Petrokimya Kuyulasma Köpekligine Nöbete ...

Seyfi Karaca
3362

ŞİİR


7

TAKİPÇİ

Petrokimya Kuyulasma Köpekligine Nöbete Yazilan

Bütün denenmisler icerisinde olay egilim olusum eylem söylem kargasa calkanti catisma alet denek ajan piyon usak dalkavuk kulluk köpekligi olarak PEKAKA, verimliligi ve sürekliligi en kullanisli olanlarin kullanicisina en cok kazandiran en gözdesi ve seckinidir.
Kazzik yedikce ulu ortaligin siradaki fahiseligini vitrine soyunup dökünerek dolanip dönen kiralik isler icin sürekli sahip, tasma, isim, cisim, kostüm, kilif, kalip, agiz, sekil, bicim, ortak ve ortam degistirerek asiret-tarikat temelli nerde ne kadar ölüm zulüm yikim yagma isgal taciz tecavüz kalkisma unsurcusu KAFATASCI ve AYRILIKCI kullanisliliga uygun gercekligini saklayarak; varligini kiralayanlar menfaat güdüm+nden vaziyet kurtarip ücretini saglama almaya calisir.
Dökülen yapraklar solan cicekler eskiyen duvarlar sarkan köprüler yipranan tavanlar yorguna sarpa raran yollar zamana zuhura pörsüyüp cürüyen kökler ve dallar, tipki kol kanatlarina yasadigi hayati yüklenip, hayli yoruldukca konar göcerligi agir usuldan alan kuslar ceylanlar ve kelebekler gibidir hepimizin birarada ortak yasamaya dair özgün, beraber ve benzer hikayesi.
Birarada yasadikca bize git gide sig ve siradanlasma yollu milyarca tükemez ve gereksiz kalabaliklar sandigimiz kumsaldaki cakil taslarinin veya cöldeki kum tanelerinin yahut orman dallarindaki gürgen yapraklarinin aslinda her bir tanesinin kendi hayatini hayati bedeliyle kend özgün varligini temsil eden vazgecilmez degerliligin dogumdan ölüme tüm diger varliklar gibi hikaye sahibi oldugunu insan, yakin bakip sinirsiz düsünebilme hassasiyetiyle farkedip anlamlandirabilmeliydi.
Birlikte yasamanin hic bitmeyen bolluk bereketiyle sinirsiz düsünüp sonsuz hayal kurabilmenin ehil erbabi olmasi gereken insan, zennederek yanilsamalar, tahmin üzere sartlandirilmalar, hastalikli ve önyargilli kuraklasmalar üzere kin ve nefret güdümlü bencil bagnazliga yozlasmalar, köktenci dogma saplantilar üzere sadist ruhlu boydan bedenden batakhanelesmeler, keyfiyet düskünü bagimliliklarin ölüm zulüm pahasi hirsina gösterisine ihtirasina süsüne sekline gücüne hilesine yalanina yanlisina iktidarina itibar etmeksizin tamamen disinda INSAN kalabilmeyi, ayni dünya yasam sahnesinin birlikte özdestirip hikayelendirdigi rol ve piyes paylasimiyla yesil yapraktan, solgun cicekten, ucan turnadan, caglayan irmaktan, dönen degirmenden ve sonbaharlasan ahlattan ve yüzyillar nöbetini ömrüne yazip okuyan cinardan bilip ögrenmeliydi.
Ne var ki herseyi ölümsüz bir zamana yükleyip tanrisal bir gücün hükmüne kendi kendini mal ve miras edinmekten bir türlü alipkurtaramayan insan, bu hastalikli ve sürekli aci zulüm ölüm üreterek varligini sürdürme mahluklasmasina kapilip gittiginden beri, gittikce agaci suyu sesi sözü dagi ormani ceylani yapragi cakil tasini kum tanesini herbirseyi hicligin kara deligine gömen kuyulara saplanislariyla, kendi kendinin karmakarisik paramparcalara bölük pörcük olmus kara kutusunu arayislara düserken, birlikte yasama sevincine dair bol bereketi olan sonsuzlugun da isigini, sevgisini ,paylasimini, sorumlulugunu, aklini, ahlakini, emegini,sevincini, kivancini, özgürlügünü, onurunu, ocagini, bagini, ilgisini, bilgisini, aidiyetini, özgüvencesini kibritini ve cirasini söndürerek, bir daha hic geri dönülemez kaba ve kalin hizlandirilmis cehenneme gidislerin haddine askin yol - yordamini yapti, tapti ve dösedi.
