Kültür Sanat Edebiyat Şiir

siyaset meydanı sizce ne demek, siyaset meydanı size neyi çağrıştırıyor?

siyaset meydanı terimi Mesut Örs tarafından 27.11.2017 tarihinde eklendi

 • Seyfi Karaca
  Seyfi Karaca 19.12.2017 - 13:52

  ………
  Yakip Yikmaya Kiskirtilmis Kibritcesine ( Atesle Oynamanin Zebella Zebaniligi)
  ……..
  Cakmak tasiyla kivilcimi, kivilcimla kibriti, kibritle basina buyruk azip kudurdugu hal ve zamanlarda SEYTAN denen bütün yakici cagrisimlari nefesinde ejderlesip körükleyen kontrolden cikmisligin atesini diledigi keyfiyet hükmüne baglayan insan, atesten sonra tuncu demiri celigi atesle yakip kavurup istedigi keskinlige veya saglamliga törpüleyip sivrilttikten sonra, yasadigi hayati oklayip mizraklayarak cakmak tasiyla üfürüp yaktigi oda ocaga son verdi. Ve atesle fitillenen barutu körükleyip kendine dogrulttu..
  Yillarca süren, uzun sessizliklere erzak cephane matara gocuk ve mektupsuz gecen zamanlarda, yasadikca ölüme koyun koyuna birlikteligin tuvalet tras uyku pansuman bakim giyim gibi ögün sofra günlügüyle üstü basi bitten pireden cileden camurdan gecilmeyen mileklere bata cika, bütün gün hayatini boyunu bedenini yutan cukurlarda gömülmüs diri tabutlar olarak birbirine kursun yagdiran Birinci Dünya Savasi, sinirlarin belki belki birkac kilometer ancak degistigi fakat ölenin adinin sadece insan oldugu kan ve barut kokusunun damarina sinmedik yeri kalmayan, ara zamanlarda ölmeye ve öldürmeye alistikca karsilikli sövüsüp, bazan da insanliga özlem duyup karsilikli hal hatir soran, pisokodramatik hendek ve siperler savasiydi. Birbirini topyekün, az zahmet, az kayip, ucuz sarfiyatla nasil yokedecegine, baruttan sonra biyolojik ve kimyasal toplu kiyim ve kirim araclarini bulup yasadigi hayatin kalan kismina dogrulttu insan..
  Yetmedi; evleri, siperleri, hendekleri, tüfekleri, limanlari, caddeleri, carsilari büyük kücük herkesle karip karistirarak yine en az sarfiyat ve en erken vurgunla, neyi nasil ölüme fit yapacaginin karsiligini Atom`la bulup bulusturdu insan. Üstüne cehennem kalipli imha aracini dogrulttugunda bir firt nefeslik yasam dirayeti kalmisti ormanin, köyün, dagin, sevginin,sözün, sayginin ve dermandan dirlikten kendi üstüne cakilip tabutlasmis insanligin….
  Ve teknigi teknolojiyi rampayi füzeyi cilayi modayi nükleer atölyeyi makyaji maskeyi; sahte surete, helalci harama, kanunsuz talana, sinirsiz soyguna, doyumsuz vurguna, isgalci sömürüye, tacizci tecavüze ve zulmün her cesit suratsizliginin arayip bulup giydigi, evleri carsilari caddeleri arsalari tarlalari baglari yollari kiyilari koylari kentleri kasabalari irmaklari koruluklari kurumlari birimleri yerin alti üstüyle birlikte ve besikten mezara tüm insanligi kendine mahsus mal ve mülk sayan, bankalari borsalari krizleri afyonlari gerilimleri bunalimlari atomlari arap baharlarini ve Bop esbaskanliklarini silahlanip kusanarak, kendilerinin ipiyle kuyuya inenleri bütün etrafi cevresi cografyasi serveti saltanati ve tüm iktidariyla birlikte kendine özeyip bezeyerek ayni felaketin harabe ortagina dönüsümü sagladi tüm ölümler tolamini kendine dayayip dogrultan insan..
  Ki, bu yanisi hiclik namina cekip sürükleyen dogrultuda; atomlari, acimasizliklari, ajanlari, piyonlari, kahirlari, sürgünleri, baskilari,savaslari, isgalleri, planlari, polümleri, buldu kurdu ve kusandi insan. Ve sapkinlastikca ucunu kaciran ipin en secmelerinin dünya yapip yönettigi, Trump, Netenyahu, Putin, Merkel gibi gibi vesair, kibriti atesle oynamaya hükmetmeyi desip bulup ögrendikten sonra, onlara bagli ipiyle kuyusuna inenlerin bir firt nefeslik bile eder degeri kalmayan dünyasini cehenneme cevirmek icin sayili imha araclarina ilaveten, kurguya dahil ajan piyon tamami ve tümünün teslimiyetin hükmünü temsilen, ölüm-zulüm atölyecilerince uydurulmus en güncel arac-gerec durumundadirlar.

