Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Uzay 1999 (Space 1999) sizce ne demek, Uzay 1999 (Space 1999) size neyi çağrıştırıyor?

Uzay 1999 (Space 1999) terimi Osman Aslan tarafından tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Kumandan Koenig karakterini canlandıran Martin Landau iki önce 89 yaşında hayata gözlerini yummuş. Toprağı bol olsun.. (20 Haziran 1928 – 15 Temmuz 2017)

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  İlk bölümü 4 Eylül 1975 tarihinde İngiltere'de gösterilen dizi, ülkemizde 11 Ekim 1975'de TRT tarafından yayınlanmaya başlanmıştır.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Ülkemizde 70'lerin ikinci yarısından, 80'lerin başlarına kadar gösterilen, erken çocukluk dönemimin efsane dizilerindendir. Olaylar çevrildiği dönemin çeyrek asır sonrasında geçmekteydi. Ay'da yaşanan nükleer patlamalardan ötürü Ay'ın dünyamızdan ayrılmasıyla maceralar başlamıştı. İnsanların yaşadıkları yere Ay üssü Alfa deniyordu. Bir de bu üsse bağlı uzay gemileri vardı; bunların da adı Kartal idi. Dizinin kahramanlarından sadece üç tanesi aklımda kalmış. Onlar da Kumandan Koenig, güzel doktor Helena Russell ve de subay Maya. Bunlardan beni en çok etkileyen her türlü yaratık şekline girebilen maya idi. Maya hangi canlının kılığına girmek istiyorsa, bunu zihninde canlandırır ve sonrasında bu canlı gözlerinde belirirdi. Bazı girdiği canlılar, benim gibi o yaşlardaki bir çocuk için oldukça ürkütücü de olabiliyordu. Ama Maya bu canlıları daima iyi amaçla kötülere karşı kullanırdı.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  70'lerin ve 80'lerin TRT'sine damgasını vuran efsane dizilerden biridir..