Zorunlu ihtiyaclari ve gercek deger iliski adresi neresidir kolay kolay anlamlandirip tarif edemedigi akil fikir bilinc özgürlük özgüven ahlak onur ve hafiza kaybiyla, kendini hicbir yere koyamamanin devamli zaman asimina ugramis yapay zeka ile üfürülüp calisan DÜRTÜ GÜDÜMLÜLÜGÜNÜ sinirlari hic belirsiz tüketim bagimliligiyla uslandirip kandirmaya ölüp ölüp dirilmeler kök ve kütügünden, bir evi var iken ikiye, bir bahcesi var iken ikiye, bir kumbarasi var iken ikiye, birdamperi var iken ikiye, bir güvencesi var iken ikiye köpürtüp kabartmak icin, tipki korna direksiyonu birinci sanzimandan besinciye takar gibi insan, azdikca kendini sinir sorumluluk tanimayan doyumsuzlugun batakligina cekti cevirdi.
Matametige fizige kimyaya sosyal siyasal kültürel uyusturucular icirip körüklü tokmaklar takarak her cesit YAPAY ZEKA gersin geriligini azdirarak birinci vitesten bese takmayi bugün itibariyla INSAN kul köle ve TÜKETiM bagimliliklari denegi üzerinden pek tabi ki mümkün kilmis gibi. Fakat birden bese takarken arada kalan orman köy kasaba kus karinca köprü yol yöre dag ilim inanc itibar yokus yamac ilkbahar ve sonbahar kisacasi sonsuz sinirsiz yer ve gök ölümcül bir baskinin sürekli kendi rahminden kendini dogurtup cogaltan soygun sömürü isgal talan yalan hile entrika taciz tehdit tecavüz kiyim katliam linc girisimiyle, ezildi bozuldu degisti dönüstü hem niceligini hem niteligini yitirip kaybederek hic doymak bilmeyen gözüdönmüslüge heryer ve hersey, kul kurban gitti.
Böylece akla fikre hayale onura itibara ilgiye sorumluluga duyguya düsünceye el koydugu gibi ormani dagi bagi bahceyi yolu tarlayi ekini imani köprüyü coga katlayarak siddetini artiran vurgun yalan talan soygun sömürünün malina mülküne gaspeden sahsi keyfiyet düskünük ve sirketciligi, herseyin özlük yasam hak ve alanina müsadesiz girilmez yasak ve sinirlar koydu. Artik ormanindan edilen ceylanlar böylece öldüler. Bostanlar baharsiz kimyasallara böylece esir düsüp zehir kustular. Eve ev üstüne tüm insanlik hicbir birlikte yasami olmayan kitlik kiyametin zaman ve mekan kavramini yitirmis zorunlu TÜKETiM cagrisimlariyla büyük kir delirmislik huzursuzluk siddet nefret ve gürültüler icinde akip giden bogusmalarin tabutuna böylece sarilip doldu tasti. Turna ibibik böylece elktirik direklerine carpilip kavrularak kendinden haber alinamayan cinnetten mektupsuzu habersiz birakti. Tarla böylce ölümü tadip boguldugu bürünceklerden etrafinda yikinip gelmeyi umdugu rencberlige kepenk kapatti. Nevakit herseyin canina okuyan ve herseyin hayatini akla hayale gelmedik ölümlere ismarlayan hapi yutturup kimyasallarla besleyip büyüten yeryüzü cöllesmesinde git gide kendi öp öz gölgesinden bile soguyup korkuya kapilan insan yalnislasmalarinda, yolda gördügü karincaya ilde denk geldigi sohbete yahut dalda rastladigi üveyik kusuna, hayat hakki günden güne yokedilip tükenen yasaklardan siyrilip nasil rastladigina dair insan, müthis sasirip hayretlere böylece döküldü düstü.
