Putlar Yazıtı Şiiri - Mehmetsalih Özalp

Mehmetsalih Özalp
23

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

Putlar Yazıtı

Bir anda oluverdi
Sanki her şey çizgifilm şeridi gibi geçiyor gözler önünde, görmeyen gözlerde.
Büyük yığıntıların, birikmişliklerin, saklı kalan görünmezlerin ortaya çıkışıdır, aniden oluverdi gayrılar.

Putumuz putsuzluğumuzdur diyenler bir daha düşünsün! “Var mıdır acep bir putumuz? ”
Süsleyecek bir putu olmayanın varlığından şüphe etmek bir yana, putsuzluğun putçuluğundan kuşkuya kapılmamak elden değildir.

Put Yazgısına tabi tutulan “beğenmemişliğin” ile “beğenmişliğin” anlamsızlığı arasında gezinen inançsızlığın ve mutlak inancın anlamlılığı sürüp giderken; putçuluğun yoğun hâlini yaşatıyorlar kendilerine.

Yalnızlığın kendisi kutsal bir put değil mi? Farklı olmanın diretkenliği, sıradanlaşmanın farklılığı ile yücelere tapım merkezleri kurmalar. Doğrusu putçuluğu tarif edebilmek zordur. Basit ve yüzeysel sözcüklerle anlatılmaz olan putçuluğun hiçbir şekli tam anlatılamıyor.

Şimdi de mantıklı bir söylem isteyeceğiz. Hayır mantıklı bir açıklaması yoktur: Çöle Düşen Deli! Galiba en büyük hata popüler bir konuyu masaya hatırmaktır. İnsanlığın “ortak aklı”, “ortak putları”… E…. tabi ne anlamı var absürt dinlerin, ideolojilerin, ırkların… Ben Hümanistim…. Seni gidi İnsancı, ayrılıkçı seni! Hümanist putperest… Mason… Natüralist bölücü seni… Evrenperest putçu seni… Tanrıcı putçu seni… Fikirperest, İdealist the end mantıklı açıklamalar bekleyen mantık putçusu… Kaçışın yoktur kendinden… En iyisi alaca itiraf; ben bir saçmalığım! Ben sarhoş kafayla ne yapacağını bilmeyen bir tanrının ürünüyüm de.

Ciddiyet budalası benliklerden bir isteğimdir; bir kadını yatağa atma derdini taşıyan erkekten ne bekliyorsun? …ve beğendirme budalası bir kadından. Acı itiraf, yok olası itiraf: hiçlik!

Bu gerçeği kabul edemeyecek kadar varlık sahibidir varlıklar… Varlık!
Ne varlığı be, varlık var da biz mi görmüyoruz; aldatmacacı, bilmece hayranı evrenin içreğinde. Bir kaç gerçekle kendimizi avutmanın derdini taşıyarak kahredici gerçeklerden kaçısın isyanını diğer taraftan diretiyoruz kendimize.

…ve şimdi: bir saçmalık yığınından ibaret olan putlarını alsın, egona dokunan sözcükleri bağışlamadan defolup gitsin kutsallıklar. Ciddiyet budalası, normal insanlığın ürünü sıradanlıklar.

Mehmetsalih Özalp
Kayıt Tarihi : 10.6.2013 23:51:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!