Sana Dair (mektup) Şiiri - Sevgili Özbek

Sevgili Özbek
140

ŞİİR


2

TAKİPÇİ

Sana Dair (mektup)

Öyle çoksun ki ben de canözüm, öyle çok ki! Durgun nehirlerin döngüsünde sanki yüreğim. Her kelime sana dair, her sözcük senden bahsediyor. Sen yoksun, yoksun sen!

Hep sana dair yazdım seneler boyunca. Gerek bilinçli, gerek bilinç altı. Zamanın ve yokluğunun esiriydi duygularım. Ama şimdi varlığını düşünerek yazıyorum. Başlamak diyorum ve başlıyorum. Eski günlere dalıyorum. Rüzgâr esişleri misali, fırtınalar kopuyor yürek koylarımda. Seni görememe yangınları daha bir diniyor.
Nasılsın? Nerede? Nicesin?

Sana attan bir rozet almıştım hatırlıyor musun? Düşünce sürgünündeyken yollamıştım adını hatırlıyamadığım bir arkadaşımızla. Sen, bir başka düşünceyi temsil ediyor diye kızmıştın bana. Özgürlük sembolü düşüncesiyle almıştım onu ben. At benim için yel kanatlarında alabildiğine uçmaktı. Kızılderililer filminde izlemiştim. Sonra sana Reyhan’ la bir mektup yollamıştım, rüyadan falan bahsediyordum.. Bir bahçeye sapmıştım yüzüne bakıp yüz hatlarını göremeden. Sinemde kalbime, bedenimde korkunun krallığına yenilmiştim.
Ah nice gülüyorum şimdi! …

Sahi gözlerin nasıldı? Bakışların nasıldı bilmiyorum? Gülüşün ne renkti? . İnan hiç bir şey yok yâdımda. Karşı cinse bakmak yasak olduğu için bakamamıştım sana… Yüreğim bunu benimsemişti çünkü. İşte şimdi olmalıydım zamanın o köhne salisesinde. Sana öyle güzel bakardım ki, yasakları yok ederdim. Çokca sever, daha bir gülümserdim… Ezberlerdim gözbebeklerinin pırıltısını. Gamzelerinin derinliklerinde demler biriktirirdim. Sular durulur, kar kokardı rengi. Doğa tipiye tutulur, yağmurla ıslanırdı çiçekler. Sevgi kokardı çimler..

Ne garip değil mi, yıllar sonra bunları düşünmek? Aslında düşünmek değil benimkisi.. O gözlerini ilk açtığında sahibini gören, bir daha bırakmayacak olan yavrular var ya; öyle bir şey. Ben ilk görmüştüm seni. O senli günlerin etkisi.. Sevmenin ne olduğunu bile bilmez iken.

Biliyor musun, sana dair bu duygularımı günün boşluğunda kelimelere dökerken; nefesimin sıcaklığında tükeniyor zaman. Sen uzaklarda kendi halinde kendince, kısacası ikimiz de kendimizce. Sensiz, ama seninle.. Bu kaçıncı mektup elimde var olan, bu kaçıncı yazışım sana.. Ayrılık bilmecesinin yanıtlarını düşünüyorum. Bir akıtabilsem içimdeki seni, bir akitabilsem kalemimdeki mürekkebe, inan son bulacak bu hasret dolu özlemlerim…Öyle benimlesin ki düşünenim, öyle bendesin ki!

Kısa bir karşılaşmanın verdiği bahtiyarlıkla, nefesim dudaklarımı yakarken hoş geldin, sefa geldin diyecektim ki; bir hayal gibi kayboldun. Hal böyle de olsa, geç otur kalbimin dost köşesine diyorum. Ve sonra yürek heybemden bir zarf çıkarıp, adını yazıyorum.
Uzaklık mı dersin. Yoo benim için değil o canpare.. Adresini bilsem gönderir miydim bilmiyorum ama, adresin kalbimde. Hasret kokan türkülerin yüreğine akıyorum uzayan özlemlerimden, aynı gökyüzüne ayrı gözlerle bakan yirmi dört ayar sevdam yankılarıyla.

