Halit Mehdigil - Rüyalar Şiiri - Antoloj ...

Halit Mehdigil
107

ŞİİR


2

TAKİPÇİ

.......Rüyalar. Rüyalar asla geleceği göstermezler. Rüyalar neden insan yaşamında yer edinmiştir? Tek sebebi doğa karşısında güçsüzlük ve daha az bilgidir. Her türlü ama her türlü rüya geleceği asla bildirmez.Tamamen insan beyninin uzak ya da çok yakındaki geçmiş beyni baskılayan olaylardır.
Beyin bilim adamlarının dediğine göre gündüz yüzde 20 gece yüzde seksen kapasite ile çalışıyor.
......Bunu bilgisayara benzetebiliriz. Bilgisayar bir sürü işlem yapıyor. Bazı aralıklara bilgisayarınızı bakıma alıyorsunuz. Virüs tarama yapıyor kopuk bölümler bir leştirilerek diskte yer açılıyor. biz normal çalıştırdığımız insan beyninin gündüz ki faaliyetlerine örnek; bakıma alınan bakımı yapan bilgisayar anları da insan beyninin gece çalışmasına örnektir.
.....Rüyalarımı çok analiz etmeye çalıştım. Gördüm ki bir gün önceki beni üzen mutsuz eden şeyler ya aynı görünümda ya da sembolik başka öğelerle karşıma çıkıyor rüyada. Rüya beynin sistematik kendisini temizlemesi ertesi güne mücadele gücüyle çıkmasıdır.
....Demem o ki rüyalarınızı mercek altına alın.Bir örnek vereyim. Çok önceleri okumuştum. Çok para harcayan eşini maddi yönden yoran bayan erkeğin rüyasına ke4ndi eşi olarak değil de sembolik olarak hırsız,yan kesici ya da,
kapkaç olarak görünür rüyada. Sebebi gündüz eşine karşı zorlanan erkeğin beyni kendi eşine savunma mekanizmasını araya sokarak hırsız ya da kapkaç olarak rüyasında görüyor.
daha sonra çok yakın bir arkadaşım eşinin para harcamalarından, isteklerinden yakınıyordu. Bir günde bana bu gece çok kötü bir rüya gördüm,dedi. Oto büs durağındaydım bir kadın paramı çaldı saçından sürüklemek istedim,mücadele ettim,demişiti. Oysa daha bir gün önce eşinden yakındıkları aynıydı. Otoı büs durağı da vardı. ancak otobüs durağı

Tamamını Oku