Kültür Sanat Edebiyat Şiir

ZONGULDAK ÇAYCUMA GÖKÇETABAKLAR KÖYÜ sizce ne demek, ZONGULDAK ÇAYCUMA GÖKÇETABAKLAR KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?

ZONGULDAK ÇAYCUMA GÖKÇETABAKLAR KÖYÜ terimi tarafından tarihinde eklendi

 • Gökhan Köse
  Gökhan Köse

  MUHTARIMIZ

  ŞABAN KÖSE (30 MART 2014)

  Tarihçe

  KÖYÜMÜZÜN KURULUŞU

  II.Viyana kuşatması büyük bir bozgunla sonuçlanmıştı.Bunun üzerine başarısızlığın sorumlusu olarak görülen Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Padişah IV.Mehmet tarafından idam edilmiştir.İstanbul'da bu durum sonrası güvensiz bir ortam oluştu.Halk ayaklanması meydana geldi ve ordudada çözülmeler başladı.Ardından Padişah tahtan uzaklaştırıldı.

  Yeniçeri askerlerinden Serdargeçitli oğullarından Hüseyin Zade Zonguldak ' a gelip köyümüze yakın yerde 1700 lü yıllarda Serdaroğlu köyünü kurar. Köyümüz de bu köye bağlı bir mevkii idi. Cumhuriyetin ilanı sonrası bu mevkiide tabak saatıcıları arttı. Nüfusun da fazlalığı ile (1946 senesinde) Turfatabaklar Köyü kuruldu.Köyün ilk ismi Turfatabaklardır. 1967 senesinde ismimiz Gökçetabaklar olarak değiştirilmiştir.

  Zonguldak iline 59 km, Çaycuma ilçesine 14 km uzaklıktadır.Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Nüfusu 2014 yılına göre 540 kişidir.Ulaşım belli aralıklarla kalkan otobüs seferleri ile Çaycuma ilçesine yapılabilmektedir.Köyümüz Serdaroğlu köyünden ayrılan bir köy olması hasebiyle, ilk ve orta okul yoktur. Çok yakınındaki Serdaroğlu köyünde bulunmakta olan Serdaroğlu İlköğretim okulunda eğitim yapılmaktadır.Aynı şekilde Sağlık Ocağı olmayıp Serdaroğlu köyünde bulunan sağlık ocağı kullanılmaktadır

  Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]
  Köyümüz kültürel olarak Karadeniz Kültürü etkisindedir. Köye gelen ziyaretçiler hoş karşılanır. Köyde bulunan nüfusun büyük bir çoğunluğu İstanbul, ilçe merkezlerinde ve il merkezinde ikametgah etmektedirler ama ülkemizin diğer şehirlerine de göç etmişlerdir. Bayramlarda köye gurbetçilerimiz gelir, köy şenlik havasına döner.. Bu göç olayından dolayı köyün toplam nüfusu sürekli azalmaktadır.1985 te 700 olan köy nüfusu,2014 sayımları sonrası köyün nufusu 540 kişidir.

  Köy yerleşimcileri oldukça az olduğundan sosyal aktiviteler yok denecek kadar azdır. Ancak köylüler arasında imece adeti son zamanlarada kişilerin maddiyata önem vermeleri ve köy halkının yaşlılar hariç büyük kısmının büyük kentlere göçmesi nedeniyle yok olma tehlikesi içindedir, köy odası sohbetleri orta yaş ve üzeri halen devam ettirmektedirler.

  Kendine özgü yiyecekleri, içecekleri, yemek kültürleri, görgü kuraları, eğlenceleri, milli dini, ölüm, düğün kuralları vardır.. Bayram namazlarından sonra cami çıkışında en yaşlısından başlıyarak yan yana sıra olup bayramlaşılarak dua edilir, dualardan sonra köy odasında köylünün hazırladığı yemek yenir.

  Zaman zaman kuraklığa karşı yağmur duası da yapılır.

  Arefe günlerinde ikindin namazından sonra mezarlık ziyaretleri köyün geleneğidir.

  Köyün şivesi, bütün Anadolu ağızlarında görülebilen genel ve ortak özellikler taşımakla birlikte, yöresel şive özelliklerimiz açısından da ilgi çekicidir yöreye özgü kelimelerle yöresel tarzla anlatılır. Çevre köylerle konuşma şivesi ve ağzı bakımından ayıran özellikleri vardır. Zaten Anadolu’nun bugünkü ağız haritası ile Oğuzların Anadolu’da yerleşme düzenleri arasında sıkı bir ilişki vardır. Anadolu’daki yerleşme düzeninde boy-oba-oymak yapılanması etkili olmuştur. Her boy, hatta her oba ve oymak bir ağız demektir. Bugünkü ağızların coğrafî dağılımının, zaman içinde meydana gelen karışma ve kaynaşmalara rağmen genel çizgileriyle, Oğuzların Anadolu’daki yerleşme düzenini yansıttığı söylenebilir.

  Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]
  Zonguldak iline 59 km, Çaycuma ilçesine 14 km uzaklıktadır.

  İklim[değiştir | kaynağı değiştir]
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]
  Yıllara g0öre köy nüfus verileri
  2014 540
  2000 668
  1985 700
  Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yaygın olarak hayvancılık yapılmaktadır. Çiftçiler buğday, nohut, ekmektedir. Tarımda modernizasyon yeterli değildir. Birkaç köyün dışında sulama kanalı yoktur.

  Köyde önemli bir sanayi yatırımı bulunmamaktadır. Birkaç un değirmeni bulunmaktadır.Köye herhangi bir sanayi yapısı ve iş sahası bulunmadığından köyde işsizlik sorunu hat safhadadır.

  Kilimli ilçesinde kömür rezervi bulunmaktadır.  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.