Kültür Sanat Edebiyat Şiir

yaşar nuri öztürk sizce ne demek, yaşar nuri öztürk size neyi çağrıştırıyor?

yaşar nuri öztürk terimi Harun Kesik tarafından 21.08.2002 tarihinde eklendi

 • Cetin Metin
  Cetin Metin07.09.2017 - 18:37

  muhalefet etmeyi severdi .

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün24.03.2012 - 02:30

  uzun zamandır amansız bir hastalıkla mücadele ediyor.kendisine sağlık diliyorum.

 • Hasan Otomobilci
  Hasan Otomobilci22.10.2009 - 03:59

  Aydın, cesur, zeki, samimi, helal olsun. gerçek din le alakası olmayan saçma sapan gelenekleri dine dahil edip insanlara yutturan, insanları uyuşturan, koyun sürüsü haline getiren sahtekarların baş düşmanlarından biri, her sözü onların rant larına balta vuruyor bu yüzden sürekli sözlerini çarpıtıyorlar.

 • Nilüfer Aydemir
  Nilüfer Aydemir26.08.2009 - 14:43

  Mustafa Cansız ismi, eğer Trabzonlu değilseniz size pek bir şey ifade etmeyecektir. Fakat onun yetiştirdiği din profesörü, günümüzün parti lideri Yaşar Nuri Öztürk'ü ise bilmeyen yoktur. Trabzon'da bir efsane gibi anlatılan, dini sorulara nükteyle, küfürle cevap vermesiyle meşhur Cansız Hoca, 1990'larda ses kayıtları ortaya çıkan ama varlığı kanıtlanamayan Oflu Hoca'nın aksine gerçek. Karadeniz fıkralarını çağrıştıran dini yorumları da… Mustafa Cansız, 1895 – 1975 yılları arasında yaşadı. Arapça, Farsça, Çağatayca, Rumca bilgisi, koyu CHP'li olması, akademisyenlere taş çıkarır kültürüyle her yönden farklı bir din adamı. Öğrencisi Prof. Dr. Öztürk'e göre müstesna bir şahsiyet:  ALT-ÜST

  Kadının biri hayatını fahişelik yaparak kazanmaktadır. Öldüğünde cenaze namazı için camiye getirilip musalla taşına konulur. İmam, kadının cenaze namazını kıldırmak istemez. Mesele büyür, Trabzon Müftülüğü'ne intikal eder. Müftü telaşlanır.

  Cansız Hoca'ya haber verilir. Durum izah edilir. Olay mahalline geldiğinde cenaze namazını kıldırmayan hocayla aralarında şu diyalog geçer:

  - Bu kadının cenaze namazını niçin kıldırmıyorsun?

  - Hocam bu kadın hayatında hep fuhuş yapmış. Böyle birisinin cenaze namazı kılınmaz.

  - Ulan, üstte yatan p.... cenaze namazlarını kılıyorsunuz da altta yatanlarınkini niçin kılmıyorsunuz?
  HOCA ÇIKTI

  Cansız Hoca, vali ve üst düzey bürokratlarla bir yemeğe katılır. Hocaların çok yemek yemesiyle ilgili bir fıkra anlatılır:

  - Hoca ile manda bostana düşmüş. Görenler, hangisini çıkaralım demişler. Kimileri mandayı çıkarın o çok yer demiş, kimileri de yok hoca daha fazla yer onu çıkarın demiş.'

  Fıkrayı dinleyen Cansız Hoca masadan kalkmış, bir kenara oturup sigarasını yakmış, Masadakilerden biri Cansız Hoca'ya, 'Hocam niçin kalktınız' diye sorunca, Cansız Hoca şu cevabı vermiş:

  'Hoca çıktı mandalar yesin.'  OKUNAN DUA ÖLÜ RUHUNA GİDER Mİ?

  İzmirli bir avukat dava için Trabzon'a gelmiş. Sohbet esnasında, okunan duaların ölünün ruhuna gidip gitmeyeceği tartışılmış. Avukat, okunan duaların ölülerin ruhuna gitmeyeceğine inanıyormuş.

