Kültür Sanat Edebiyat Şiir

System Of A Down sizce ne demek, System Of A Down size neyi çağrıştırıyor?

System Of A Down terimi Cengiz tarafından 10.03.2005 tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan 28.08.2018 - 01:27

  Sistem çöktü beyler.. Bir daha dinlersem Freddy Krueger olayım! :)

 • Ogn Str
  Ogn Str 31.07.2012 - 22:32

  Bugün elime tesadüfen Yüxexes dergisinin son sayısı geçti...Kapakta Serj Tankian yazıyordu..Heyecanla sayfaları çevirdim ve buldum..Ve aradığım şeyi buldum..Ve hemen o bölümü kağıda yazdım.Şimdide o yazıyı buraya aktaracağım..

  Yüxexes:Türkiye'de zaman zaman System Of A Down aktiviteleri çarpıtılabiliyor.Bu durumdan şikayetçi misiniz? Örneğin Youtube'da yayınlana bir S.O.A.D fanı tarafından yapılmış 'Holy Mountains' videosu üzerinden çok tartışma çıktı.Konserlerde biletlerin üzerinde Türk karşıtı ifadeler kullandığınızı söyleyenler var.Ve daha bunun gibi bir sürü şey.Tüm bunların doğru olmadığından eminiz ama bir de okuyucularımıza sizin ağzınızdan neler olup bittiğini aktaralım..

  Serj Tankian:Sorduğun soruda bahsi geçen konularda uydurma haberler yayınlanıyor.S.O.A.D; Holy Mountains'e hiç bir klip çekmedi.S.O.A.D hiçbir zaman Türkleri ve hükümetini olumsuz gösteren bir klipte çekmedi.S.O.A.D hiçbir zaman belirttiğin şekilde Türkleri ve Türkiye'yi küçük düşürecek şekilde,Türkleri veya Türkiye'yi küçük düşürecek şekilde birşey basmadı veya yayınlamadı.Aktivitlerimiz,olan bitenden bir nebze daha fazla haberdar olan Batılı bölgelerde olmuştur ve emsal teşkil eden bir tarihsel gerçeğin yadsımasına karşıdır.Bunuda ekonomik veya politik bir nedenden değil tüm olan bitenin büyükanne ve büyükbabalarımızın hikayesi olduğu için yaptık..

 • Buğra Akyüz
  Buğra Akyüz 16.04.2012 - 22:22

  Lütfen nasıl insanlarsınız ya ben 15 yaşındayım sözlerini siyasi görüşlerini anlayabiliyorum. Bkz. Holly Mountains diye bir şarkısı. Nakaratı ise: Yalancı, katil, şeytan, Aras nehrine geri dönün. Özgürlük özgürlük, biz özgürüz... Size açık açık küfür eden bir ulus için hatta bu yüzden youtube yasaklandı araştırırsanız ermeni bir kişinin yaptığı atatürke ve türk ulusuna edilen ağır küfürleri görürsünüz. Arkadaşlarım da dinliyor ve ben onlarada anlatmaya çalışıyorum ama nafile. Lütfen dinlediğiniz şarkının sözüne dikkat edin. Yok 'ben ingilizceyi çok iyi bilirim.' 'System of a Down harika kimse bir şey diyemez.' Bu nedir ya. Söylediğiniz sözü düşünün. Buraya sadece bunun için üye oldum. Lütfen düşünün.

 • Lidya Akay
  Lidya Akay 20.11.2009 - 22:00

  anlamadığımz dilde kafa sallamak derler bazıları buna...hayatımda türkçeden daha fazla yer tutar inglizce benim için ve şarkılarını anladığım için söylüyorum bi harikadır! ayrıca hiç bi şarkısında atatürke küfür ettiklerini duymadım ben mi 5 yıldır farklı adamları dinliyorum yoksa? ..adamlar ermenileri desteklerini açıkca söylüyolar evet ama bu durumun müzik kalitesiyle uzaktan yakından alakası yok! ne saçma şeydir ya farklı görüşü olan birini hemen dışlayın oldu! orhan pamuk örneğinde de aynı durum adamın fikri o eğer siz kitaplarını okumak istiyosanız sadece edebiyatçı yönünü değerlendirceksenz eyvallah orhan pamuk da okurum soad da dinlerim şu anda dinliorum harika saçma sapan demet akalın bengü sözlerinden bin kat daha iyidir ohh bea döktüm içimi rahatladım şarkı dinlememeyle kitap okumamayla olmaz bi işler büyük düşünün biraz!

