Ramazan-ı Şerif Şiiri - Rabia Barış 2

Rabia Barış 2
156

ŞİİR


5

TAKİPÇİ

Ramazan-ı Şerif

RAMAZAN-I ŞERİF

Ramazan birçok anlamı içinde taşıyan, inananların inandıkları değerlere ve nice güzelliklerde yakınlaşmalarına yol açan özel bir aydır. Özel olduğu kadar da güzel bir aydır Ramazan. Gerçekte inanmış her Müslümanın hasretle beklediği önemli bir aydır, başı rahmet, ortası mağfiret, sonu necat diye tanımlanan her yıl yenilenen bir fırsattır. İyiliklerin ve ibadetlerin bire yüz kazandırdığı sevinç ve bereket ayıdır Ramazan. Fakir, zengin herkesin sofrasının çoğalan nimetlerle süslendiği, yemek sofralarının yeni bir anlam bulduğu rahmet ayıdır bu ay, ayrıca tam anlamıyla yardım ayıdır. Bu ayın hürmetinedir ki, olan, olmayana yardım elini kolayca uzatır.
Bir başka deyişle huzur ayıdır Ramazan. İnsanlar öfke ve kötü hallerden sıyrılarak, vakitlerini daha çok ibadet ederek geçirirler, akşam iftar, gece sahurla süslerler zamanlarını. Ahlaki hayallerine çekidüzen verirler, kutsal kitabımız kuranı kerimi bol bol okuyarak allah’ın rahmetine kavuşmayı umarlar.
Temizliktir ramazan; saflıktır, duruluktur, ruhun ve bedenin bir nebze dinlenmesi ve temizliğidir. Ruhlar manevi kirlerden, mideler devamlı doldurulmaktan kurtulur ve insan bu sayede maddi manevi sağlığına kavuşur.
Hâsılı on bir ayın sultanıdır ramazan, sevgi ayıdır. İnsanlar bu ayda Allah'ı ve Peygamberi daha çok hatırlayıp daha çok yönelirler. Bu ayda iman coşkusu bir başka güzeldir. Bir başkadır sabır, sebat ibadetin hazzı bir başkadır.
Sevdadır Ramazan; Sevenlerine, on bir aylık yoldan gelmektedir: hasrettir, özlemdir, kavuştuğunda, vuslattır müdavimlerine, rahmettir, berekettir. Gecesi gündüzü ibadetle geçen mübarek bir aydır. Teravih namazı Ramazana has bir ibadettir sadece bu ay da eda edilir.
Bayramdır Ramazan hakkını verenlere ve hakkıyla yaşayanlara. Başı bayram, içi bayram, sonu bayramdır. Bayram bir sevinç kaynağıdır, bir zafer işaretidir farkında olanlara, zaferi kazananlar bayram yapmayı hak eden kimselerdir.
Ramazanı şerifiniz mübarek olsun, ülkemize ve dünyamıza hayır, huzur ve bereket getirsin. Gitsin kara günler başımızdan ak günler gelsin. Yarınlarımız bu günlerimizden daha güzel olsun.

ORUÇ

Oruç tutan kullar hası,
Oruçtur müminin süsü,
Miski amber kokar nefsi,
Odur Hakk’ın sevgilisi.

Oruç tutan çok kazanır,
Mükâfat ile bezenir,
Melekler ona özenir,
Odur Hakk’ın sevgilisi.

Oruçluya değme sakın,
Rızasını kazan hakk’ın,
Orucu açınca mümin,
Odur Hakk’ın sevgilisi.

Oruç tutan huzur bulur,
İçi dışı pür nur olur,
Mevla’sına yakın olur,
Odur Hakk’ın sevgilisi.

Orucunu şevkle tutan,
Tüm kötülükleri atan,
Gecede tertemiz yatan,
Odur Hakk’ın sevgilisi.

Oruçla Allah’a dayan,
Güzellikler olsun ayan,
Ona doğru koşar duyan,
Odur Hakk'ın sevgilisi.

Orucunu tut Rabia,
Tutanları görür Huda,
Sevda, sevda dua, dua,
Odur Hakk’ın sevgilisi.

Rabia BARIŞ

Rabia Barış 2
Kayıt Tarihi : 4.6.2020 03:27:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!