Sabahattin Özçelik'in Ardından

Mustafa Sami
79

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

Sabahattin Özçelik'in Ardından

Sivil Savunma ile özdeşleşmiş, ömrünü Sivil Savunmaya adamış bir meslektaşımız, bir büyüğümüz, ağabeyimiz, sivil savunmadaki hizmetinin büyük bir kısmında değişmez bir görevdeymiş gibi algılanan Daire Başkanımız, Sivil Savunmanın “Sabahattin Ağabeyi”ni uğurladık. 1 Kasım 2007 itibarıyla kıymetli Başkanımız yaş haddinden emekliye ayrıldı. Aramızda bulunmasa da O'nun memuriyet anlayışı bizlere örnek olacak; O, her zaman sivil savunmacıların gönüllerinde yaşayacaktır.

Özgeçmişi

Sivil Savunma Teşkilatıyla neredeyse aynı kaderi paylaşan Sabahattin ÖZÇELİK, 1 Kasım 1942'de Samsun'un Terme İlçesine bağlı Sarayköyü'nde doğdu. İlk ve ortaokulu Terme'de, Lise öğrenimini ise İstanbul Kabataş Lisesinde tamamladı. 1966 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Yedek Subaylığını 1966-1968 tarihleri arasında Polatlı Topçu Okulu ve Ağrı 12.Tümen Topçu Alayında Batarya ve Disiplin Subayı olarak yaptı. 1968 yılı sonunda Sivil Savunmada başlayan memuriyet yaşamında: Sivil Savunma Koleji'nde İdare Amirliği, Öğretmenlik ve Müdür Yardımcılığı; 1978-1979 yıllarında Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde Daire Başkanlığı ve Genel Müdür Yardımcılığı; 1979-1980 yıllarında İşletmeler Bakanlığı Başhukuk Müşavirliği; 1980'den günümüze kadar da Sivil Savunma Genel Müdürlüğü Uzmanlığı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. Yine bir sivil savunmacı, Sivil Savunma Koleji Öğretmenliğinden emekli Sabahat Hanımla evli olan Sabahattin ÖZÇELİK'in Emre isminde bir de oğlu bulunmaktadır.

Hizmetleri

Uzun yıllar Daire Başkanlığı ve Sivil Savunma Genel Müdürlüğü Yayın Kurulu Başkanlığı görevinin yanı sıra, Sivil Savunma Teşkilatının yeniden yapılandırılması ile ilgili çalışmalarda bulundu. Sivil Savunmayla ilgili bir çok mevzuatta olduğu gibi, Ülkemiz için önemli bir mevzuatın hazırlanmasındaki emeği unutulmayacak hizmetleri arasındaydı: Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik'in 26.07.2002 gün ve 24827 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesindeki insanüstü gayreti her zaman takdirle anılacak, özverili bir çalışmaydı. Emekli olacağı güne kadar da Yangın Yönetmeliği ile ilgili değişikliklerin ek olarak yayımlanmasıyla doğrudan ilgilendi.

Sivil Savunma Teşkilatının kuruluşunun 48. yılının geride bırakıldığı düşünülürse, büyük çoğunluğu Sivil Savunmada geçen başarılarla dolu 39 yılın önemi daha iyi anlaşılır. Teşkilatın gelişiminin her safhasında, gerek karar alıcı konumunda gerekse uygulayıcı olarak hizmet vermiş bir bürokratın yaşamı, Teşkilatın kader çizgisiyle ancak bu kadar örtüşebilir.

Kişiliği

İyi bir eğitimciydi. Personelin düşüncelerine önem verir, onları dinlerdi. Beraber çalıştığı personele işi öğretirken aynı zamanda deneyimlerini de aktarırdı. İşine gösterdiği ilgi, dur durak bilmeyen gayreti heyecan vericiydi. Yanında misafiri de olsa her zaman işine öncelik verirdi.

Sivil savunma hizmetleriyle ilgili deneyim ve birikime sahipti. Titiz bir araştırmacı ve uygulayıcıydı. Yılların verdiği tecrübe ile olaylara doğru teşhis koyar, yerinde çözümler üretir, sonucu da gerçeğe uygun şekilde öngörürdü. Yüksek çalışma azmi ve konulara derinlemesine nüfuz edişi en belirgin özelliğiydi.

