Kültür Sanat Edebiyat Şiir

  • aleviler06.01.2006 - 22:42

    insanın insanı sorgulaması size düşen değildir. bırakında her kez kendi işiyle meşgul olsun. en önemlisi iman ile paranın kimde olduğu bilinmez. kimsede insanların ne düşünüp ne yaşadıklarını bilemez. bundan ötürüdürkü bu alevi bu hıristiyan diye ayrımcılık yapmak hoş değildir. her halükarda her insan bildiğini ve inandığı yaşar. bize düşen iyi yada kötü her keze yardımcı olmaktır. neticede ben bir insanım ve karşımdaki de bir insan o zaman elinden tutmam benim boyun borcumdur. bu benim yaşam felsefem içime işlemiş bunun dışına istesemde çıkamam o zaman ben olmam. ve en kötü insanın bile yüreğinde bir yerlerde filizlenmeye hazır bir tohum mutlaka vardır. bunları tartışmak yerine onaları filizlendirsek daha iyi olmaz mı. ben bu düşüncede olmasaydım eminimki yetiştirmeye çalıştığım fidanların birer çalı olarak kalacaktı. insanları seviyorum sizede tafsiyem bu tartışmaktan çok karşılıklı anlamayı ve yaşamayı deneyin. islamiyette bunu der.

  • aleviler06.01.2006 - 22:34

    yaşamaktan, düşünmekten ve insanlıktan yoksun olmak cahaletin esiri olmak ne kadar kolaysa, bir alevi olarak dünyaya gelmek onu yaşamak ve yaşatmak, at gözlüğünden insanları sıyırarak bu düşüncenin temelini ve içeriğini açıklamak bu toplumda o kadar zor. alevi olmak ya da alevilik budur işte güzeli doğruyu yaşamak ve yaymak. eline diline beline sahip olmasını bakmaktan çok görmeyi bilen insanları bu güzelliği tanımaya davet ediyorum. bu güne kadar bilinenler duyulanlardan ibaret. duyduğunun hiç birine gördüğünün yarısına inanacaksan etrafındaki insanlarla kucaklaşarak yaşamayı öğrenmelisin gönüller hep açıktır. insanlığın bir gereği bu insanım diyeninde yüreği sevgi doludur. bu benim işte ben kötü müyüm? bunun kararını allah verecek. Du bakali n olacak?

  • aleviler06.01.2006 - 22:14

    Var olan bir mezhep. Yaşam felsefesi tamamen insanlık üzerine kurulmuş. Sevginin, saygının, hoşgörünün, paylaşımın... yaşamın amacı olduğu kabul edilir alevilikte. Temelde bütün insanlar için geçerli olan güzel düşüncelerin bir kez daha ve farklı bir ibadetle yaşanması ve sunulmasıdır.