Kültür Sanat Edebiyat Şiir

türkiye komünist partisi sizce ne demek, türkiye komünist partisi size neyi çağrıştırıyor?

türkiye komünist partisi terimi Cenk Öner tarafından tarihinde eklendi

 • Barbaros Alkan
  Barbaros Alkan

  benim nezdimde tehlike unsuru daha uluşturmayan bir pürüz sadece.. sinekten yağ çıkarmaya gerek yok

 • Adem Kaptan
  Adem Kaptan

  demokrasinin devam edebilmesi için oda lazım..

 • Aylin
  Aylin

  hah bi bu eksikti
  toplumca bunlar deli

 • Selcuk Yenier
  Selcuk Yenier

  ilk oy verdiğim parti iktidar değil biraz güçlense yeter

 • Bella Stella
  Bella Stella

  Cem Uzan'a 'ama o en azından Amerika'yı dolandırdı' diyerekten oy vermeyin...gibi bir cümleyi yeni seçim propagandalarında kullanan parti.

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  1926da kurulmuştur...Kurucusu İttihat Terakki mensuplarından Mustafa Suphi Beydir...Mustafa suphi ve yandaşlarının kurtuluş savaşına katkıları önemsenemeyecek şekilde olmuştur ama Sovyet yanlılarıydılar..Atatürk Sovyet Rusya ile sadece mecburi ortak olmuştur ama bunlar daha ötesini istiyorlardı...Mustafa Suphi Beyin nazım hikmetten tek farkı şair değil siyasetci olmasıydı tam bir rus aşığıydı...Ruslarla temas kurup ülke içinde sosyalist açıdan tehlikeli icraatlere girişecekti
  Bir rusya ziyareti sırasında Atatürk tarafından gemisi batırılıp yandaşlarıyla beraber öldürülmüştür...
  Bu olaydan sonra Rus-Türk ilişkileride ciddi anlamda zedelenmiştir..

 • Mehmet
  Mehmet

  komünizmin ülkeler değil dünya düzeni olması gerektiğini kavrayamamış bir avuç gazte okuru

 • Memet Firat Özkan
  Memet Firat Özkan

  çok şey yazılabilir onlar için ama; onların REKLAMA İHTİYACI YOK...

 • Eyüp Yıldız
  Eyüp Yıldız

  türkiye'de emperyalizme, siyonizme, faşizme, troçkizme karşı mücadele eden; türkiyenin tam bağımsızlığını savunan ve mücadele eden, sosyalizmin iktidar mücadelesini sürdüren partinin adı.
  tüm emekçiler ve yurtseverler bu partinin onurudur.

 • Hamza
  Hamza

  uygun adımda yerinde sayan partı...

 • Şahin Ali Sorman
  Şahin Ali Sorman

  Kadrosunu 1986'da çıkmaya başlayan Gelenek Dergisi'nden alan,
  Özünde 1920'lerde Mustafa Suphilerin kurduğu TKP'den gelen,
  bugünkü TKP:

  Bu topraklar üzerindeki bütün sol geçmişi bilip, o büyük yolda sağlam adımlarla ilerleyen Türkiye'de sınıf bilincine sahip ender partilerden biri.

  paranın saltanatı var-SA,
  HALKIN TKP'Sİ VAR!

 • Ali Aslan Oğlu
  Ali Aslan Oğlu

  ülkücü mü komünist mi tabiki komünist..
  en azından onlar bu çağa ayak uydurabiliyor

 • Cevdet Kemal Durmuşoğlu
  Cevdet Kemal Durmuşoğlu

  tkp atatürk'ün bolşevik rusya'dan yardım almak istediği için türkiye'de kurdurduğu siyasi partidir.atatürk, komünizmden nefret ettiği için bu partiyi kapatmış mustafa suphiyi'de infaz ettirmiştir.çerkez ethem'in yandaşları mecliste bolşevik grubu oluşturmuşlardır.bu grupya mecliste etkisiz hale getirilmiştir.bu arada türkiye'de komünizm'in gelmesini önleyen 5000 ülkücü gençin ruhu şahad olsun.

 • Erol Tok
  Erol Tok

  içinde neye inandıklarını tam olarak kavrayamamış üniversiteli yığınların olduğu örgüt. kendilerine sorduğunuzda aslında % 30 unun üniversiteli %70 inin işçi sınıfı olduğunu söylerler ama eylemlerine bakarsanız aslını görürsünüz. parti programlarını sözde tüm üyelerin talepleri doğrultusunda hazırlarlar, hikaye... Kafanıza yatmayan bişeyi sorarsanız sorgulamak yerine güler, ikna etmeye çalışırlar. Çok işgüzar ve 'herşeyi ben bilirim' mantıklı üyeleri vardır. üye kıtlığından yaşlı adamları ikna etmeye liseli gençleri gönderirler. en çok kemal okuyandan korkarlar kendisi genel sekreterdir. akıllı adamdır bi bağırdımı akan sular durur.kendilerinden başka hiçbir sol örgütü beğenmezler. hatta ölüm oruçlarında ölenler için 'mücadele etmek yerine kolay yolu seçtiler' gibi iğrenç bir tabir kullanırlar. zamanım yok aklıma geldikçe devam edeceğim. 6 ay aralarında bulundum...

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Genelde 40 yaş üzeri gözlüklü, Sivas katliamı için özür dileyen, Deniz Geçmiş, Abdullah Öcalan, Ahmet Kaya hakkında kimseyi konuşturmayan, zayıf, hafif entellektüel tipli kadınlar..

