Kültür Sanat Edebiyat Şiir

zülf i yâre dokunmak sizce ne demek, zülf i yâre dokunmak size neyi çağrıştırıyor?

zülf i yâre dokunmak terimi Note İmportante tarafından tarihinde eklendi

 • Ahenk Leyan
  Ahenk Leyan

  Zülfi Yare Dokunmak Deyimi ve Hikayesi
  Bir aşığın sevgilisi çok alıngan ve her sözün altında başka mânâlar arayan evhamlı bir güzelmiş. Güzelliği eşi bulunmaz derecede göz kamaştırıcı olmakla beraber, evham ve alınganlığı da güzelliğinden daha üstün ve çekilmez durumdaymış.

  Yüzünün iki tarafından sarkan zülüfleri varmış. Aşık delikanlının en çok hoşuna giden de bu zülüflermiş. Bir gün onları bukle bukle, sarkan ipeklere benzetecek olmuş, güzel gücenmiş:

  “Demek benim zülüflerim ipek telleri gibi cansız ve ruhsuz geldi sana öyle mi…” diye sitem etmiş.

  Genç aşık bir gün sevgilisiyle bahçede gezerken, hırçın ve hoyratça esen rüzgara kızmış enin sevgilimin zülüflerini dağıtıyorsun” diye söylenmiş. Nazlı güzel bunda da bir mânâ bulmuş:

  “Anlıyorum, sen rüzgarı bahane ederek benim dağınıklığımı yüzüme vurmak istiyorsun. Saçlarımı ve zülüflerimi taramadığımı ima ediyorsun” demiş.

  Zavallı aşık artık o hale gelmiş ki, “ne desem zülf-i-yare dokunuyor” diyerek, zülüf sözünü ağzına alamaz olmuş.

  Zülfi Yare Dokunmak, hassas konular hakkında imâli sözler söyleyerek, başkalarını tenkid etmek veya gücendirmek mânâsında kullanılır.

  Mış.

 • Nadir Şener Hatunoğlu
  Nadir Şener Hatunoğlu

  'Zülf i Yare Dokunmak' bir konuda, duyarlı noktaya vurgu yapmak, incitecek konuya değinmek anlamına gelir. Sözgelişi deriz ki: 'Müdür beyi eleştirelim; ama zülf i yare dokunmadan.' Yani hassas olduğu konuya değinmeden eleştirelim.

  Peki bu deyim nereden geliyor? Türk dünmysında 'zülüf', kadının gözde ziynetidir (süsüdür) . Ona hakaret, kadının neredeyse iffetine hakaret gibi sayılır. O nedenle müdür beyi eleştirirken, onu küçük düşüren yanına dokunmayalım demektir.
  *Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı*

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n`

  cümle içinde kullanamıyacam