  'Seni ancak Cansız Hoca ikna edebilir' demişler.

  Hocanın tavla oynadığı kahveye gidilmiş.

  Adam sorusunu yineleyince, aralarında şu diyalog geçmiş.

  - Elbette gider.

  - Peki nasıl gider?

  - Senin anan, eşin, kızın var mı?

  - Var.

  - Nerede oturuyorlar?

  - İzmir'de.

  - Senin ananı, avradını, kızını...

  - (Adam sinirlenerek hocanın üzerine yürümüş) Ne biçim konuşuyorsun sen?

  - Niye sinirleniyorsun? Duaların buradan ahirete gittiğine inanmıyorsun da, küfürlerin buradan İzmir'e gittiğine niye inanıyorsun?

 • Vehbi Can
  Vehbi Can08.08.2009 - 13:48

  Galile'ye sövmenin onursuz rantı  1642 yılında ölen Galile (özgün yazılışı ile Galileo Galilei) , sadece bir kişinin adı değil, bilim, onur, ıstırap ve direnç ilkelerinin de sembolik ifadesidir.
  Dünyanın döndüğünü keşfettiği için başına gelenleri biliyoruz. Onu zamanın üstüne çıkaran sözü de biliyoruz:
  'Ben dönmüyor desem de dünya dönüyor.'
  Şimdi tablonun ibret kısmına bakalım:
  Galile 'Dünya dönüyor' dediğinde bunun aksini söyleyenler, Allah ile aldatan egemen güçler tarafından ödüllendiriliyordu. Dünyanın döndüğünü söyleyerek Galile'ye katılanlar ise işkence ve hapse mâruz kalıyor, aileleri, yakınları takibe alınıyordu.
  Yani dünyanın dönüyor olması (gerçek) , onun dönmediğini söyleyen alçaklığı (çıkarcılık) etkisiz kılamıyordu.
  Galile işte bize bunları hatırlatan bir ışık devi...
  Galile'ye o gün sövmenin büyük rantı vardı. Ona sövmek para, mevki, alkış getiriyordu.
  Ve gerçeği değil de çıkarı esas alan bütün alçaklar, namussuzlar, omurgasızlar, yalcılar, yalakalar, yüzünden ışık yerine riya irini akan bilcümle şerefsizler Galile'ye söverek 'muteber adam' oluyorlardı. Çünkü kitleleri sürüye döndürenler, kutsalı paravan yapanlar, Allah ile aldatanlar, Galile'ye sövmenin alkış getireceğini kabul ettirmişlerdi.
  Galile'ye söven rahat ediyordu, bir eli yağda, bir eli balda yaşıyordu.
  Ve erdemsizliğin ucuzluğunu öne çıkaran alçaklık, vicdanların onayladığı Galile'yi yenik düşürüyordu...

  GALİLE'NİN SİMGELEDİĞİ GERÇEK: İŞLETİLEN AKIL

  Kur'an, 'aklını işletmeyenler üzerine pislik indirileceğini' söylüyor. (Yûnus, 1000)
  Bu, bir anlamda, aklın sembolü olan Galilelerin devre dışı tutulmasının ifadesidir.
  Geri kalmışlığı dinleştirmiş ülkelerde ölen Galileler doğanlardan daima fazla.
  İslam dünyası kendi toprağından çıkan Galilelere yaptığı zulümlerin faturasını ödüyor, cezasını çekiyor. Daha çok çekecek. Çünkü henüz bu aslî günahının bilincine vararak gerekli tövbeyi yapmamıştır. Önce bu bilince varacak, sonra tövbe edecek, daha sonra da gerekli ıstırabı çekerek kurtulacak.
  İslam dünyası henüz birinci aşamanın eşiğinde... İslam dünyasının asırlardır işlediği suç, Galilelerini yok etmek veya çileye mâruz bırakmaktır. Yoksa bu hallere düşer miydi?
  İslam dünyasının esas ıstırap kaynağı İsrail füzeleri değil, Galilelerine yaptığı kötülüklerin günah faturası.
  Bir yandan, 'Bizim dinimizde engizisyon yok, engizisyon Hıristiyanlığın malıdır' diye nutuk atıyorlar, öte yandan her gün onlarca Galileyi 'Dünya dönmüyor' demeye mecbur bırakıyorlar.
  Uzağa gitmeye ne hacet! İslam dünyası, en büyük 'Galilesi' olan Mustafa Kemal'i dışlamaya devam ediyor. Oyunu sürekli Galilelerden yana kullanan Tanrı ise İslam dünyasını bir belanın girdabından çıkarıp bir başka belanın girdabına sokuyor.
  Ve muazzam petrol paraları, bu bela girdaplarını etkisiz kılmaya değil, servet ve tarikat şeyhlerinin karı, otomobil ve saray sayısını artırmaya yarıyor

