Kültür Sanat Edebiyat Şiir

YOZGAT BOĞAZLIYAN POYRAZLI KÖYÜ sizce ne demek, YOZGAT BOĞAZLIYAN POYRAZLI KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?

YOZGAT BOĞAZLIYAN POYRAZLI KÖYÜ terimi tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi

 • Sadullah Yalçın
  Sadullah Yalçın 31.01.2015 - 22:44

  2014 Seçimlerinde Muhtar Hüseyin ŞAHİNGÖZ olmuştur.

 • Sadullah Yalçın
  Sadullah Yalçın 01.01.2015 - 17:26

  POYRAZLI KÖYÜ
  1774'te Osmanlı Devletini yenen Rusya İmparatorluğu, Osetya'da tam bir denetim kurması üzerine 1860'larda; Müslüman Osetlerin, Oset kökenli Rus generali, Musa Kundukhov önderliğinde Osetler, İnguşlar ve Çeçenler den oluşan büyük bir grupla Anadolu'ya göç etmeleri ve geçici olarak Kars iline iskân edilmelerinden sonra Bozok'da iskân edilmek üzere gönderilenlerden bir kısmı bugünkü adıyla Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesi Poyrazlı Köyüne iskân edilmişlerdir.
  Köy; Boğazlıyan –Yozgat arasında bulunan Atatürk yolunun 27. km’sinde kurulu olup, Boğazlıyan İlçesi’nin kuzeyine yerleşmiştir. Doğusunda Aşağı Sarıkaya Köyü, batısında Yamaçlı Kasabası, kuzeyinde Yenipazar Kasabası, güneyinde Sırçalı Kasabası yer almaktadır.
  Köylülerin çoğunluğu ekonomik şartlar nedeniyle ülkenin çeşitli yerlerine göç etmiş olup, BUGÜN İTİBARİYLE KÖYDE İKAMET EDEN; Aybar, Mercan, Şahingöz, Yalçın, Eroğlu, Sarıaslan,Oğuz, Karaaslan, Aydoğan,Özer, Tanrıkulu,Kayhan, Çevik, İlhan,Ayhan,Yozgat, Yıldırım, Cankılıç,kaya, Kazalan, Türkmen, Dinç, Aksoy,Kılıç, Oktay,Aktay, Gençaslan, Şengöz, Polat,Cengiz,Ceylan,Çınar,Temur, Bozkut, Pırıl, Çelik aileleri yaşamaktadır. Köyün başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.
  Köyde; faal olarak Cami ve lojmanı, kur’an kursu, öğrenci yetersizliği nedeniyle gayri faal İlköğretim Okulu ve1 adet öğretmen lojmanı, sağlık ocağı ve lojmanları bulunmaktadır. Öğrencilerin tamamı Sırçalı ilköğretim okuluna taşınmaktadır. Yolu asfalt, İçme suyu, kanalizasyon şebekesi bulunmaktadır.