? SEVGİ DEMEk EMEK DEMEK Şiiri - Onur Bilge

Onur Bilge
1799

ŞİİR


21

TAKİPÇİ

? SEVGİ DEMEk EMEK DEMEK

Onur BİLGE

İnsanlar; sevgiyi, sempatiyi ve sıcaklığı aldıklarını hissettikleri zaman, tuhaf bir ürküntüyle şımarıklık raddesinde naza çekmeye başlayıp geriye bir adım atarlar. O adımla açılan ara, sevgi kaynağının da gerilemesi, yok denecek kadar sönükleşmesi ile açılır. Zannederler ki ne yaparlarsa yapsınlar, o sevgi pınarı yanı başlarında çağıl çağıl akacak, hiç bitmeyecek, zemzem gibi sonsuza kadar...

Oysa sevgi, anında karşılık bekler. Sadakat ve saygıyla korunmak ister. Sevme sanatı, duygusal bir dansa benzer. Aşk, romantizm yüklü, aynı adımlarla, sarmaş dolaş, fısıl fısıl, doyumsuz bir ılıklıkla devam ederken, itina ile korunmalıdır. Bulmak zor, kaybetmek kolaydır. Zor olan; onu göz gibi korumak, yaşatabilmektir.

Bir kötü söz yeter, bitirmek için. Öyle bir söz çıkar ki dudaklar arasından, istemli ya da istemsiz; bir anda her şeyi bitiriverir! Sonra, ara dur bakalım!

Hani, az önce avuçlarınızdaydı. Küçük bir kuş gibi mutluluk veriyordu. Sıcaklığını duyuyordunuz, yüreğinizde. Damar damar dağılıyordu, ılık ılık akıyordu, kanınızla içinize. Tüm vücudunuza yayılıyordu. Uçtu, gitti işte! Gelir mi bir daha? Asla! Hangi kuş azat edildikten sonra geri dönmüş?

İnsanların, en çok muhtaç oldukları, sevgi... Aşk, onun kremalısı... Yokluğu kedere gark eder, çılgına dönersiniz! Bulunca, bahanelerle geri çekilirsiniz. Kaybedince, beyninizden vurulmuşa dönersiniz ama iş işten geçmiştir, artık!

Ne olurdu, yıllarca aranan sevgi, bulunduğunda gereken yapılsaydı? Zaman, mekan ve beraberliğin gittikçe yoğunlaşan doyumsuz tadı, paylaşıla paylaşıla çoğalıp tüm dünyamızı mutlulukla doldursaydı! Her anı, fark edile fark edile yaşansaydı hayatın!

Sevgi, daima alıp verdiğimiz bol oksijenli hava gibi bulunmaz bir nimettir. Hayatta kalabilmemiz için günde binlerce kez nefes alırız da aklımıza bile gelmez, onun ne kadar değerli olduğu, ne işe yaradığı. Yaşamamız için ilk sırada olduğunu ve en gerekli ihtiyacımızı giderdiğini düşünmeyi bırakın, nefes alıp verdiğimizin bile farkına varmayız, çoğu zaman. İlk adımlardan sonra, belli bir tempoda devam etmeye başlayan, adeta istemsizleşen yürüyüşümüz gibi monotonlaşır, önemsizmiş gibi, hissedilmeden sürer gider, nefeslerimiz.

Ne zaman havasız kaldık, oksijensiz bir ortama girdik, nefes alamaz olduk, işte o zaman kıvranmaya başlarız, hattâ çırpınmaya! .. Nefes alamamak gibidir sevgisizlik! Boğulacak gibi oluruz, sevgisiz kalınca! .. Yüreğimizi ısıtmakta olan o kaynağı kaybetmeden, yokluğunun nelere mal olacağını bilemeyiz.

Neden, binlerce nefesin bir tanesini aldığımızda, durup düşünüp şükretmeyi bilmeyiz? Neden, sevildiğimiz söylendiğinde çılgınca sevinip, derinliğine hissedip, Sevgiyi Yaratan'a hamd; hissedip hissettirene teşekkür etmeyiz? Neden, karşılığını vermede cimrilik yaparız?

Sevgisiz yaşamak, yaşamak değil, sürüklenmektir. Tuz kadar önemlidir, sevgi. Tuz, baklavaya bile girip her şeye gereken tadı verir. Yaşamımızı tatlandıran odur. Yavan bir hayat, ruh hastası yapar insanı, hattâ delirtir. Hatırlasanıza, sevgiyi hissettiğinizde nasıl değişir evrenin rengi; suyun, ekmeğin tadı! Neler söylemeye başlar, her gün dinlediğiniz, dilinden o ana kadar pek bir şey anlayamadığınız şarkılar, türküler, şiirler! Ne güzel doğar güneş, çiçekler ne kadar güzel açar! Ne kadar güzeldir yaşamak, nefes nefes sevgi alıp vermek, ne güzeldir!

Sevgi, yüreğimize inen en doyulmaz duygudur. İnsan, mutluluktan öleceğini zanneder, hissettiğinde! .. Bir şiirdir, sevmek. Sevmek, bin şiirdir. Bir sevmek, binlerce şiir demektir. Nasıl, bir sözcük, bir işaret, bir şiiri bozarsa, yanlış seçilen bir sözcük de bir aşkı bitirir, mahveder, bozar!

