...Saçlarımın yüzünü örttüğü geceye yasl ...

Emine Deniz
87

ŞİİR


15

TAKİPÇİ

...Saçlarımın yüzünü örttüğü geceye yasla başını

Saçlarımın yüzünü örttüğü geceye yasla başını... Ey hayatımın kararan noktasında parlayan tütsü gözü aydınlığım. Gel... Gel ki kuruyan uçlarımız yeniden cana gelsin, gel ki delirsin damarda kan.Kurudum kış ayazlarında şerefsiz sevdalardan.Baharım ol gel, mevsimsiz olsun güneşlerim ne çıkar. Yağmurum ol gel, rüzgarsız dağlarda ıslanalım. Yeniden döl versin papatyalar.

Ne çok baharlar eskittim ben. Senden önce ne yalancı güneşlere aldandım bir bilsen. Gel... Acıyan yaralarım var hala. Hala eksik düşlerim. Tamamla beni. Ne mesafeler eritir içimizdeki alevi, ne yağmur söndürür ormanlarımda çıkardığın yangını. Hani ben mumdum,sen içimde ipim. Sen yandıkça ben eriyorum işte,ben eridikçe sen yan. Bitimsiz olsun bu har... Bitimsiz olsun bu akış içime... Sen nehrim ol, ben denizin. Sana ayırdım en nadidesini tuzumun. Islat dudaklarını ve doyur beni. Rengimi seninle buldum ben, öksüz bırakma gülüşlerimin aydınlığını... Avuçların varsın benzesin göğün yarıklarına, bırak sevinçlerini sokaklarıma. Ayırdım ikimize alnımın en temiz sayfasını, sevişsin diye içimizde incir kuşları...
Sen gelene dek meyveyi çoktan kesmiş bir incir ağacıydım. Şimdi yeşil bir zeytin döl veriyor içimde. Beyaza bu kadar yakışmamıştır siyah. Bu kadar masum yaşanmamıştır hiçbir günah.Yan! Şimdi yanmak zamanı. Kuduran arzuların, ertelenmiş heveslerin hesap verme zamanı... Şimdi sevmek zamanı... Hesapsızca.

İşte bahar... İçimde koşan deli taylara yetiş. O kadar hızlı olmalısın ki kurtulamamalıyım ellerinden. Yorulma. Sakın vazgeçme benden. Aydınlığa dönüşecek karanlıklar hatrına, bir yürekte yol alacak iki beden hatrına, terinin mendili tenim hatrına... Gövdende yol alıp raksetsin düşlerim.
Ben aşka müptela... Akıt damarımdan çekilen kanı... Serseri bir kurşun gibi sokul kalbime. Hoyratça, sessizce, erkekçe... İndir omuzundaki mavzeri, bitir savaşlarını. Bak ben geldim. Sensiz de yaşar dağ yamaçlarında çiçekler, sensiz de gider gemiler... Oysa ben kurumak üzereyim. Akıt suyunu yatağıma. Gel... Gel ki yeşersin siyaha dönen nilüferler tenimde. Gel ki güneşler doğsun bedenimde.
Mutluyum sevgili, unuttuğum kadar mutluyum şimdi. Yaşamak ağır bir döngüdeyken ve ben boğulmak üzereyken... Artık ölümden söz etmek yok. Bedeninde ölümsüzleşmeden!

Yüzümün yüzünü gölgelediği günlere kaldır başını. Hiçtik düne kadar unutma... Ben varım yanında. Düşürme umutlarını, düşürme umutlarımı şerefsiz sevdalara. Beni özlemeyi aklından çıkarma. Verecek o kadar çok sevgim var ki daha. Korkak sevdalardan yola çıktım ben. Cesaret sokaklarında yalnız bırakma.

07.04.2005

Emine Deniz
Kayıt Tarihi : 7.4.2005 19:58:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Affan Dede
  Affan Dede

  Oldukça iyi.. Bravo diyorum.

  ortlama 4,4 puan verenleri de vatan haini ilan ediyorum):)

 • Kadir Tozlu
  Kadir Tozlu

  Harika satırlar.
  Okurken kayboluyor
  hayal alemine dalıyor insan.
  Her tarafında buram buram duygular
  Her tarafında ince bir sanat...
  Ünlü şairlerde bile göremediğim kadar.

  Serbest şiir dilinde
  Tek farkı satırların alt alta gelmemesi.
  İster şiir gibi
  İster düz yazı gibi
  Okuyan için de yazan için de

  Kutluyorum Kızım...

  Kadir Tozlu

 • Çınar Deliruh
  Çınar Deliruh

  'Hani ben mumdum,sen içimde ipim. Sen yandıkça ben eriyorum işte,ben eridikçe sen yan. Bitimsiz olsun bu har... Bitimsiz olsun bu akış içime...'
  güçlü benzetmelerle harika bir yazı...

 • Mine Özkanli
  Mine Özkanli

  Böyle duygu yüklü bir yaziya ne denir, nasil yorum yapilabilir ki, okurken o dalgalara kapiliyor, o rüzgarlarda savruluyorsunuz adeta. Yüreginize, kaleminize saglik.. sevgilerimle

 • Haydar Altıntaş
  Haydar Altıntaş

  kalemınız adeta kagıt ile tango eslıgınde dans etmıs aydın kalemınıze ve yuregınıze saglık saygılarımla

TÜM YORUMLAR (10)