Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • AĞRI TAŞLIÇAY TAŞTEKER KÖYÜ13.01.2014 - 23:36

  Taşteker, Taşlıçay
  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Bekleyen değişiklikler bu sayfada görüntülenmektedirKontrol edilmemiş
  Taşteker
  — Köy —
  Ağrı
  Ağrı
  Ülke Türkiye Türkiye
  Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Ağrı
  İlçe Taşlıçay
  Nüfus (2000) [1]
  - Toplam 393
  Zaman dilimi DAZD (+2)
  - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
  İl alan kodu 472
  İl plaka kodu 04
  Posta kodu 04800
  Ağrı ilindeki yerleşim yerleri listesi
  Web sitesi: [2]
  Taşteker, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köydür.
  Konu başlıkları [gizle]
  1 Tarihçe
  2 Kültür
  3 Coğrafya
  4 İklim
  5 Nüfus
  6 Ekonomi
  7 Altyapı bilgileri
  8 Dış bağlantılar
  Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eski adı ÜçKilise olan Taşteker Köyünün şimdiki adı yakın geçmişte konulmuştur. Özel bir anlam ithaf edilmemiştir. Üçkilise adı köyde yer alan ve daha sonradan yıkılan Ermenilerden kalma kiliseden gelmektedir.
  Tarihi Bagavan/Pakavan kasabası da burasıdır. Bu isim Eski pers dilinde Tapınakkent anlamına gelir. Hıristiyanlık öncesi dönemde Ermeni ülkesindeki en ünlü Zerdüştî ateş tapınağı buradaydı. Tarihçi Horenli Movses'e göre MÖ 3. yüzyılda İran hükümdarının küçük kardeşi olup Ermenistan valisi veya kralı atanan Vağarşak tarafından inşa edilmişti. MS 4. yüzyıl başında Hıristiyanlığı yayan Aziz Grigor tarafından tapınak yıktırıldı ve yerine ünlü bir kilise inşa edildi.
  371 yılında Bizans destekli Ermeniler Bagavan'da, Ermeni ülkesine yeniden Zerdüşt dinini getirmeye çalışan İran şahı 2. Şahpur'a karşı bir zafer kazandı. Bu savaşta Ermeni tarafının komutanı Muşeğ Mamigonyan olduğu halde, kardeşi Vahan Mamigonyan'ın İran ordusunda komutan olarak bulunması ibret vericidir.
  Miladi 750 den sonra Abbasilerin egemenliğine giren bölge 1064 te Selçuklu Türkleri tarafından yağmalandı. 1243 Kösedağ savaşından sonra buralardan Anadoluya çekilmesiyle Celaleddin Harzemşah'ın, İlhanlıların, Timur'un, Karakoyunlu ve Türkmen devletinin yönetimine girdi 1502-1514 yilları arasında Safevilerin eline geçti. 1514 Çaldıran savaşıyla Osmanlı topraklarına katıldı.
  Taşteker köyündeki Kilise şu an itibari ile yıkık durumdadır. Kilisenin sadece temeli durmaktadır. Kilise yaklaşık 20,000.metre kare bir alan üzerinde kuruluymuş 1951 yılında yıkılan kilisenin taşları civar köyler tarafından ev yapımında kullanılmiş ve Ağrı Merkez Camii tamamı bu taşlardan yapılmiştır. Kilisenin Güney batısında içme suyu ihtiyacı için o' dönemden kalma yaklaşık 40 metre derinlikte üç adet kuyu bulunmaktadır. Köyün Güneyinde 2000.metreye yakın yükseklikte bulunan Dağın tepesinde 4x3ve 3.metre derinlikte bir oda bulunmaktadır. Köylüler arasında anlatılan efsaneye göre burada kiliseye ait binlerce koyun sütü sağılarak bu süt deposuna boşaltılmak süretiyle yerin altından döşenmiş 25; cm çapında borularla köyün içine kiliseye akıtılıyormuş. Kilisenin 50 metre Güneyinde Ermenilere ait mezar taşları (gord) bulunmaktadır. Köyde arazilerin bazı bölgelerinde halen eski isimler kullanılmaktadır bunlardan bazıları şunlardır: Vazgal, Mêrga mırexes, Mêrga maşînê,mırga lezgi.Köyün tamamı Müslüman Kürt olup celali aşiretindendir köy nüfusunun yaklaşık yüzde yetmiş beşi Batı İllerine veya Ağrı merkeze göç etmişlerdir.Yorumlayan Nizamettin AKTAŞ Taşteker Köyü TAŞLIÇAY/ AĞRI