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n` 23.05.2009 - 20:23

  atalarına ve geleneklerine sahip çıkan
  DUYARLI ERMENİ gençlerin oluşturdukları topluluk
  duyarlı türk genci sıfatını edinmek uğruna
  aerials parçasına sırt dönemem pardon

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri `` 23.05.2009 - 12:45

  Ermeniler...

  Şarkılarında sık sık Türklere ve Atatürk'e hakaret ederler...

  Bizimkiler de tempo tutarlar...

  Anlamadığınız dilde kafa sallamaya devam edin...

  ...

 • Oktay Avşin
  Oktay Avşin 22.01.2009 - 21:06

  ben merak ediyorum aceba baurada durmadan bu grup hakkında durmadan atıp duranlar aceba rok sitelerine girip bunlar hakkında ve diğer gruplar hakında araştırma yapmıştır çünkü marilyn mansona satanist(bu arada kendisi bir ateistir.ve şeytana ininmmadığını kendisi söylemiştir) dediler yalan çıktı emineme kaburgalarına aldırdı dediler yalan çıktı ve daha bi sürü palvara ve şimdide s.o.a.d...geçenlerdede eurovisiondada ermenistanı temsil edeceklerini söylediler dergide okudum şu anda grubun voklistiyle gitaristi ayrı ayrı çalışıyormuş ve birleşme içinde en az iki yıl gerekiyormuş. bilmiyorum kim bunları uyduruyor yada şöyle bişiy biri ortaya yem atıyor balıkları yakalamak için.

 • Oktay Avşin
  Oktay Avşin 22.01.2009 - 20:40

  sevdiğim grupların başında gelir özellikle byob adlı parçları çok güzeldir tabi klibide ve bidiğer parçasıda Violent Pornograph. tabi bi sürü güzel parçası var ama...ermeni olup olmamaları beni hiç ilgilendirmiyor yaptıkları işe bakarım. ermenileride severim ve ermeni iddillarınada inanırım neyse burası yeri değil.

 • Mst Ay
  Mst Ay 07.08.2008 - 12:11

  Konserlerinde kapıya köpekler ve türkler giremez yazısını asan bir grup...

 • Mehmet Yeşil
  Mehmet Yeşil 04.03.2008 - 18:32

  spiders ve aerials şarkıları çok güzeldir. spiders klibi çok güzeldir. dinlemekten keyif alıyorum.

 • Hüseyin Atalay
  Hüseyin Atalay 07.08.2007 - 01:31

  Türk gencinin duyarsızlığını ve atalarının kemiklerini sızlattığını gösteren bir gurup. buda yetmezmiş gibi...

 • Şeyma Özdemir
  Şeyma Özdemir 29.01.2007 - 15:54

  müziklerini bilmem ama kendileri 5 para etmez prim veren türk gencini kınıyorum

 • Hatice Yavuzdurmaz
  Hatice Yavuzdurmaz 28.12.2006 - 17:15

  iyi dinlenilebilir şarkılar yaptıkları doğru ama ortalıkta gezinen 'katiller' diye bağırdıkları klipten hiç hoşlanmadım...

