Sen Asıl Suskunluklarımı Dinle

Vahap Akbaş
6

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

Sen Asıl Suskunluklarımı Dinle

bir ırgat gibi çalıştım çok sesler biriktirdim
dağıttım sonra hepsini bilmiyorum ne kadarı sende

sende olmayan avare sözlerim
hangi şarkıda ağlıyor şimdi bilmiyorum
sen asıl suskunluklarımı dinle
söndürmeye kıyamadığım yangınlar ordadır

depremlerin şiddetini düşürür sözcükler
sözcükler deli suları yatağına çeker
uyutur usulca budur en büyük maharetleri
sen asıl uykudaki ağzımı dinle
gör nasıl açılır sır bahçelerine pencereler

sen asıl suskunluklarımı dinle
ordadır yazılmamış tarihi âşıklığımın
çılgınlıklarımın boy fotoğrafları ordadır
sen asıl suskunluklarımı dinle
ve anla anla ki ne maceralardasın benimle

Vahap Akbaş
Kayıt Tarihi : 16.6.2000 17:08:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Menevşe Meneviş Köylü
  Menevşe Meneviş Köylü

  Het is geen vooroordeel meneer Sayin. Het is, mijn reactie voor wat ik hier lees.

  Ama sayin Sayin, biz bu sayfadayiz. aciklamaniz elbette cok güzel. güzel fakat, paragrafiniz yanlis anlamaya müsait.

  Was dat de bedoeling? dan heb ik het verkeerd begrepen... sorry voor mijn reactie.

 • Nadir Sayin
  Nadir Sayin

  Orda ki anlam, Meneviş hanım.. Atatürk’ün bu sayfa bu antoloji yi bin katlar degerde ve yürekte oluşudur..Bu köşe de Atatürk anılmıyorsa onun degerine bir dirhem zede gelemez..ama bu köşenin var olan degerini düşürür anlamındadır.. Lütfen ön yargılı olmayın..: ‘Ik vind het heel erg jammer voor deze vooroordeel Meneviş hanım..U kunt tenminste even vragen wat ik precies bedoel..jammer..echt jammer..!”

 • Fikret Şahin
  Fikret Şahin

  Sayın Vahap Akbaş'a saygısızlık etmek kesinlikle amacım değil. Şiirini beğeniyle okudum ama günün duygularını çok daha iyi dile getirdiği için , Sayın Uğur Balcıoğlu'nun şiirini günün şiiri olarak seçiyor ve kendini kutluyorum.

  Saygılar

  Fikret Şahin

 • Menevşe Meneviş Köylü
  Menevşe Meneviş Köylü

  'Nitekim Atatürk’ü bu yurda ettiğini bu özel anma gününde bu özel sayfa da Bir şiirle ansanız ne olur anmasanız ne olur! '

  yazdiginiz cümleyi buraya almak zorunda biraktiniz beni. bu cümlede birakin civiyi, NAL bile yok sayin Sayin.

  n'olur, n'olmaz...

  saygilar,

 • Nadir Sayin
  Nadir Sayin

  Murat bey,

  Eskiden ben diyeyim 1900 yıl önce siz diyin 2500 yıl önce ilk çağda insanlar hoo..höö..hüü..ile Hans..Gaa..Gu,,,huu.. Güney..isimler ve kelimler buldular… Sen misin Ça ça diyen..Şu ..Qu Traa..diye homurdanan..ne nedir..necider..nasıl bir varlıktır..mahluk mü, canavarmıdır..!!

  Zaman ilerler: “ Ölüm Allahın emri şu ayrılık olmasaydı!”.. Kızıldereliler..dumanlar..ateşler..gemi..matbaalar.. bulunur..

  İnsan oğlu artık kimin hangi sesin..dumanın ne olduğuyla ilgilenmez.. Özgürlük..devrim..Din de huzur ve yaşama verilen bir anlam ruhu..Beyinlerde çoğalır.. Aş-iş-sosyal güvence ve eşitlik..gider..

  Savaşlar..toprak..saltanatlık.. Evrimler, devrimler..evrensel insan hukuku, kadın erkek eşitliği ..devam eder ve döner dünya..döner..
  Bu arada insanlık taihini de özetlemiş olduk..

  Ve Bir insan özlü, yurt sevgisi yüreğinde atan..bağımsızlığı ve halkını dingiline kadar ölesiye seven Halkıyla bütünleşmiş, insanıyla yoğrulmuş külhanbeylikten bin kez zem zem suyu ile arınmış lider (ki lider de bu nitelik olmazsa o lider değil, en hafif tanımla içinde diktatör yaşatan hükümdardır).. Evet tam da insanı..halkı ve yurduyla..zamanın olanağı ve şartlarında ki o halk lideri Atatürk şunu demişir:

  Küçük beyinler kişilerle..-ki zamanın borazan öttürenleri nin yaptığı başka bir şey değil-

  Orta beyinler olaylarla..,

  Büyük beyinler fikirlerle uğraşırlar…

  Şimdi bu sözüm Size olmasın Murat Elter bey (bakın hatta bey diye hitap edeyim çünkü sizi tanımıyorum..bey dersem herhalde onurumdam birşey kayıp etmem)..ve genel olsun..
  İyi de hiç olmazsa aşağıda ki yazımda, begenir—beğenmezsiniz..hatta eleştirebilir..sizce doğru olan fikrinizi de yazabilirsiniz..yani bunlarla bir düşünceyi ve algılarımı ortaya koyuyorsam ve kimseinin hu..hü..hu..sunda değilsem..söyler misiniz..siz..neden bu denli kimin ne yediği..içtiğiyle..nasıl-yatıp..kalktığıyla..hanği inanç ve idelojisi olduğuyla..neden ve niye Adı Nadir, Ahmet..Fatma.. Deniz..Sevgi..Nergiz.. olduğuyla ilgilenirsiniz ki!

  Genel anlamda bu zihniyette olanlar bu alanda bakın somutluğuyla iletiyorum..bu alanda diyorum..neden illaha ki küçük beyinliklik oynuyorsunz ki.. Edebinizle..fikriniz nedir beyfendi..fikriniz..ANLATIN dinleyelim..!

  Burada bilinir ki şahsi tartışma niyetim esasında olmaz..gerçek yüreğimden geleni beynimde sentezleştirmeye gayret eder kendi gördüğüm gerçeği yazarım..Diger insan da kim olursa olsun bunu yapması halinde karşılıklı muhattaplık oluşur..fikir yürütülür ..bunlar doğal şeyler..Ama sen niye çayı şekerli içiyorsun! Hayda ..daha bir oturup kahve içmedik..BSB..DFK..AKB]CKA..lımısın?
  Kardeşim burada inan PARTiLiLER lideri ..ne Ahmet ne de Mehmet..Ayşe ile Döndünün fikirini yazmıyorum… Sen de yazmıyorsan..Senin PAKABA liğin..CPHAPADL iğin inan beni zerre kadar alakadar etmiyor..
  Umarım kaya yerine konmuştur..

  Saygıyla..

TÜM YORUMLAR (52)