Sen bu mektubu okurken, ben bakamadığım o gözlerinle gidiyorum. Ben de sen kalırcasına. Sen de ben ırağı çalarcasına… Hoşça kal canözü, hoş kal ama..

26/10/2008

Sevgili Özbek

Sevgili Özbek
Kayıt Tarihi : 16.11.2008 23:08:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Ozan Sentezi
  Ozan Sentezi

  Cocukken Semsi Belli´nin böyle yazilarini okumaktan cok hoslanirdim..Ayni hazzi duydum tebrikler gönül dolusu selamlar

  Cevap Yaz
 • Hazan Sobahar
  Hazan Sobahar

  İnsan sosyal,duygusl ve psikolojik bir varlıktır.Dolayısıyla,kendine özgü gizil güçleriyle birlikte yaratılmıştır.Bu güçler,kendisine sunulan olanaklar ölçüsünde yeşererek,filizlenir.
  Oysa,'mektup'tan,'tutku'dan,'kaçış'tan ve diğer eserlerinden anlıyorum ki,Sevgili ÖZBEK yaşadığı bütün olanaksızlıklara ve olumsuzluklara rağmen,kendisinde var olan bu gizil güçleri kullanmasını bilerek,bireylere örnek bir direnişin ve haykırışın simgesi;toplum önderliğinin ise öğretmeni olmuştur.
  Ne mutlu sana öğretmenim.

  Cevap Yaz
 • Şakir Alimoğlu
  Şakir Alimoğlu

  Hanımefendi
  ŞAHANE bir şiirsel mektup okudum. Gençliğimi hatırladım bir anda. Çok sevdiğim bir tarzdır şiirsel mektup. Kutlarım ALKIŞLARLA ve tam puanla gönül denizimden.

  Sen bu mektubu okurken, ben bakamadığım o gözlerinle gidiyorum. Ben de sen kalırcasına. Sen de ben ırağı çalarcasına… Hoşça kal canözü, hoş kal ama..

  Gönül bahçemden gönül bahçenize 1001 renk çiçek yolluyorum. Kabul buyurunuz lütfen.
  Saygılar...
  Âlimoğlu

  Cevap Yaz
 • Yılmaz Keskin
  Yılmaz Keskin

  Bu güzel çalışmayı okuduktan sonra gözlerinizi kapatıp bir sevgi eleştirisini yapın kendinize. Bunu yaptığımızda sevgiye,dostluğa, güzelliğe ne kadar ihtiyaç duyduğumuzu ve duyanların olduğunu daha rahat anlayacağız. Sıradan bir yorum olacak ama mükemmel bir çalışma demekte gerekiyor sanırım.. devamının gelmesi dileklerimle sevgiyle kalın..

  Cevap Yaz
 • Veysel Koşar
  Veysel Koşar

  Kadehi elinde, bekleme beni
  Kızıl şerbetlerden içmişim Suzan.
  Hararetin vursa yaksa da teni
  Feleğin narından geçmişim Suzan.

  Ey Suzan ‘ım, çoktur senin aşığın
  Talihsiz yüzlere bakar eşiğin
  Biçare gönüller oldu beşiğin
  Mirastı figanın seçmişim Suzan.

  Gelmeye özendim hemen yanına
  Vardıkça bulandım senin kanına
  Visali imkansız derler anına
  Serinden elemi biçmişim Suzan.

  Elinde tutmuşsun aldan gülleri
  Yara içre gördüm saran elleri
  Ah, neden âşığın küskün dilleri?
  Geriden geriye kaçmışım Suzan.

  Yeter gayri Suzan durma karşımda
  Güneşim döküldü gece, arşımda
  Kalmadı sermayem iflas, çarşımda
  Malımı mülkümü saçmışım Suzan....selam ile

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (17)

Sevgili Özbek