 • H2o
  H2o 28.12.2006 - 17:07

  mp3 listeme nerden girdiğini bilmediğim fakat sinirli zamanlarda dinlemekten büyük keyif aldığım bir grup... (zaten başka zaman çekilmiyor)

 • Cansu Gurbuz
  Cansu Gurbuz 08.12.2006 - 23:35

  bi ropörtajında turk dusmanı olmadıklarını acıkca belirten grup.dinlemekten kendimi alamadıgım bi gercek:(

 • Stora Black
  Stora Black 10.10.2006 - 04:08

  şerefsizliğin somut hali

 • Yasemin
  Yasemin 21.09.2006 - 12:36

  her konser basında turklere olan nefretini kusarlar onceden bilmeden dinlerdik aslında sanat böyle yapılmamalı ırkçılık kötübişi

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden 27.08.2006 - 01:20

  Such a lonely day
  And it’s mine
  The most loneliest day of my life
  Such a lonely day
  Should be banned
  It’s a day that I can't stand
  The most loneliest day of my life
  The most loneliest day of my life
  Such a lonely day
  Shouldn’t exist
  It's a day that I’ll never miss
  Such a lonely day
  And it’s mine
  The most loneliest day of my life
  And if you go,
  I wanna go with you
  And if you die,
  I wanna die with you
  Take your hand and walk away
  The most loneliest day of my life
  The most loneliest day of my life
  The most loneliest day of my life
  Such a lonely day
  And it’s mine
  It’s a day that I’m glad I survived

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden 22.08.2006 - 11:35

  keşke bu gönül sev denileni sevse sevme denileni sevmeyebilse, keşke bu zevklerde laf dinlesede berlusconi gibi bende sümüğümü yesem

 • Kemal Tunca
  Kemal Tunca 22.08.2006 - 11:02

  Müziği saçma siyasi söylemlerine alet eden metal gurubu.Türkiye'den toprak ve tazminat talepeden,daha yakın zamanda başka bir bağımsız ülkenin (Azerbaycan) topraklarını işgal ettiklerini görmezlikten gelip bizi suçlayan,her konser ve neredeyse her parçalarında Türkler ve Türklüğe hakaret eden bu çapulcuların ülkemde de sevilmesini anlayabilmiş değilim.

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca 25.07.2006 - 12:01

  türkiyeden seveni olmasını anlamadığım tamamiyle siyasi amaçlarla kurulmuş ermeni diasporası müzikimsi topluluğu

  bazıları derki 'müziği güzel gerisi beni ilgilendirmez', o arkadaşlar tecavüzcü coşkununda işini iyi yapan biri olduğunu ve kendisini denemelerini tavsiye ediyoruz ;)

 • Emrecan
  Emrecan 16.07.2006 - 05:31

  abi şunu türkiye de deli gibi dinleyenler var..... bence dünyanın en kalite müziğini yapsalar bile (ki hiç da kalite diil) dinlenmiyecek bi grup.... ayıptır ya... bu ülke için ölenlere ayıp... sinirlendim..!

 • Çağdaş Kerim
  Çağdaş Kerim 01.05.2006 - 14:41

  toxicity,Aerials,Chop suey,Hypnotized,Questions...

 • Martin Gore
  Martin Gore 03.04.2006 - 22:41

  adamlarin elinde fotograflarda varsa demekki haklilar...bide bu yönden bak soluk isik...pardon dokuz isik..

 • Mirkelam Nba
  Mirkelam Nba 24.03.2006 - 19:39

  Herifler müthiş müzik yapıyor türkleri ister sevsinler ister sevmesinler sonuçta benim için yaptıkları müzik önemli ve müthiş müzik yapıyorlar keşke türkiyeyede gelsinler diycem ama:(tabi ki gelmiycekler ne derseniz diyin müthişşllerrrrr....! ! !

 • Ezgi Dedecengiz
  Ezgi Dedecengiz 21.02.2006 - 19:56

  yaptıkları her albümle farklarını ortaya koyan dinlenilmeden es geçilmemesi gereken (önyargısızbir sekilde ama) grup.bu grubun bir sürü 'süper! ' denilecek sarkısı vardır (chop suey,toxicity,spiders,this cocaine makes me feel like i'm on this song,deer dance,question..)

  bazı sarkılarının sözleri hiçte hosuma gitmesede bu onların yaptığı diğer sarkıları da dinlemicem gibi bi sonuç çıkarttırmamıştır bana.ayrıca bazı iddalarında (köpekler türkler meselesi) doğruluğu tartışılır bence.

