumları aşmaya çalışırdık kısa aralıklarla. Gelişlerinde bir gidiş, varlığında hasret kokusu. Evde, küçük odanda yalnızlığı seçtiğin anlarda ki genelde bunu yapardın, biz kapı ardından dinliyorduk ruha huzur veren sesinle okuduğun ilahileri, ayetleri. Hala bir kasetin evde, senin okuyup dinleyemediğin kasetin biliyor musun? Bir kere gözlerime bakıp özle beni emi demeden gittin. Ama ben seni dinlemedim baba. Özledim seni. Çok özledim. Kendime borç bildim ücralarımda senin için ağlamayı yıllarca. Sen benim yavrumsun Türk filmi sarhoşluğunda kavuramadan bedenini gitmeyi seçtin. Hatırlar mısın bilmem sen Cüneyt Arkın filmlerini ne çok severdin. Sanırım Kör Oğlunda kendi kahramanlıklarını görüp tek kalemde on kişiyi devirebilmenin hazzını yaşıyordun Cüneyt Arkın bedeninde. Nasıl da heyecanlanırdık o tahta köprülerin zincirlerini koparırken ya da bir ermeni sultanının kızının yardımını şuh bir edayla kabul ederken. Haklıydı o her yaptığı yıkıntıda çünkü. Ve Gri gözlerini devirirken sofrada ben gözlerinde kan arıyordum.
Seni göreceğim günler arı olacağını biliyordum ya da öyle sanıyordum ama sen bal bırakmıyordun bana,diğer çiçeklerdeydi iğnelerin sürekli.üzgünüm baba sen benim hazinem olamadın. Sevgi çukuruna gizlediğin yosun tutmuş damarlarının beslediği, o buruk, o kırık ve biliyorum ki o hasta yüreğinle ellerimi tutamadın. Ayağı kırık tahta köprülerimin çivisi olamadın. Biliyor musun balinalar yavrularını kaybedince kendilerini sahile vururlarmış ölünceye kadar. Onlar yaşam kaynaklarını yavrularından alırlarmış. Sen balinam olamadın. Senin yumurtaların çoktan batıp helak olmuş haberin olmadı. Arkadan ellerinle sahile attığın yavruların yosun emzirişiyle büyümüş, baktın ama elini uzatamadın. Ah! Yangınım, ağız dolusu acım bağıramadığım. Yürek acısı nasırım.
Özledim diyemiyorum seni artık sen yaşarken almıştın seni. Çorak dolaplarda sakladık baba sevgisini fırtınaya inat. Her bıyıklı incitti avurtlarımı, her sakal şaşırttı bebek tenimde yalnızlığımı. Her baston tıkırtısı başımı döndürdü durak köşelerine ve yetim kaldım otobüs tekerlekleriyle her seferinde. Babalığı başkalarına biçtim ben de. kimine tam oturdu, bazısına eğreti durdu kimi de ömrümü aldı, gölgesinde senin varlığın vardı belki de. Ve ben seni özlemekten yorulduğum anda gittin özlemenin acısına şahitlik edemeden. Bu son gidişti. Ne bastonun, ne çıngıraklı saatin ne de yaşamda bize biçtiğin roller dur diyemedi. Hasretimse, hastane odasında unutmuşum özleyemedim seni.
Oysa sana diyeceklerim vardı gizli nefretlerim üzerine. Çöl yangınlarında kar olmanı dilediğim günler üzerine. İlk aşkımın yıkıntılarını anlatmadım sana daha ve bir sürü anlatmam gereken olay hayatımda baba olarak bilmen gereken. Duyamadın beni o zaman uzaklardaydın yanımdayken. Şimdi duyamazsın. Gelinmeyecek bir yerdesin artık. Geçmişinden getireceğin iyi bir anın yokmuş deme bana. Salatalık kokuları içinde, demlik yarıklı şakaklarım var. İyi anlarım oldu elbet güldüğümüz anlar. Ama babaların gülüşü değildi yanaklarına astığın tebessüm, her amcanın gülmesi gibiydi.

Tamamını Oku
 • Orhan DEMİRTAŞ
  Orhan DEMİRTAŞ 22.05.2018 - 14:13

  BABAM

  baba,
  babam

  kirpiklerime, kaşlarıma, saçlarıma,
  yanaklarıma
  avuç içlerime
  her yerime ama her yerime bu denli sinmişken izin
  söyler-misin şimdi bana
  senin yokluğun hangi acıya sığar baba
  hangi sabır hangi dilde dindirir ağrılarını
  hangi felaket dillendirir kendini sensizlik gibi
  üstelik bu kadar kazınmışken adın etime

  sorma baba, hiç sorma
  sen yoksan yaşanmıyor bu hayat
  sivri uçlu bir bıçak gibi göğsüme batıyor aldığım her soluk
  sensizlik var ya, hani yoksun ya
  ıslak bir göz
  ve buruşturup bir kenara attığım benimle
  hiç yalansız Araf'tayım

  sensiz üryandır ayaklarım, sürgündür, gurbettir
  ve sensiz yazılan her hikaye zifiri bir gökyüzü
  kalbim titriyor baba, yüreğim titriyor
  içime binlerce ''ah'' dokunuyor seni andıkça
  gel ne olur alıştırma beni yokluğuna
  alışırsam ölürüm
  alışırsam ölürüm

  halim yok, yorgunum baba
  sensizim ve hiç iyi değilim
  sarılmaz-sam sana geçmez bu eksik ve çaresizlikler-im
  anlıyor-musun

  söyle ne olur; söyle
  hangi şehir
  hangi ülke
  hangi evren senin kadar kıymetli olabilir ki baba

  ah senin varlığın,
  iki alemin geriye kalan yanıdır
  senin varlığın

  eğilir kalbim her dem adın önüne
  üstelik başım gözüm üstüne
  ve defalarca kez sarılır gönül sıkıca isminin her harfine
  bir ömre değecek kadar hem de
  eşsiz bir ışığa sarılır gibi, içten bir sevgiyle
  Seni ne çok sevdiğimi baba
  seni ne çok sevdiğimi
  adın gibi hatırlıyorum

  ve dahi can diyorum can, kokuna
  tekrar tekrar
  dilin uhdesinde boğuluncaya dek ikrar

  ve bilerek ve isteyerek
  dünyanın etrafını döner sesim her yeri sen sanarak
  bir Mecnun,
  bir Kerem,.
  bir Ferhat,
  bir Tahir gibi yanarak
  ve dahi bütün evreni dolaşır gibi yalın ayak
  her sabah baba, her sabah, şafaktan seni anarak
  ve üstelik an be an, öylece öperek adını yanağından
  mahcup ve utanarak

  seni seviyorum,
  seni seviyorum
  ey benim yaşamaya müsait ilk yerim
  ey benim içinden geçtiğim son diyarım
  ey benim her dilde hissettiğim sevda çınarım

  ey benim elim,
  ey benim göğsüm,
  ey benim omuzum,

  ey benim yedi iklim sırtım BABAM
  seni seviyorum

  Orhan DEMİRTAŞ

  SİZE VE BABANIZA VE DAHİ BABA-KIZ HATIRALARINIZA.... SAYGIYLA...

 • Orhan DEMİRTAŞ
  Orhan DEMİRTAŞ 20.05.2010 - 14:52

  çok güzel ifadelerle büyülübir baba portresi çizilmiş.. siz yazın o nerede olursa olsun inanın sizi duymaktadır...selam ve saygı ile........

Bu şiir ile ilgili 2 tane yorum bulunmakta