Konuya dair daha yakin, daha etkin, daha, derin, daha yogun, daha kapsamli, daha anlasilir ve icerikli sözün en kisasi su dur ki, insan kalbiyle beyni arasindaki somut bag ve ileisimi zahmetli saglikli samimi yollardan kurup emeklenmedikce,yolu yönü kopuk sonsuz bozulmalara temin edip toplayacagi hasat daima ören-ziyan zindanlasmasi olacaktir. Sevgiyle beslenip büyütülememis ne ekmek ne yol ne su ne harman ne de degirmen kendi degerinde anlam tasimayip, asla kendi topragindan olmayan zikkim mahsüllerinin sayisiz teknolojik arac-gereclerini bire bin verenlere tüm insanligini kayetmis algilar ve varsayimlarla kafesleyen bagimlilikta kendine dogrulttugu algi, aliskanlik ve carmih gerilimleridir. Böyle bir hücresel darlikta tüm etrafi hile dolap yaniltmalar dekor pilatosuyla boyayip badanalayarak zaten kamcilanip kiskirtilmis tüketim güdümündeki reklam ürünü haline gelmis insanin akliyla, iziyle, yoluyla, yönüyle, egilimiyle, hevesiyle, zihniyle, kisiligiyle, dilenilen keyfiyete kurcalayip oynamak en ufak bir zahmete yahut masrafa bile mal olmayacaktir.
Bir ülkede aklini ilgisini beynini duygusunu düsüncesini bulandirip yönlendiren ÜNLÜLERE hayranlik kitlesi ne kadar cok ve yogunsa, orada sabahtan aksama mesaisi belli, egitimi ulasimi eglencesi tatili konutu yemesi icmesi en ince detaylarina kadar planlanip program edilmis ve kendi hayatinin hicbir özgün kavram irade idrak yahut karakterliligine dahli olmayan tüketim toplumu esaretliligi hakim sürmektedir.
Konuya iliskin :
Insanin temsilen ve ona hayati boyunca taniklik etmesi gereken söz yazi siir edep edebiyat, bizdeki cok pistonlu motor halden Nazim Hikmet gibi inandigina yitik ve zayif..` yanilgilar yirtik yelkenler ah benim zavalli sairligim ben artik bundan böyle hic kimsenin hic kimsesi olmayacagim` düs ve hayal kirikligina sonlanip özetlendigiyle, Necip Fazil `bu karanlik sokaklarin gariban acikli kaldirim cocugu ben..` calip cigiran hiclik saticisina haybiye cercicisi dönen ve dönüsürken, `hava bedava su bedava günes bedava yasamak bedava be kardesim`..sevindirigi pahasina borclulugunu dile getirdigi Orhan Veli, bugünden haberi olmayan dünü fena halde aldanip yanilan zamana yenildi giti.. Cünkü Hollanda da dün, `kaldirimda yolda yürüyen soluyan herkes, vergi ödesin `diye kanun teklifi verildi.

Avrupa toplumu her türlü kokusmus yozlasmisligi bütün soygun sömürülerin yalan yanlis afyonlamasi icin icabi geregince etkiledigi kalabaliklarin beyin ve belleklerine asilayip perdeledigi PROMINENT denen ünlülere maddi manevi bütün organlarini bagislamis karanliktan karanliga mesaisi belliligin kisir ve kurak dengesizliginde kann ter icinde yorulup yikilana kadar kac –göc kovalasir. Bu ölü gün yasam kovalamacasiyla hic bir egilimi kendine ait olmayan ic güdüsel bagimlilik sürecinde kendini komaya sokmus sürüklenip götürülen gise tünel veya turnikelerde depolanmis morg gibidir. Orda önüne geleni yer icer tüketir eglenir harcarken, ünlülere teslim ettigi yasam ilgisini yine onlara bakarak kendini hayatindan silen süpüren yokluga ünlüleri koyan hayranligi yüceltir ve tapinir.