 • Çetin Kutlu
  Çetin Kutlu

  Anti-emperyalist,kamucu,aydınlanmacı ilkelerle mücadele eden Türkiye sosyalist hareketinin en köklü ve tutarlı siyasi hareketidir.

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım

  Adını son seçimde öğrendiğim parti.

 • Çağatay Kale
  Çağatay Kale

  Allah akıl fikir versin..Ellemeyin uğraşsın garibanlar..

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  yavrum sizin kafanızı niye bukadar az çalışıyor.böyle bir sistem türkiye gibi milliyetçi akımlarının olduğu heleki müslüman olduğu heleheleki gösterişi seven egosu bol farklı olmak için bi taraflarını yırtan insanların bolca olduğu topraklarda neyi nerede uygulamayı düşünüyorsunuz.çalışın bakalım allah boş duranıu sevmez onla uğraşın sizde

 • İsmail Ak
  İsmail Ak

  Avrupalı filozoflardan kominizme sarkan tez yoldan dönen Blonder, Bergson birisi Dönüş isimli eserini yazarken diğer şu espriyi savumuş:

  ' Haydi diyelimki, bugünkü fikir buhranı dünyasında insanın 20-25 yaşına kadar kominist olması eşeklik olsun; fakat 40 yaşından sonra kominist olmak eşoğlu eşşekliktir.

  (Çepeçevre Komünizim ve Sosyalizm Üstad N.F.K)

 • Sarp Çakır
  Sarp Çakır

  Bir zamanlar yasadışı olan ve kurucuları arsında Ruhi Su da olmak üzere bir çok aydın insanın da bulunduğu. Komünist parti.Ayrıca üniversite ve liselerde de Okul ve Ülke adında faaliyetleri vardır. Öğrencilerin suskunluğunu bozmak için faaliyetlerde bulunmaktadır. Burdan tüm tkp kurucularını saygıyla anıyorum.

 • Emrah Çekiç
  Emrah Çekiç

  iktidara gelmesi halinde bu başlık kapanır :))

 • F
  F

  soldergisi.com
  nazımkulturevi.org

 • F
  F

  TKP nin 1 mayıs afişindeki slogan dehşetti! 'Halk muhtırayı 1 Mayısta verecek'.

  İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar derler. Ama politikada hayalperestlik olmaz. Hangi halk, hangi muhtırayı kime verecek. Böylesi bir hayalcilik palavra sınırları içine girer. Palavracılık da hiç de hoş bir şey değildir.

  TKP'lilere ciddi olmalarını öneririm. Zira, o duvar afişlerini yoldan geçen herkes okuyor. Ve herkes gülüyor. Ve maalesef TKP afişi nedeniyle 1 Mayısa bence gölge düşüyor.Hem de sosyalizmi adeta HAYAL olarak halka gösteriyor.

 • F
  F

  'Kürtçülük' yada 'Türkçülük' yapmayan ender sosyalist partilerden...belki de tek.

 • F
  F

  28 mart 2004 yerel seçimlerinde Türkiye genelinde 80.941 kişinin oyunu alabilen parti.(% 0,25)
  İstanbul genelinde ise 11.941 kişinin oyuyla % 0.24 oranına ulaşmıştır.

 • F
  F

  28 mart 2004 yerel seçimleri'ne SHP çatısı altında ÖDP, DEHAP, EMEP, SDP ve Özgür Parti'nin birlikte katıldığı 'Demokratik Güç Birliğine' GİRMEYEN parti.

 • F
  F

  TKP'nin 'İstanbul NATOya kapılarını kapatıyor' metnini Dr. Hüseyin Hatemi (İÜ Hukuk Fakültesi) ,Coşkun Aral (fotoğraf sanatçısı) , Ataol Behramoğlu (şair) , Deniz Türkali (sanatçı) , Bekir Coşkun (gazeteci) , Nejat Yavaşoğulları (Bulutsuzluk özlemi-müzisyen) ,Rahmi Saltuk (müzisyen) , Sunay Akın (şair) , Tarık Akan (sinema sanatçısı) , Tuncel Kurtiz (sinema sanatçısı) ,Vedat Özdemiroğlu (yazar) , Vedat Sakman (müzisyen) gibi sanatçı ve yazarlar da imzaladılar.

 • F
  F

  internet sitesinden...
  SORU: TKP ittifaklara katılmadı. Solun bölünmüşlüğü ve ittifaklar konusunda ne düşünüyorsunuz?
  CEVAP: İttifaklar siyasetin içeriğini gölgeleyip ilkeleri önüne geçmeye başlıyorsa yanlıştır. TKP milletvekili koltuğundan daha fazla önem verdiği ilkelere sahip olduğu için ittifaklara başından itibaren uzak durmuştur. Solun birliğinin sağlanması diye bir sorun vardır, elbette. Ancak tutarlı, ilkeli bir siyasal programın ortaya çıkmasına elvermeyen birlik modelleri denenmiş ve başarısız olmuştur. TKP yüzünü sosyalizm programı doğrultusunda birleştireceği geniş emekçi halk kitlelerine dönmeyi tercih etmektedir.

 • F
  F

  'Türkiye'de Kürt siyasetçileri ABD yanlılığında yarışa girmektedirler. Zaman zaman ABD'nin demokrasi getireceği fikirleriyle, olmadı, yine ABD'nin Türkiye'yi de dizginleyeceği umuduyla renklendirmektedirler yaklaşımlarını…'(TKP genel başkanı, Aydemir Güler)