  Aralik / 17

 • Eldorado Yolcusu
  Eldorado Yolcusu 17.12.2017 - 13:03

  Her zamanki gibi giriş berbat ama sonuç kısmı neden olmasın...baktım özür dilenecek birşey var mı diye birkaç ağır itham ama karşılıklı ..yine de bu sizi rahatlatacaksa bir özür fikirlerim için değil bu ağır ithamlar için..özelden yazarım onlara..ama sen özür dileme..saygılı davranırsan aynı ölçüde saygı görürsün..

 • Eldorado Yolcusu
  Eldorado Yolcusu 17.12.2017 - 12:14

  Kimsenin kimseyi de aşağılama hakkı yok bu bir,insan sadece kendini küçük düşürür düşünmeden ve önyargılı davranışlarıyla...
  Bence saygı konusunda da gerçekten kaba bir insansın..bu genç yaşında sana verilecek en büyük manevi ödüldür belki bu saygı kavramı ama hak etmiyorsun bunu...

 • Eldorado Yolcusu
  Eldorado Yolcusu 17.12.2017 - 12:09

  İhanetin kokusu sonradan çıkar...merak etme...örnekleri tarihte hep vardı..yakın tarihi anımsa,herkesin değil de bazılarının o çok inandığı insanlar;Sen biliyorsun kimlerden bahsettiğimi..!
  Onlar insanlığın kirli yüzü...
  Bu dünya da barış içinde yaşamak isteyen kaç milyar insan var biliyor musun,elbette birbirimize inanacağız..enazından insanca yaşamak için..

 • Eldorado Yolcusu
  Eldorado Yolcusu 17.12.2017 - 00:22

  Herkes bir şeylere inanmak ister...inanç güvendir..güvenerek yaşamak elbette bir güç...ama bu güç din olmamalı...çünkü din ayırıcı bir unsur birleştirici tek ortak nokta insan kavramı...insanlar birbirlerine inanmalı

 • Eldorado Yolcusu
  Eldorado Yolcusu 16.12.2017 - 23:59

  Allah ile kişi arasında olan bir bağ neden buralarda siyasi bir fanatizmin servis tabağı gibi üzerini doldurulmak için kusan kişilerce istismar ediliyor mesut abi...inanan insan inanmayana neden demiyor inkara da tepki vermez çünki inanmıştır...inanmayanı aşağılama hakkını allah vermemiş bunlar bu hakkı nereden almış?

 • Eldorado Yolcusu
  Eldorado Yolcusu 16.12.2017 - 23:50

  İşte ben de diyorum ya gerekmeyen o laf sensin...sen olmasan ve senin gibileri daha çok islama saygı duyulurdu...

 • Eldorado Yolcusu
  Eldorado Yolcusu 16.12.2017 - 23:25

  Kelimeyi şahadet getiren ben çok müslüman gördüm..sehadat etmek değil mesele..yerine getirmek şehadeti...ki şehadet islamın karmaşası...müslümanın müslüman öldürmesi şehadet sayılan bir dünyada

 • Eldorado Yolcusu
  Eldorado Yolcusu 16.12.2017 - 22:51

  Tamam + yapalım senin egon tavan yapsın mutlu olacaksan

 • Eldorado Yolcusu
  Eldorado Yolcusu 16.12.2017 - 22:33

  Valla bu tasma için gösterdiğin çaba taktire şayan..

 • Eldorado Yolcusu
  Eldorado Yolcusu 16.12.2017 - 22:10

  Senin nitelik ve kalitene bakınca o madalya yi bize çok görüyorlar..