Avrupa –Amerika toplumu karsiliginda kendini diri diri ünlülerine tapinan tabutluga gömerek ve ancak her saniyesi özenle planlanmis güdümlülükle kac göcü kurgulanmis soygun sömürü düzenegini esir pazarli ücretlere harcayip tüketirken, Türkiye toplumu ise bu ücretten bile yoksunluk kuraklik yokluk yoksullukla bakip izledigi ünlülere `hastasiyiz` cinsinden kendi hakkindan ve yasadigi hayatin yerine sahsi cikar filim icabina bakan bir baskasini koymaya müsgül ve müsait, elalem müsveddeligi tapinmalarin sicil söktürme mesaisi üstesinden gelmelere alistirilip afonlanmakta.
Bütün bu yazilanlar sonrasi sözün kissasinin varmak istedigi yer; Bop ortam yapim isgal istila vahset ajan piyon ortak irade iktidar dehset katliam zulüm ölüm plan ve projeleyen rahim bünyesinde Yeni Dünya Düzeni, Dinler Arasi Diyalog, Medeniyetler Catismasi, Cekic Güc, Oslo Mutabakati, Habur Sinir Muhakemesi, Derin Strateji, Stratejjik Ortak, Diyarbakir Meydan Megri Megrisi öncesi ve sonrasinin, yeryüzünü kann ve gözyasina bogarak, ekmegine ücretine evine suyuna petrolüne madenine tarimina topragina irzina namusuna toptan cöküp el koyan SAVAS ve SILAH yapim satim vampirleri , Amerika, Rus, Cin, Kanada, Japonya, Yurop…sirayla birbirini kollayarak tecavüze gecerken `kendi insanlarina kimyasal kullaniyorlar ` bahaneli IRAK bölme parcalama yikim ve yagmaciligini tedavüle koydu.
Ayni yol ve yöntem CECENISTAN` da yaht Afganistan`da veya Somali-Libya`larda her nasil kopyalanip devir daim edildiyse, en son Suriye`de de birebir tasarlanip tasinarak faturasi ölüme ve ölenlere icra edildi. Bu sirada KÜRT KARTI üzerinden kurulmasi öngörülen BARZANi kalkismasina kabulü olmayan Türkiye kar- kis ortasinda yüz bin kisilik orduyla düyenledigi hakli harekati, bugün oldugu gibi tüm soyan sömüren dünya isgalcilerinin karsi durusuna otak en basta icerdeki ihale ve imar isbirlikcileri `derhal cik ordan yoksa oradaki baslattigimiz insaatin parasini sen cepten ödrsin `…diye ozamanki Genel Kurmay Büyükanit`a agiz dolusu kusup köpürmüstü..buradan ilerleyen Bop, Türkiye`yi ACILIM SiLSiLELERiNE Fethulmetal iktidar ortakligiyla, PEKAKA`yi kendine mezuniyet muhatabi aldi. Ardindan Türkiye gecisli `Kobani`ye selam olsun`..ver-yansini ateslenip fitillendirildi.
Bugün onurlu ve saglam kararlilikla yürüttügü Suriye Harekati`yla ordumuz hayati derecede tüm Bop egilim acilim sürecleriyle beraber yigilip gelen yanlislar yekununun üstesinden gelme yolunda önemli bir adim ve basari sagladi. Bu surada ve sayede dünya ölcegindeki bütün savas kiskirtip kargasa terör bozgun yikim taciz tehdit kaynakli silah satan sülük ve sömürücüleri yayildiklari her yerde olduklari gibi kurulmus oyunlarin ihale sürümüne YEDEK ISRAiL üretmenin önünü ugrunu kesecegi kaygisiyla paydas peyikleriyle beraber karsi durusun daniskaligik gösteriminde bulundu. Her bir hali kendisinin kendi denge sorunu olmaya trampet tabutculugu icin secilmis Tüccar Trump Türkiye`ye dönük agza dile alinmayacak MEKTuBU tam da bu arada kaleme alip transittten tusladi.