 • Seda Han
  Seda Han 16.02.2006 - 19:23

  Açıkçası sod'u ilk dinlediğimde onların türk düşmanı ve ermeni soykırımına inanan kişiler olduğunu bilmiyordum.tarzları çok hoşuma gitmişti.sonra bunu öğrendim ve biraz soğudum onlardan ama anladım ki müzik bambaşka bir dünya içinde siyasete yer yok artık eskisi gibi içten dinliyorum onları ama bazı sözleri de beni sinirlendirmiyo diil hani her neyse diyeceğim o ki müzik müzik içindir.....

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş 30.12.2005 - 14:22

  En iyi değil ama bana da iyi diye empoze edilenlerden.?

 • Damian
  Damian 17.12.2005 - 19:04

  turk dusmanı, ermeni asıllı ABD'li grup. yuzlerce iyi muzik yapan grup vardır zira dinlenmeleri cok sart degildir. dinlendikce daha cok buyumekte ve turkler hakkındaki negatif dusuncelerini daha cok insana ulastırmaktadırlar.
  soru: onlar kendi ırklarına kufur eden bir turk grup olsa dinlerler miydi?

 • Murat Duygulu
  Murat Duygulu 13.12.2005 - 22:34

  çok çok iyi... en iyilerden...

 • Çağdaş Boy
  Çağdaş Boy 11.11.2005 - 22:25

  bi grubun her çıkış şarkısı güzel olmaz ki! al işte hypnotise...

 • Çağdaş Boy
  Çağdaş Boy 08.11.2005 - 14:23

  A.B.D. de yaşıyor olmanın verdiği biyeri kalkmışlıkla ermeni koruyuculuğu üstlenmiş bu grup, türkiye nin birlik olabilmek için hala verdiği mücadeleyi kavrayabilmekten yoksun.. Ama bi şeyi iyi biliyorlar o da müzik! metallica bile st anger şarkısıyla s.o.a.d. dan etkilendiğini itiraf etmiştir! bence bu adamlar beceremedikleri ve beceremeyecekleri politik düşüncelerini bir yere bırakıp müzik için yaşarlarsa türklerin haklı yargılarını da yumuşatabilirler.. çünkü bu müzik her tür insana hitap edebilir.. sadece rock çı gençler değil her insan bu müzikte farklı tat buluyor!

 • Batuhan Tezeken
  Batuhan Tezeken 06.11.2005 - 01:42

  Arkadaşlar gerçek bir system of a down fan'ı olarak size onlar hakkında bi kaç açıklamada bulunacağım.1-Öncelikle müziğe politika karıştırılmaz.2-Eğer ki karıştırırsanız emin olun birçok müzik gurbundan tiksinirsiniz.3-Bu insanlarin yaptıkları müzik tarzıyla,anlatmak istedikleri şeyler'den ama en önemlilerinden bi kaçı,hayatın hiç o kadar da güllük gülistanlık olmayacağını,tehlikeli görünüp özgürce düşünen insanların her zaman rahat olacağını(ki bunu sadece fanlarına söylerler) ,savaşın dünyayı esir aldığı bu ortamın,bir an önce düzeltilmesi gerektiğini ve her zaman boşa vakit kaybedilen televizyon ve radyo programlarının bir önce kaldırılması gerektiğini düşünen (ki bunu neredeyse tüm albümlerinde bas bas bağıran) bi gruptur.4-Ayrıca bu grup çok hareketli ve çok eğlenceli bi gruptur.Yaptığı şarkıların hemen hemen hepsi kıpır kıpır şarkılardır.5-Dinlenilmesi gereken en önemli gruplardan biridir.NOT:Ayrıca system of a down'ı aşağılayan ve hafife alan arkadaşlar ve diğer tüm insanlar için söylüyorum.Ben de bi türk'üm fakat türk düşmanı oldukları için onların aşağılayan herkes ilk başta ön görüşlüdür,bu düşüncelerini yendikten sonra bi daha düşünsünler.Yani system of a down bana çok şey öğretti ve emin olun şarkıları bi çok grubunkinden çok daha güzel,ama tabii ki bu parçaların tam anlamını bulursanız seversiniz.Ama bişey daha söylemek gerekirse bu insanların,bırakın türklere yönelik,her hangi bir ırk'a karşı olması bile kabul edilecek bir anlam içermez.Sonuçta biz onları insan olarak gördük ve kabullendik,ayrıca bizce yaşanmamış ama onlara göre daha önceden yaşanamış kötü bi geçmişimiz olsa bile,geçmişte kalmış bi olayın bizi bu kadar da ilgilendirmemesi gerektiğidir ve anlaşılacağı kadarıyla,olan olmuş biten bitmiştir.
  TEŞEKKÜRLER

