Prangadır Hayalin Sonsuzluğa

Rıdvan Yener 2
19

ŞİİR


4

TAKİPÇİ

Prangadır Hayalin Sonsuzluğa

Bağrında gecenin parçalanmış afak,
İsmini anınca, lâl olmuş şuara.
Senin başörtünde düğümlenmiş şafak,
Senin gözlerinde şekl almış mavera.

Ebet sende esrar olmuş, ezel sende,
Silinmiş tüm eşyam ve sen olmuş bende,
Bin bıçak yarası mesafeler tende,
Eksikmiş, adını bilmeyen üsera.

Telaffuz edemez bu meramı lisan,
Rayihanı bilse cennet olur Fizan,
Bir alemdir ki bu sensiz her şey noksan,
Tek ifadem sensin gerisi palavra.

Üşürdü gökyüzü bakmasaydın eğer,
Senden ilham alır doğarken şu seher,
Hülyana vuslattır çıktığım bu sefer,
Hayalin ulvî bir duadır ihtira’.

“Lâ” ile müphemdir ruhumun esvabı,
Sende ışık buldu gecemin mehtabı,
Gözlerin mukaddes bir ilmin kitabı,
Ellerin pranga vurdu şu a’sara…

Rıdvan Yener 2
Kayıt Tarihi : 6.1.2020 00:52:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Kılıç Ali
  Kılıç Ali

  merhaba şiir

  Cevap Yaz
 • Kesra Bamedi
  Kesra Bamedi

  güzel bir şiir..tebrikler.

  Cevap Yaz
 • Cihat Şahin
  Cihat Şahin

  Bir faniye ism-i tafdil sigası ölçüleriyle böylesine aşırı iltifatlarla iltifat etmek ve dahası onu kudsileştirip Adetullah kanunlarının icrasına bile-haşa- yön verdirecek kadar bir hususiyet ve de kudret atfetmenin meali bizce şirkalud bir abartma ve haddi aşan bir medhiyedir sayın şair.Zira medh-ü sena edilen bizce meçhul muhataba öylesine sıfatlar yüklenmiştir ki bu sıfatlar yekta olan Allah-cc-tan başkasına atfedilemez. Bu maksadı aşan mısralar bilhassa da 3.,4. ve 5. dörtlüklerde zirveye çıkmış durumda. Şayet şair bizleri "ismini anınca lal olan şuaradan" addetmiyor sa o ismi bizlere de ifşa etsin de gerçekten bu methiyeleri hak ediyor mu bir görelim. o zaman bel ki bu takındığımız menfi tavrımız müspete kalbolur.

  Cevap Yaz
  Rıdvan Yener

  Heyhat!
  Öncelikle Cihat Şahin beyin yorumu beni üzdü diyebilirim.
  Şiiri, mübalağadan ve mecazdan ayırmak suretiyle, düz bir yaklaşım kabul edilebilir değildir. Mecazi ifadeleri, bu denli şiir yorumlamaya yakışmayacak şekilde yorumlamak ne şiir edebine ne de İslâmî bir perspektife uygun değildir. Zira bir Müslümana su-i zan ile bakmanın ne denli dine uygun olmadığını sizde biliyorsunuz.
  Sizin de ifade etmiş olduğunuz üzere "SİZCE"'nin, şahsımı neredeyse şirk ile mukayese etmesi ne Müslümanlara yakışacak bir ifade ne de şiir idrakine uygun ifadedir. Şahsi görüşlerinize elbette saygı duyarım lakin -HÂŞÂ- bu satırları şirk olarak ifade etmeniz ne yazık ki gülünç olduğu kadar üzücü de. İslâmî hassasiyeti olan bir tek siz değilsiniz. Ben şiirlerimi ince eleyip sık dokumadan yayınlamaktan her zaman kaçındım. Sizin sandıklarınız sanılmasın diye. Lakin siz böyle bir zanna kapılmışsınız, anlamamakla birlikte üzüldüm.
  "Hayalin ulvî bir duadır ihtira’." şu satır dahi sizin söylediklerinizin ne kadar manasız olduğunu kanıtlamaya yeter. Zira beklenilen sevgilin Allahu teala hazretlerinden niyaz edildiğini ifade ettiği aşikârdır. Siz ne yazık ki eleştirmek için eleştirmişsiniz.
  Takıldığınız "Bir alemdir ki bu sensiz her şey noksan" bu satırsa, şiirin gidişatından mecazi aşka çizilmiş olan bir çerçeve içinde bu benzetme yapıldığının anlaşılması oldukça basittir. Allahu teala Hazretlerini tenzih etmeden yazıldığını düşünmek ise apaçık bir Müslümana iftira etmektir. Bu denli su-i zan kabil değildir.

  Lakin belki de yorumunuzu daha hoş bir üslup ile yapsaydınız ve insanları şahsım hakkında böyle bir zanna itmek yerine açıklama talep ederek meseleyi aydınlatmaya çalışsaydınız, hem daha faydalı olur hemde okuyanları yanlış yönlendirmemiş olurdunuz. Yinede yanlış anlamalar için herkesten özür dilerim. Bu şiiri Allahu azimüşşan'a -hâşâ- şirk koşmak bir tarafa ona edilen duamın bir kabulü şeklinde yorumlamanızı istirham ediyorum.

 • Ömer Yıldız
  Ömer Yıldız

  tebrikler kutlarım

  Cevap Yaz
 • Yasin Sarıahmet
  Yasin Sarıahmet

  son derece başarılı bir çalışma tebrik ederim efendim...maaşallah.

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (5)

Rıdvan Yener 2