Güven veren bir kişiliğin görüntüsüne sahipti. O'nu yakından tanıdıkça bu kişiliğin ip uçları da kendini ele verirdi. Sözüne güvenilir, eğer bir konuda söz vermişse, verdiği sözü mutlaka yerine getirirdi.

Personeli ile arasında amir memur ilişkisinden çok bir ağabey kardeş ilişkisi vardı. Bu özelliği de kendisine “Sabahattin Ağabey” sıfatının verilmesinde ve bu sıfatın O'nunla birlikte anılmasında etkili olmuştu. Yıllarını sivil savunmaya vermişti. Bilgisiyle, davranışlarıyla saygınlık kazanmış, otoritesini kabul ettirmişti. Zaman zaman kızsa da, bir süre sonra kızgınlığı geçer, gönül almasını da bilirdi. Dostları, O'nun dostluğunu kazanmanın bir ayrıcalık olduğunu dile getirirdi.

Bir diğer özelliği de, personelin gerek kılık kıyafetine gerekse mesaiye gidiş ve gelişlerine özen göstermelerini ister, bunu yakından da takip ederdi.

Sabahattin ÖZÇELİK'in katıldığı sivil savunma tatbikatlarıyla ilgili aşağıda yer verdiğimiz anısı, kendine duyulan güvenin bir belirtisi ve eğitici yönü ile paylaşılmasında yarar bulunan anılarındandır.

Edirne Sivil Savunma Tatbikatı ile İlgili Anısı

Edirne'de yapılan Sivil Savunma Tatbikatında yangın çıkarılması gerekiyordu. Bu iş için olay mahalline önceden benzin dökülmüştü. Ancak tatbikatın açılış konuşmaları uzayıp tatbikatın başlaması gecikince, tatbikat başladığında tatbikat senaryosu gereğince çıkan yangını söndürmek için harekete geçen itfaiye yangın mahalline gelmiş ama hala yangın çıkarılamamış, bir türlü yanma olayı gerçekleşememişti. Tatbikatı izleyenler de durumun farkına varmışlardı. Sonunda yangın çıkarılmış, İtfaiye tarafından da söndürülmüştü. Bu beceriksizliğe Vali Bey çok kızmış, acımasızca eleştirmişti. Tatbikat bittiğinde Daire Başkanımız Sabahattin ÖZÇELİK tatbikatı değerlendirmek üzere yaptığı konuşmada şöyle demişti: “Biz Sivil Savunmacılar yakmayı bilmeyiz ama yangını söndürmeyi ve afetlerde can ve mal kurtarmayı çok iyi biliriz.” Bu ifade, orada bulunan sivil savunmacıları rahatsız eden yetersizlik ve beceriksizlik duygularını da alıp götürmüştü.

Son Söz

Yaşamının önemli bölümünü belirli bir amaca hasretmiş kişide olduğu gibi, ömrünün neredeyse 2/3 ünü aynı amaca adamış olan Sabahattin ÖZÇELİK'in de ortak paydasını “Sivil Savunma” aidiyeti oluşturmaktadır. Belirttiğimiz özelliklerinden dolayı, uzun yıllar Dergimizin Yayın Kurulu Başkanı olarak görev yapan, Sivil Savunma Teşkilatının “Sabahattin Ağabeyi”ne yapmış olduğu hizmetleri için Sivil Savunma Teşkilatı adına Yayın Kurulu olarak teşekkür ediyor, hizmette bulunduğu günlerde olduğu gibi, emeklilik yaşamında da sağlık ve esenlikler diliyoruz. Emekliliğinden sonra bir kaç yıl içinde vefat eden bu değerli büyüğümüze Allahtan rahmet diliyoruz. Mekanı cennet olsun.

Mustafa Sami
Kayıt Tarihi : 9.12.2021 12:13:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


Bu yazı Sivil Savunma Teşkilatında 39 yıl hizmet eden ve emekli olduktan iki yıl sonra vefat eden rahmetli Daire Başkanım Sabahattin Özçelik'e atfen kaleme alınmış olup, Sivil Savunma Dergisi'nde yayınlanmıştır.

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
  • Gülçin Aytan Açıkalın
    Gülçin Aytan Açıkalın

    Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah

    Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (1)

Mustafa Sami