 • Eldorado Yolcusu
  Eldorado Yolcusu 16.12.2017 - 22:02

  Takıntı dedim ya...işte bu senin sorunun....burada ne oluyor ne bitiyor benim umurumda bile değil...bak eskiden böyle sakin değildim ne hikmetse seni sabır taşı gördüm..bence şansını fazla zorlama..

 • Eldorado Yolcusu
  Eldorado Yolcusu 16.12.2017 - 21:37

  Buraya ayıracağın vakti sınavlara ayırsan...
  Eminim daha farklı olur...ama yine de psikoloğa görün...

 • Eldorado Yolcusu
  Eldorado Yolcusu 16.12.2017 - 20:28

  Offf valla ben de oturdum şimdi onu düşünüyordum...özeleştiri yaptım,söz eleştiri yaptım,aynayla konuştum duvarla tartıştım ama nedenini bulamadım...sayın antoloji yetkilisi aydınlatsın artık uyku girmiyor gözüme...
  Yokuş sen bir pisikoloğa görün bence...yaşın daha genç ve çabuk atlatırsın...bu megaloman takıntını...

 • Eldorado Yolcusu
  Eldorado Yolcusu 15.12.2017 - 17:19

  Sanal dünyanın gerçek pskolojik hastalığı...
  Paranayo,akıl tutulması,kibir,kişisel gelişimde ne kadar eksiklik varsa reel de,burada yokmuş gibi gösterme çabası....
  Her şeyden daha kötüsü ÖNEMSENME ve İLGİ hissi...bu kadar kendini her yerde göstermeye çalışarak farkedilmek için...
  Ki burada bazı insanlarda görülüyor bu belirtiler..ben demiyorum bunları TIP diyor..))
  Ama gerçekten üzülmüyor da değilim...sanal dünyanın içinde kaybolan bu insanları gördükçe...

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 15.12.2017 - 09:01

  kesinlikle katılıyorum arp yokuş bizde okumak sistemin dayattığı sınavları bir bir aşmak için okunur. bir konuyu kendi istediği için okuyan araştıran o kadar az insan kaldı ki. kendi kişisel araştırmalarını yapıp ona göre fikir edinen öyle az insan var ki. hepimiz ateşli partizanızdır en azından aktivistizdir bi r siyasi düşüncenin kaçımız türkiyede bu siyasi oluşumla ilgili bir iki kaynak taramıştır. bu oluşum hangi açıklardan uç verdi, ne badıirelerden geçti kim bilir. ama bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunuverir hoooop.

 • Eldorado Yolcusu
  Eldorado Yolcusu 14.12.2017 - 16:48

  Okumak su gibidir,kirlerinden arındırır insanı...ki eğitim sistemi bir izin verse okuyacak da bu toplum...önce sistemi eğitmeli..

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 14.12.2017 - 11:13

  türkiye okuyacak. bu gün olmazsa yarın mutlaka.

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 14.12.2017 - 11:12

  biz okumazsak biz şeylerin altını sağlam değerlerimiz güçlü ahlakımız ve toplum bilincimizle doldurmazsak bizi siyasetin en günlük en sıradan haliyle boğacaklar, televizyon ve iletişim araçları bizi özgürleştiriyor sanırken esir almış durumda. hep bir tezim vardır ana haber bületni karşına kurulduğunuzda kontrol sizden yitmiştir. ama bir kitabı okumak için rahat koltuğunuza kurulduğunuzda daha o kitabı satın alır yada ödünç alırken seçerkenden itibaren yani seçim sizindir. okuduğunuz her kelimesiyle her cümlesiyle bilincinizi nasıl şakillendireceğiniz noktasında seçim sizindir. bizi okumak kurtaracak.

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 13.12.2017 - 08:50

  aynen öyle.

 • Seyfi Karaca
  Seyfi Karaca 12.12.2017 - 15:19

  Yeni Dünya Düzeni baslikli Giyotin icat olana kadar siyaset; iyi veya kötü irade yönetmenin iletisim araciydi. Fakat tüm dünyayi kendine ahdedip kilitleyerek, ilan oldugu kiyim ve yikim fermanindan sonra Siyaset; tüm bu niyette olanlarin kimyasinda hortlayip bizzat hükmüne oturdugu islemez calismaz külüstüre dönüstürüldü. En bariz ve ulu ortalikta gezinen merceksiz büyütülmüs örnegiyse Trump, Netenyahu vs. vs gibi gibleridir..