 • Osman Özütler
  Osman Özütler03.06.2009 - 20:30

  Aydın din adamı..

 • Talha Yasin
  Talha Yasin05.05.2009 - 23:08

  alenen dini siyasete alet ettiği halde hakında bir türlü soruşturma açılmamış müstesna bir insan.
  islamiyete dair söylediklerine, çok az dahi olsa mürekkep yalamış, orta zekanında altındaki biri için bile inandırıcı olmayan, zat-ı ŞAHANEdir kendileri.

 • Nehir Akkuş
  Nehir Akkuş16.04.2009 - 11:42

  Sevenlerine ve okurlarına hayal kırıklığı yaşatan kişi.Yıllar önce 'bana bile güvenmeyin' diyerek, insanoğlunun acizliğini ortaya koymuştur.En iyi niyetle bir iftiraya kurban gittiğini düşünmek isterim.'Hala'.

 • Julıe Berrıe
  Julıe Berrıe14.01.2009 - 19:06

  HALKIN YÜKSELİŞİ PARTİSİ nin başkanı geleceğimizin başbakanı.Atatürk 'ten sonra gelmiş geçmiş en vatansever insan,gerçek müminin ne olması gerektiğini çok iyi bilen ve her söylediğini eşsiz kitabımız Kuran dan ayetlerle (kafamızda soru işaretleri kalmasın diye) açıklayan 1 kuran mümini gerçek müslüman.hiç 1 zaman kendi şahsi çıkarlarını kamu çıkarlarından üstün tutmamış, gece gündüz ülkem insanlarını sanıflara alt veya üst kimlik zırvalıklarına ayırmadan herkese adalet,aş,iş ve hakettiğinin karşılığını alması için çözüm yolları öneren ve bunları gerçekleştirebilecek Türkiye 1deki 3-5 gerçek aydından 1idir.görüşlerini kuran la kıyaslayınca aykırı bulmadığım 1 ilahiyatçı.okuduğum kitaplarından en çok ALLAHLA ALDATMAK kitabını beğendiğim usta 1 düşünür,hukukçu,yazar.

 • Ahmet Erhan Yay
  Ahmet Erhan Yay21.12.2008 - 01:40

  Biraz zayıf bilgisi olupta İSLAM'ı tam anlayamamış olanların ve İSLAM'ı kendine göre uyarlamak isteyenlere göre TAM İDEAL bir şahsiyet. Gerçekten dediklerine kendisini ya inandırmış yada öyle gözüküyor. Ama bu hayatta ' nasıl yaşarsan öyle ölürsün, nasıl öldüysen öyle dirilirsin ' Hadis-i - şerif bunu hiç unutmamak gerekiyor. VE BİRDE
  ' KUR'AN-I KENDİ REYİYLE YORUMLAYAN, CEHENNEMDE YERİNİ HAZIRLASIN ' Hadis-i Şerifini unutmayalım.
  Unutmayalım ki bu tür yorumları sırf kendi veya yandaşları için yaparken ve gerçektleri manasından saptırmış olarak anlatması veya yorumlaması ona inananları kapsarken, DİĞER TARAFTAN içinde gerçek iman lezzetini bulanların da HEMEN BİR AN DÜŞÜNÜP REDDETMELERİYLE imanını artırır.
  NASIL İLAHİYAT PROFESÖRÜ ANLAŞILMASI ÇOOOOK ZOR.
  TEK KELİME İLE YAZIKLAR OLSUN