Orospu öğretisi Şiiri - Uslu Zen

Uslu Zen
129

ŞİİR


45

TAKİPÇİ

Orospu öğretisi

Yılbaşıydı... Annem her sene olduğu gibi donatmıştı masayı. Erkekler rakı-çerez keyifte, kadınlar muhabbette. Çocuğum, ben de eğleniyordum diğerleriyle. Tombalası, mombalası... Yılbaşı işte. Yengelerimden biri heves etti. Ona da koydular yarım bardak, sevdi. Bir bardak da saklıcana devirdi. Çok kalmadı, bizim yenge delirdi aniden. Fırlattı annemin canım kesme bardağını pencereden. Kocasına bağırdı "Orospusun sen!"
O gün öğrendim ki içki benim için kötü. Sarhoşluk aptal işi.
...
Doksanlardı... Galatasay yarı final oynayacak. Bulundu bize de bir çift bilet. Hem de Vip kısmından. Amman ne lüks, ne kalite. Adamlar takım elbiseli, kadınlar birbirinden şık. Herkes birbiriyle salon adabı sohbette. Maç seyredeceğim hem de klas insanların içinde... Düdük öttü, bir şekli değişti insanların. Gerginlik, asabiyet, mırıl mırıl şikayetler. Bizde birbirinden ünlü oyuncular var. Ama top yuvarlak işte. Bir gol daha yiyince bizimkiler, yanımda oturan kerli ferli beyzade fırladı yerinden bağırdı sahaya doğru "Orrrrrospu Taffarel!"
O gün öğrendim ki benim neyime futbol maçı izlemek. Zaten hiç sevmemişim futbolu. Anladım, Vip'de de otursan, çok okumuş hatmetmiş olsan da okulları; serde yoksa adamlık, namümkün küfretmemek.
...
Daha yeni başlamıştım çalışmaya. Esnaf pek sıkı fıkı. Ben aralarında fasulye. Bir dedikodu çıktı aralarından bir esnaf hakkında. Dedikodu niyetine, bildiğin ticari sır ifşa oldu. Adamın hali parişan. Herkes kızgın. Dedikoduyu yayan benden büyük geveze bir çocuk. Yaşlılardan biri bağırdı "Sen orospusun! Orospuluk bacak açmakla değil çene açmakla olur! Utanmalısın!"
O gün öğrendim ki sır dediğinin var bir yükümlülüğü her iki taraf için. Altından kalkamayacaksa, değilse karakterli, en yakının olsa içinde tut sendekini.
...
Otobüste gidiyordum bir gün. Cam kenarında, keyfim yerinde. Trafik yoğun. Yanıma bir adam oturdu. Oturmasıyla dikti gözünü yüzüme. Yetmedi, dayadı kolunu ön koltuğa, çevirdi kendini beni seyretmekte. Dışarı baktım, gözlerimi kapadım. Öfleyip pöfledim yok. Sabır, sabır. Dayanamadım tavıra. Dedim "Beyefendi lütfen lütfen düzgün oturun yerinizde. Rahatsız oluyorum" Lafım daha bitmemişti bir gürleme. "Dik dik bana bakıyon bir saattir orospu! Şimdi bu şikayet niye?"
Neyse ki tıklım yıklım otobüste vardı bir kaç aklı yerinde. Adamı haksız çıkardılar, savundular beni. Utanmaz otobüsten indi.
O gün öğrendim ki; her canı isteyen ya da söylediklerim işine gelmeyen orospu ilan edebilir beni. Dedim kızım, hakkını aramak istersen bir gün bir şekilde, bu söz duymak zorunda kalacaklarının sadece biri.
...
Evlilik dışı ilişkiye giren kadınlara derlermiş Farsiler Ruspi. Bizde olmuş orospu. Şekil şekil söylemlerle, her erkek erkil coğrafyada anılmış adları. Meslek olmuş. Okul-mektep olmuş bazısına. Sonra küfür olmuş her dile. Aşağılık insanların ürettikleri sıfat kazanının içine.

Hayat kitabının sayfalarını kemirirken ben, yuttuklarımdan öğrenirken alameti farikasını dünyanın; ismi ne kadar çok geçse de ne kadar çok kullanılsa da alenen, anladım hiçbir yaşananda mutlak etkisi yok orospu lafının. Bunlar sadece unutmadığım orospu sözüyle ilintili bir kaç öğreti. Dilerim bu sözü kullananlar azalsın.

Serpil Şen


Uslu Zen
Kayıt Tarihi : 23.2.2021 20:23:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Ömer Duru
  Ömer Duru

  Ruspi farisidir. Iramazan irefik gibi sesili harf ile türkçe tamamlar.
  Erkeğin o işi yapanına güç yetmez.
  Bununla ilgili burada çok erkek tipi var...
  Şiir ile kadına asılan da en görülen tipler.
  60 yaşında olup 20 yaş resmi ile kendini pazarlayalar da bu işin kompetanı olan erkekler.

  Nesir tipi yazınız çok güzel.
  Zevkle okudum. Ağzım açık okudum.
  Kutlarım. Çok başarılı

  Uslu Zen

  Bu güzel yorum için teşekkür ederim

 • Cevap Yaz
 • Ömer Duru
  Ömer Duru

  Rusi farisidir. Iramazan irefik gibi sesili harf ile türkçe tamamlar.
  Erkeğin o işi yapanına güç yetmez. Bununla ilgili burada çok erkek tipi var... Şiir ile kadına asılan da en görülen tipler. 60 yaşında olup 20 yaş resmi ile kendini pazarlayalar da bu işin kompetanı olan erkekler.

  Nesir tipi yazınız çok güzel.
  Zevkle okudum. Ağzım açık okudum.
  Kutlarım. Çok başarılı

 • Cevap Yaz
 • Kesra Bamedi
  Kesra Bamedi

  tebrikler

  Uslu Zen

  Teşekkür ederim

 • Cevap Yaz
 • Ahmet Erdem
  Ahmet Erdem

  Çok güzeldi.

  Bazende orospu diye feryat edenler gerçek orospudur tıpkı otobüsteki adam gibi

 • Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (4)