 • Eldorado Yolcusu
  Eldorado Yolcusu 11.12.2017 - 21:22

  Kendin pişir kendin ye..sonra da hanı bana hanı bana de...ilginç..))

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 11.12.2017 - 10:11

  siyaset günlük yaşamdan başka bir şey değildir. insan hangi değerlere sahipse neleri önceliğine almışsa nasıl yaşıyorsa öyle siyaset yapıyor. siyaseti o şekilde konuşuyor. bazıları hep kendine yontmayı seviyor.

 • Abdullah Artaç Arslan
  Abdullah Artaç Arslan 10.12.2017 - 18:11

  "Cahil insan(anlamak istemeyen) ile oturup ona bir şeyleri anlatmaya çalışmak zımpara kağıdı ile taharatlanmaya benzer."

  Seyfo Dayı ( Seyfettin Babur)

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 09.12.2017 - 21:29

  Oooo hayirli aksamlar. Ben serbest kursudeyim yaaa. Napim baxilari israrla siyaseti orda konusmak istiyor napalim .

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 09.12.2017 - 20:24

  Iyi aksamlar meydanim

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 08.12.2017 - 20:43

  Kursu sabahlari bana aksamlari da sana ait

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 08.12.2017 - 20:42

  Ya illa en son yazan olacak. Tamam pekiii

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 08.12.2017 - 20:39

  Neyse sarp ya ben abdulhamidi izleyecem gorusuruz mutlu hafta sonlari

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 08.12.2017 - 20:37

  Olabilir mecelle sonradan eklemeler yapilarak olusturulmus kanunlar dir islam hukuku oldugunu gostermez. Icerisinde islama dayali hukumler tasiyabilir

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 08.12.2017 - 20:24

  Pardon eldoya da duyurulur burdan. Pek dusunuyordu ya. Ac kalmadin diye. Hala dusunuyorlar mi acep

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 08.12.2017 - 20:23

  Ha su profilimdeki bebek benim evladim sekerparem. Adi da tayyip ertugrul. Begendin mi

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 08.12.2017 - 20:22

  Ya basit matematik kurali isliyor saskin

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 08.12.2017 - 20:21

  Niye edemedigini de ben soyleyim bidon kafali hani senin tabirinle ilerliyorum diyor ki bu foks bu cnn tv beni normal nşa da yani normal sartlar altinda iplemez burnuna koymazken simdi beni adam sayip bir seyler anlatiyor. Bunlar bana dost degil. Beni begenmez ki ben onlarne diyor kulak vereyim. Erdogan bana deger veriyor hic olmazsa baska zamanlarda da asagilamiyor.

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 08.12.2017 - 20:17

  Islam senin agzinda sakiz gibi gevecegin bir sey degil . Daha gercek islamda calmanin buyuk gunah oldugunu bile bilmeyip kulun hatasini gunahlarini islama mal ediyorsun. Ediyorsun da ne oluyor rabbin karsisinda daha da alcaliyorsun

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 08.12.2017 - 20:05

  Ha biraz once bir tanesi diyor ki naber tatlim diyenden gaydan yahudiden ermeniden nefret ediyorsun bu nasil yaratandan oturu yaratilmisi sevmektir. Yaratandan oturu severim. Oldurmem horlamam lakin dost olmam. Onu ornek gostermem. Ayrica insanlar lezbiyen gay da olabilir kendi tercihi . Ve fakat kendi cinsiyetiyle degil de kendini farkli gosteren insana sen guvenir misin. Mesele bu.

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 08.12.2017 - 19:59

  Islam hukuku diye bir sey de yok arkadaslar. Sevgili peygamberimizin islami akidelere uygun olarak yonettigi bir devlet var ortada. Islam hukuku diye meseleye yaklastiginizda sanki alternatifi olabilen imamesi mumkun bir seyden bahsediliyor. Oysa islami yasayanlarin kurdugu ve yonettigi devlet te islami kurallara uygun olacaktir. Bu devlette sevgili peygamberimiz farkli dinden olanlara da kendi dinlerine gore yasama imkani vermistir fakat bu milletler kuranda belirtilen sekilde fidye odemislerdir can ve mal guvenliklerinin saglanmasi bedeli olarak

 • Eldorado Yolcusu
  Eldorado Yolcusu 08.12.2017 - 18:23

  Sen hayatını islam huku ile idame ettir ona gerçekten sözüm yok saygı duyarım da hatta ama siyaset bulasinca çok kirleniyor...hem din hem de siyaset... doğal olarak insan da...