Her şiir, bir başka musikidir. Bir notanın hakkı verilmezse, eser bozulur. Sevginin de hakkı verilmelidir! Sevginin hakkı; karşılık vermek, sadakat ve saygıyla korumaktır. Yaşatmak için emek vermek, gereken özeni göstermektir.

Sevgi, demek, emek demek!

***
Onur BİLGE

Onur Bilge
Kayıt Tarihi : 1.8.2007 06:55:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Orhan Çapan
  Orhan Çapan

  Oysa sevgi, anında karşılık bekler. Sadakat ve saygıyla korunmak ister. Sevme sanatı, duygusal bir dansa benzer. Aşk, romantizm yüklü, aynı adımlarla, sarmaş dolaş, fısıl fısıl, doyumsuz bir ılıklıkla devam ederken, itina ile korunmalıdır. Bulmak zor, kaybetmek kolaydır. Zor olan; onu göz gibi korumak, yaşatabilmektir.

  Sevgiyi anlatan bu yazınız beni çok duygulandırdı Onur hanım...

  Sevgiyi bir oyuncak olarak görüp, sonradan paçavra gibi atıp gidenler sizin bu yazınızın anlamını anlayamaz ki...

  Anlık günübirlik sevdalar türedi günümüzde...Her şeyin deyiştiği gibi sevdalar da deyişiverdi ne yazık ki...

  Yüreğinizden sevgiler eksilmesin...

  Saygılarımla...

  Orhan ÇAPAN

 • Hüseyin Bacanak
  Hüseyin Bacanak

  Nasihat dolu bu paylaşım için teşekkür ederim Onur hanım. Selam ve saygılarımla

 • Murat Aydın Doma
  Murat Aydın Doma

  'Her şiir, bir başka musikidir. Bir notanın hakkı verilmezse, eser bozulur. Sevginin de hakkı verilmelidir! .. Sevginin hakkı, karşılık vermek, sadakat ve saygıyla korumaktır. Yaşatmak için emek vermek, gereken özeni göstermektir.

  Sevgi, emek ister! '

  'bir zincir en zayıf halkası kadar kuvvetlidir'
  saygılar yüreğinize

 • Ali Özen
  Ali Özen

  SEVGİ UZMANININ DEĞERLENDİRMELERİNDEN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM. SAĞOL.

 • Sengul Deper
  Sengul Deper

  Ne olurdu, yıllarca aranan sevgi, bulunduğunda, gereken yapılsaydı? !
  Kutluyorum bu guzel paylasiminizi,kaleminiz daim olsun

 • Kadir Tozlu
  Kadir Tozlu

  Sevgi dağıtmaktan çekinmeyin...
  Sevgiler
  dağıtmakla bitmez
  Azalmaz da...
  Güzel yazınız için tebrikler.
  Kadir Tozlu

 • Mehmet Yesılpınar
  Mehmet Yesılpınar

  İnanın o kadar doğru tespitlerde bulunmuşsunuz ki ne diyeyim ben size Onur Hanımefendi.Sizi gönülden alkışlıyorum.Değerli yazınıza bıraktığım tam puanımı lütfen kabul buyurunuz.Saygılarımla.

 • Sirine Sirine
  Sirine Sirine

  Oysa sevgi, anında karşılık bekler. Sadakat ve saygıyla korunmak ister. Sevme sanatı, duygusal bir dansa benzer. Aşk, romantizm yüklü, aynı adımlarla, sarmaş dolaş, fısıl fısıl, doyumsuz bir ılıklıkla devam ederken, itina ile korunmalıdır. Bulmak zor, kaybetmek kolaydır. Zor olan; onu göz gibi korumak, yaşatabilmektir.
  ne kadarda doğru sözler tebrik ederim sizi
  yazılarınız harika

 • Burhanettin Akdağ
  Burhanettin Akdağ

  Her şiir, bir başka musikidir. Bir notanın hakkı verilmezse, eser bozulur. Sevginin de hakkı verilmelidir! .. Sevginin hakkı, karşılık vermek, sadakat ve saygıyla korumaktır. Yaşatmak için emek vermek, gereken özeni göstermektir.

  Sevgi, emek ister!

  Bütününe ait birşeyler söylemek gerekirse bu kopyaladığım cümleler yeterlidir sanırım. Nasıl ki yiyeceğimize, giyeceğimize özen gösteriyorsak, hele ki ta içimizde olan duyguların en yücesi olan sevgiye emek ve özen göstermemek nicedir?

  Tebrikler yüreğinize, kaleminiz daim olsun.

  Selam ve sevgiyle.

 • Merâl Özcan
  Merâl Özcan

  evet sevgi emek ister, büyükmet, canlı tutmak için...
  her daim kollamak, gerektiği kadar, sıkmadan
  her daim hatırlamak ama yormadan
  ve vermek, beklemeden...

  sevgiler Onur Hanım...daim sevgilere...selamlar...

TÜM YORUMLAR (12)