Ardindan gelen ikili Mutabakatlara bakilirsa bugün, sahibi, ortagi, ortami, tasmasi, teskilati, sifresi, kostümü, kalibi, dökümü, dosyasi, nöbeti, mühleti sürekli ücretini ödeyip kullanana göre degiskenlik eden ve hicbir otak cikarcinin asla varligindan vazgecmeyecegi PEKAKA-YEPEGE , asil esas maksadi Suriye`nin bölünüp parcalanmasini köpürtüp kundaklamak olan RUS-AMERIKAN -BOP coklu anlasma temelli , yerlestikce yayilip gidislere kivrani yanan gebelikle en karli kim cikarlarin arasinda ve icinde en az digerleri kadar dünyaya kazzik atarak CIN HALK CUMHURiYETI markali sosyal-kapital sömürge markaciligi öne cikip gelmekte.
Sevgili Ülkemiz Türkiye`nin simdilik durumu ötelemekten baskasi olmayan ve asil meselenin Pekaka-Yepege gibi ve benzerlerini silahlandirip yönetenleriyle beraber her ne pahasina olursa olsun silip kökten süpürmedikce derdi belasi sürekli yenileriyle güncellenecek olani, Küresel Tüccar Manyagi Trump en basta olmak üzere yaka-paca kapmis götürmüs petrol kuyularinin pompa KÖPEKLiGiNiN ipine yularina zincirlemis..
Umuyor ve diliyoruz ki Türkiye bütün bu muglak-oynak durumlardan saglam saglikli ve kararliligiyla yillaryili yapilan yanlislarin zor gücün ödendigi bugünkü bedel pahasinda, devamliligi olan onurlu durusu sergileyip bizi kusatan sorunlarin üstesinden gelecektir.
`Mevzu bahsine giristigim fiyati ve kalibresi MÜSAiT MAL benim degil mi diledigim gibi örer, kurar, karar, degistirir, düzer,söker, dagitir, giydirir, soyundurur, örgütler, kiskirtir, kubartir, üfler, sisirir, dürter, deser,parlatir, hirlatir, iter ,sürükler, indirir, bindirir,azarlar, kovar, körükler, kamcilar, kakar, susturur, daraltir, bögürtür, uysallastirir, paketler, postlar ve zevkim keyfim nasil nezaman ne müddet ne bicim ne maksatla diler arzederse hicbir ihtiyata ve sorguya mahal vermeden ezer büzer carpar silkeler harcar harabeder eksiltir veya cogaltirim `..niyet kismetiyle savas silah sömürü algi ilgi iletisim endüstrisini yönetip yönlendirenlerin manyak mekanik topyekün teskilatcisi Bop TÜCCAR TRUMP,Rus Putin ve Avrupa Birligi Yurop`la kapis kapis ederek bütün yagma yikim isgal ve istilalarin en gözdesi PEKAKA-YEPEGE kiralik katil yapilanmalarini tüm aksam takimlariyla birlikte en son; ugruna kann gövdeyi götürttükleri Petrol Kuyularina uygun usaklik marabasi ve küresel köpeklik etsin diye isbasi ettirip mevzi-mekan kaydiran nöbete yazdigi gibi…
Konuya iliskin tekrarla :
Insanin temsilen ve ona hayati boyunca taniklik etmesi gereken söz yazi siir edep edebiyat, bizdeki cok pistonlu motor halden Nazim Hikmet gibi inandigina yitik ve zayif..` yanilgilar yirtik yelkenler ah benim zavalli sairligim ben artik bundan böyle hic kimsenin hic kimsesi olmayacagim` düs ve hayal kirikligina sonlanip özetlendigiyle, Necip Fazil `bu karanlik sokaklarin gariban acikli kaldirim cocugu ben..` calip cigiran hiclik saticisina haybiye cercicisi dönen ve dönüsürken, `hava bedava su bedava günes bedava yasamak bedava be kardesim`..sevindirigi pahasina borclulugunu dile getirdigi Orhan Veli, bugünden haberi olmayan dünü fena halde aldanip yanilan zamana yenildi giti.. Cünkü Hollanda da dün, `kaldirimda yolda yürüyen soluyan herkes, vergi ödesin `diye kanun teklifi verildi.

Seyfi Karaca
Kayıt Tarihi : 2.11.2019 19:53:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!