Şair Yazar Mahmut Özkoca İle Ropörtaj Şi ...

Ahmet Sargın
212

ŞİİR


2

TAKİPÇİ

ŞAİR-YAZAR MAHMUT ÖZKOCA’YLA ŞİİR VE EDEBİYAT ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Çamlık Gazetesi olarak: Eğitimci şair, yazar Mahmut Özkoca’yla şiir ve edebiyat üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Gazeteci- Yazar Ahmet Sargın tarafından hazırlanan bu röportajı sizlerle paylaşıyoruz:

A.SARGIN: Sayın Hocam, Kültür sanat üzerine oldukça başarılı çalışmalar yapıyorsunuz. Seçkin eserlerinizle edebiyat dünyasında adınızı sıkça duyuran bir eğitimcisiniz. Bu vesileyle sizi okuyucularımıza tanıtmak istedik, kısaca kendinizi bize tanıtır mısınız?

M. ÖZKOCA : Öncelikle nezaketiniz için teşekkür ederim. Yazmaya 9 yaşında başladım. İlk şiirimi mahalledeki Pazar yerinde gördüklerimi şiire uyarlayarak çocukça bir şiir yazmıştım. Aynı yaşlarda başladım kitap okumaya günlük abartısız söyleyeyim yüzlerce sayfa okudum. Burada her tür kitap demek isterim çünkü tek düze okumak insanı geliştirmez tak aksi bağnaz-yobaz ve kinci yapabilir. İlkokul –ortaokul ve liseyi Antakya’da okuyup Diyarbakır’da lisan eğitimimi tamamlayıp öğretmen oldum. Tabi öğretmen olana dek 4 kitabım yayımlanmıştı. ilk kitabımı da matbaacı geçmişim olduundan kendi matbaamda eski teknoloji ile kendim basmıştım. Gönüller Açılınca ismiyle çıkmıştı. 3. Şiir kitabım Dicle Ünv tarafından bastırılmıştı. Sonra araştırma inceleme kitabım Ey Diyarbakır Diyarbakır 1996 da çıktı. Sonra ürettiğim eserler 3’er 5’er çıktı. Çocuk kitapları içerisinde çocuk şarkıları, çocuk tiyatroları, çocuk öyküleri, çocuk masalları var. Sanırım 65 kadar şuan piyasada kitabım var. Bu arada kitaplarımın bazıları çeşitli dillere de çevrildi.

Tamamını Oku

Bu şiir ile ilgili 0 tane yorum bulunmakta