 • Emirhan Kutlu
  Emirhan Kutlu 17.08.2005 - 19:18

  İfrat ve tefrit...Ermenilere soykırım uyguladığımız tezinin dünyadaki mümessillerinden olan; Ermeni asıllı A.B.D vatandaşı olan grup üyeleri,bu yönüyle hiç tavsip edilmemesi gereken bir noktada bulunmalarına mukabil,metal ve hardcore tarzlarını,bir zamanların Metallica'sının yaptığı şekilde çok iyi şekilde sentezledikleri ve mükemmele yakın işler çıkardıkları için; dinlenmeden es geçilmemesi gereken müziklerin de yaratıcılarındanlar...

 • Davrila Zip
  Davrila Zip 14.08.2005 - 15:05

  türk düşmanları oldukları için(neden düşmanlar bişi mi yaptık bilmiyorum ya neyse) antipati duyuyorum.ayrıca köpekler ve türkler giremez diye bişi söyledilersede hakkaten ayıp etmişler yani,söyliycek bişi bulamıyorum.

 • Süyümbike Güvenç
  Süyümbike Güvenç 24.07.2005 - 21:48

  Avril'in cover yaparak batırdığı şarkıyı(Suicide) asıl yorumuyla sevdiren grup..

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu 03.04.2005 - 22:26

  War

  Dark is the light,
  (Karanlik isiktir)
  The man you fight,
  (savastigin adam)
  With all your prayers, incantations,
  (tum dualarinizla, sihirli sözler,)
  Running away, a trivial day,
  (kaciyorlar, onemsiz bir gun,)
  Of judgment and deliverance,
  (hesabi ve kurtulusu,)
  To whom was sold, this bounty soul,
  (kime satildiysa, bu hediye ruh,)
  A gentile or a priest?
  (bir ruhban ya da bir rahip?)
  Who victored over, the Seljuks,
  (kim zafer kazandi, Selcuklular,)
  When the holy land was taken
  (kutsal topraklar isgal edilmisken)

  We will fight the heathens
  (barbarlarla savasacagiz)

  S.O.A.D.

  heathen: putperest kimse, dinsiz kimse,kafir kimse,vahşi,barbar,putperest,inançsız,dinsiz,vahşi ve kötü davranışlı kimse, dinsiz-imansız kimse, barbar kimse

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu 03.04.2005 - 21:56

  belgeye gerek yok sarki sozleri yeterli... or: War, P.L.U.C.K....

 • Ayse Mutlu
  Ayse Mutlu 03.04.2005 - 11:25

  Almanya'da verdikleri bi konserde giriş kapısına astıkları söz konusu pankart yüzünden (bknz.aşağıda) almanyada yaşayan türklerin konseri basmasıyla iptal edilmilmiştir..
  metal müzikle yakında uzaktan alâkalı olunması gerekmez bunu Soad'ın yaptığını bilmek için..(bknz.devrik cümle)
  Manowar için de aynı iddialar dolandı yıllarca,amma velakin ne bir belge,ne bir gören ne bir ne bir..yoktur sözün kısası..

  bknz.bişey bilmeden konuşan top olsun

 • Cengiz
  Cengiz 28.03.2005 - 04:42

  Evet Spider şarkısı çok güzel.

 • Etem Arslan
  Etem Arslan 16.03.2005 - 17:06

  SPIDER gibi süper bir şarkı yapmış enfes ötesi bir grup. TÜRK düşmanı oldukları doğru ama köpekler ve türkler giremez diye söylemi olan SYSTEM OF A DOWN değil MANOWARdır. Metal müzikle biraz alakası olan herkes bilir.