 • Eldorado Yolcusu
  Eldorado Yolcusu 08.12.2017 - 17:20

  Ha ben sadece doğrunun yanında olmayı tercih ederim,karaktersiz olduktan sonra ister hristiyan ister müslüman isterse yahudi olsun... sırf müslüman diye hırsızı savunacaksan hırsızdan ne farkın olacak..

 • Eldorado Yolcusu
  Eldorado Yolcusu 08.12.2017 - 17:16

  Sarp Yokuş
  Sarp Yokuş
  07.12.2017 - 12:25
  Kudüse karşılık, kubbetü's-sahraya karşılık, mescidi akasya karşılık en azından ayasofya...

  Kudüse müdahale zor diyelim hadi, en azından kendi toprağımızdaki mabedi islamlaştıralım.


  Sen dün bunu soyle bugün ise de ki ibadete açılsa güzel olurdu,bu nasıl bir güzellik anlayışı...))

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 08.12.2017 - 14:45

  Sen niye ustune alindin adi demet yaman olan erkek ciksin mertce soylesin o zaman

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 08.12.2017 - 14:44

  Demet yaman kimse o cevap versin sana noluyor

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 08.12.2017 - 14:41

  Kudus baris merkezidir neden savasiyorsunuz demek yani bu talihsiz cumleyi de muslumanlarin durduk yerde kimseyle savasmadigini orayi guc kalesi olarak gorup filistinin elinden almak istedigini bilir de o israilin yaninda oldugunu soyleyemedigi icin bu cumlecigi kurmak suretiyle habis ruhunu orta yere serer.

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 08.12.2017 - 14:39

  Aaa bak cozuluyorsun yola da geliyorsun lakin senden dindarlim beklemiyorum. Sen olsa olsa takiyye yaparsin . Ayasofyadan baska yerde namaz mi kilinmaz neden ayasofya diyen biri ayasofyanin muslumanlarin degil hristiyanlarin guc skalasi oldugunu bilir . Ve bu cumle kendini musluman olarak gormeyen birine ait olabilir sadece. Bu talihsiz cumlecik

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 08.12.2017 - 14:31

  Kadin adiyla bana yazmis. Ben de cevaplamisim simdi burdan diyor ki erkeklerle yazisiyor. Erkek desem o da degil.

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 08.12.2017 - 14:26

  Kiyamam ben senin ateistligine ateistlere de ihtiyac var bu memlekette. Atasi maymun olanlara falan filan. Mertlere de ihtiyac var yigitlere. Soyle gogsunu gere gere ateistim diyebilecek civanmertlere

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 08.12.2017 - 14:24

  Bak ben senin gibileri iyi bilirim once koca adimlar atar sonra tam da soylemek istedigi seyler ve yapmak istedigi noktadan elestirilip tepki alinca karsidakini kendisini soyle gostermeye boyle gostermeye calistigini iddia ederler. Kisaca car edis patinaj ve geri vites. Tamam canim alay etmiyorsun. Biraz daha ugrassam dindarim bile diyeceksin
  .

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 08.12.2017 - 14:21

  Simdi benim bir seyler uydurdugumu iddia ediyorsun. Her sey ortada gozum zaten senin kudus ve ayasofyayla ilgili sozlerin ve o sozlerden anlasilan bakis acin bile seni izaha yetiyor. Eldorado ha pardon saskin

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 08.12.2017 - 14:20

  Bir az evvel benim burda fikirlerimi yazmami islama aykiri gibi gostermeye ugrasiyordun simdi taktik degistirdin farkindayim

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı 08.12.2017 - 14:19

  Tamam bir o bir bu gibi yapip yapip ayni seyleri yaz sen senin ne demek istedigini herkes anladi. Tek bir kisi olarak yazsan da anlarlar benim gibi